Strona główna
opoka.org.pl
2022-11-14 16:00
KKBiDS

Odbyło się ogólnopolskie spotkanie duszpasterzy służby liturgicznej

W Licheniu odbyło się, w dniach 9-10 listopada br., kolejne spotkanie duszpasterzy służby liturgicznej.

Autor/źródło: Wojciech Kosmowski

Pracom przewodniczył metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Uczestnicy wysłuchali następujących wykładów:

  • Prezentacja programu duszpasterskiego z uwzględnieniem znaczenia służby liturgicznej - bp nominat Waldemar Musioł (Opole)
  • Ecclesia, quid dicis de te ispa? (Kościele, co mówisz sam o sobie?): uwagi o tym, co się dzieje z eklezjologią Soboru Watykańskiego II - ks. dr Grzegorz Strzelczyk (Katowice)
  • Posługi w Kościele: kiedyś i dzisiaj - ks. prof. PWT dr hab. Dominik Ostrowski (Świdnica)
  • Jakie duszpasterstwo młodzieży dzisiaj? - bp Grzegorz Suchodolski (Siedlce)
  • Prace Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski - bp Piotr Greger (Bielsko-Biała)

Uczestnicy zebrania dzielili się swoimi doświadczeniami w pracy formacyjnej w czasie spotkań w grupach. Podczas zebrania dwukrotnie sprawowali liturgię eucharystyczną; w środę (w bazylice licheńskiej) przewodniczył jej abp Józef Górzyński, a w czwartek (w kaplicy domu rekolekcyjnego Arka) bp Piotr Greger, którzy wygłosili homilie.

Kolejne ogólnopolskie zebranie duszpasterzy służby liturgicznej zostało zaplanowane w Licheniu, w terminie 8-9 listopada 2023 roku.

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-11-08 20:25:52
miniaturka

Odbyło się zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

W Warszawie odbyło się dwudniowe (7-8 listopada br.) zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP
2022-11-14 10:23:02
miniaturka

Obchody Święta Niepodległości w Paryżu

Z okazji Święta Niepodległości w polskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu „Concorde” odprawiona została dziś uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny. Francuska Polonia zgromadziła się na wspólnej modlitwie, by uczcić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Mszy św. przewodniczył rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś.
2022-11-14 15:49:06
miniaturka

Zebranie Podkomisji ds. Służby Liturgicznej

Dnia 9 listopada br. odbyło się zebranie Podkomisji ds. Służby Liturgicznej
2022-11-16 16:35:27
miniaturka

W diecezji płockiej ruszają spotkania modlitewne nieobojętnych na krzywdę wykorzystania

W niedzielę 20 listopada w kaplicy szpitala w Ciechanowie odbędzie się pierwsze z cyklu spotkań modlitewnych „Wspólnota ze Zranionymi. Modlitwa i towarzyszenie”. Złożą się na nie adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św. w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. Po modlitwie będzie możliwość rozmowy z duszpasterzem zranionych w diecezji płockiej.
2022-11-17 12:41:20
miniaturka

Relacja ze szkolenia dla inspektorów ochrony danych

W dniach 10–12 listopada 2022 r. w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym Księżówka w Zakopanem odbyło się szkolenie dla inspektorów ochrony danych podmiotów kościelnych.
2022-11-18 10:15:33
miniaturka

Wizyta bp. Turzyńskiego w Niemczech obudziła nowy entuzjazm wśród Polonii

Spotkania w Sekretariacie Episkopatu Niemiec oraz z polskimi kapłanami i świeckimi to główne punkty pierwszej wizyty wśród Polonii niemieckiej bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. „Mówiliśmy o aktualnych wyzwaniach Polonii w Niemczech, ale także dotknęliśmy ważnych problemów Kościoła powszechnego. 2-13 listopada to był bardzo intensywny, ale i owocny czas” – powiedział bp Turzyński, który już w najbliższy weekend udaje się do Manchesteru na obchody 75-lecia istnienia polskiej parafii Miłosierdzia Bożego.