Strona główna
opoka.org.pl
2022-11-18 10:03
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Wizyta bp. Turzyńskiego w Niemczech obudziła nowy entuzjazm wśród Polonii

Spotkania w Sekretariacie Episkopatu Niemiec oraz z polskimi kapłanami i świeckimi to główne punkty pierwszej wizyty wśród Polonii niemieckiej bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. „Mówiliśmy o aktualnych wyzwaniach Polonii w Niemczech, ale także dotknęliśmy ważnych problemów Kościoła powszechnego. 2-13 listopada to był bardzo intensywny, ale i owocny czas” – powiedział bp Turzyński, który już w najbliższy weekend udaje się do Manchesteru na obchody 75-lecia istnienia polskiej parafii Miłosierdzia Bożego.

„Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej miał okazję zobaczyć jak wygląda duszpasterstwo polskie w Niemczech. Uważam, że było to dobre, konstruktywne i miłe spotkanie, gdzie nowy entuzjazm został rozbudzony wśród naszej Polonii i za to księdzu biskupowi serdecznie dziękuję” – podsumował wizytę bp. Turzyńskiego ks. Michał Wilkosz, który od 2020 r. jest rektorem PMK w Niemczech.

Wizyta delegata KEP rozpoczęła się od spotkania w Bonn w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Niemiec w wydziale ds. emigracji. „Mówiliśmy o aktualnych wyzwaniach Polonii w Niemczech, ale także dotknęliśmy ważnych problemów Kościoła powszechnego, m.in. zagadnienia synodalności. Wielką nadzieję dało nam stwierdzenie, że nie ma takiej możliwości, żeby Kościół niemiecki odłączył się od Kościoła powszechnego” – podkreślił bp Piotr Turzyński, który dla Family News Service podsumował czas spędzony w Niemczech.

W Niemczech pracuje obecnie ok. 140 polskich kapłanów w 6 dekanatach. Bp Turzyński spotykał się z nimi w różnych regionach kraju.

W trakcie spotkań z polskimi księżmi poruszono temat eklezjalności wspólnot parafialnych. „W związku z tym, że pojawia się coraz więcej wspólnot tworzonych przez ludzi świeckich, ważne jest, żeby rozeznać, kiedy są one jeszcze w granicach Kościoła, a kiedy już nie. To jest bardzo ważne dla proboszczów i wszystkich prowadzących duszpasterstwo” – ocenił bp Turzyński.

Delegat KEP spotkał się również z Radą Laikatu przy Rektoracie Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Jej zadaniem jest wspieranie rektora w podejmowaniu różnorodnych inicjatyw. „Mówiliśmy o sprawach rodziny, duszpasterstwie dzieci i młodzieży. Wspomniałem o Kongresie Młodzieży Polonijnej, który odbędzie się już 3 grudnia oraz o organizacji Światowych Dni Młodzieży, prosząc, aby świeccy się w nią włączyli” – zaznaczył bp Turzyński.

W rozmowach z Radą podjęto też temat zorganizowania w Niemczech Duszpasterstwa Nauczycieli Polonijnych pod patronatem bł. Natalii Tułasiewicz, patronki polskich nauczycieli, zamordowanej w niemieckim obozie koncentracyjnym. Delegat KEP zachęcał wspólnoty polonijne i ich duszpasterzy do promowania jej osoby i przesłania jakie ze sobą niesie.

Podczas spotkania z Radą Laikatu Rektor PMK podkreślił rolę współpracy z polskimi uniwersytetami: z Uniwersytetem Śląskim w zakresie badań nad historią duszpasterstwa Polonii w Niemczech oraz z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie jest możliwość kształcenia nauczycieli polonijnych.

W Hamburgu i Hanowerze delegat KEP udzielił sakramentu bierzmowania polonijnej młodzieży. „To młodzi ludzie, dobrze przygotowani, pragnący z pomocą Ducha Świętego być wiernymi świadkami Chrystusa. W czasie pięknie przygotowanej liturgii świątynie były wypełnione. To byli Polacy, którzy poza ojczyzną zachowują wiarę i dbają o swoją tożsamość” – podkreślił bp Piotr Turzyński.

Spotkania z konsulami były okazją do spojrzenia na sytuację Polaków w Niemczech, na najważniejsze wyzwania oraz nadchodzące wydarzenia. „Za trzy lata chcemy zorganizować obchody związane z 80. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zginęło wielu polskich księży” – poinformował bp Piotr Turzyński.

Delegat odwiedził dwa ważne polskie ośrodki rekolekcyjne w Niemczech: „Concordia” w Herder-Dernbach i „Marianum” w Carlsbergu. Jak ocenił bp Turzyński, „ośrodki te stanowią znaczące dobro dla Polonii, bo tu dokonują się wielkie rzeczy duchowe, gromadzi się i formuje młodzież polonijna oraz prowadzone jest duszpasterstwo rodzin, a także terapia osób uzależnionych”.

Polska Misja Katolicka w Niemczech działa od 1945 r. Siedziba rektoratu znajduje się obecnie w Hanowerze. PMK współpracuje też z polskimi szkołami na terenie Niemiec.

Galeria zdjęć: ks. Jan Gwiżdż

Za: https://polskifr.fr/duchowa-strona/

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2022-11-14 16:01:30
miniaturka

Odbyło się ogólnopolskie spotkanie duszpasterzy służby liturgicznej

W Licheniu odbyło się, w dniach 9-10 listopada br., kolejne spotkanie duszpasterzy służby liturgicznej.
2022-11-16 16:35:27
miniaturka

W diecezji płockiej ruszają spotkania modlitewne nieobojętnych na krzywdę wykorzystania

W niedzielę 20 listopada w kaplicy szpitala w Ciechanowie odbędzie się pierwsze z cyklu spotkań modlitewnych „Wspólnota ze Zranionymi. Modlitwa i towarzyszenie”. Złożą się na nie adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św. w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. Po modlitwie będzie możliwość rozmowy z duszpasterzem zranionych w diecezji płockiej.
2022-11-17 12:41:20
miniaturka

Relacja ze szkolenia dla inspektorów ochrony danych

W dniach 10–12 listopada 2022 r. w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym Księżówka w Zakopanem odbyło się szkolenie dla inspektorów ochrony danych podmiotów kościelnych.
2022-11-18 10:44:28
miniaturka

Rada Stała KEP: Jan Paweł II uruchomił proces oczyszczania Kościoła

Wobec pytań o postawę Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa podczas jego pontyfikatu, Rada Stała KEP wydała „Stanowisko”, w którym zaznacza, że to Jan Paweł II „rozpoczął jakże ważny i kontynuowany do dziś proces oczyszczenia Kościoła w tej sferze”, a analizy działania Papieża powinny „uwzględniać kontekst historyczny i ówczesny stan wiedzy, a także uwarunkowania, w jakich on żył”.
2022-11-22 08:35:10
miniaturka

Biuletyn Anamnesis

ukazał się kolejny numer (111.) biuletynu Anamnesis
2022-11-22 08:41:50
miniaturka

Podziękowania w dniu liturgicznego wspomnienia św. Cecylii

W przesłaniu z okazji liturgicznego wspomnienia św. Cecylii bp Piotr Greger, przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP i delegat KEP ds. muzyki kościelnej podziękował i złożył życzenia wszystkim osobom związanym z muzyką kościelną.