Strona główna
opoka.org.pl
2022-11-16 16:31
PS

W diecezji płockiej ruszają spotkania modlitewne nieobojętnych na krzywdę wykorzystania

W niedzielę 20 listopada w kaplicy szpitala w Ciechanowie odbędzie się pierwsze z cyklu spotkań modlitewnych „Wspólnota ze Zranionymi. Modlitwa i towarzyszenie”. Złożą się na nie adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św. w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. Po modlitwie będzie możliwość rozmowy z duszpasterzem zranionych w diecezji płockiej.

Miejsce spotkania jest nieprzypadkowe, bowiem w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie posługuje jako kapelan ks. Maciej Szostak. Od 2017 r. pełni on w diecezji płockiej rolę duszpasterza wspomagającego skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym ze strony duchownych, ich najbliższych oraz ich wspólnoty parafialne. Od stycznia 2022 r. odpowiada za Punkt Konsultacyjny w Ciechanowie, przeznaczony dla osób, które doświadczyły przemocy, wykorzystania seksualnego czy psychicznego. Działa on jako filia Centrum Psychologiczno-Pastoralnego METANOIA z Płocka.

– Zapraszamy na tę modlitwę wszystkich, skrzywdzonych w Kościele, jak i poza nim. Podobnie jak w naszym punkcie konsultacyjnym staramy się pomóc każdemu, niezależnie od tego, gdzie doświadczył krzywdy, tak i naszą modlitwą chcemy objąć każdą osobę zranioną. Zapraszamy także tych, których krzywda innych dotyka i chcieliby poprzez modlitwę wyrazić solidarność z nimi – mówi duszpasterz.  – Już dziś dziękuję członkom Odnowy w Duchu Świętym – Wspólnoty Dobrego Pasterza, działającej przy parafii Św. Józefa w Ciechanowie, którzy będą animować modlitwę i śpiewy. Dziękuję za tę wspólnotową odpowiedź i zaangażowanie.

Jak zapowiada ks. Szostak, spotkanie modlitewne w Ciechanowie to początek modlitewnej wspólnoty ze zranionymi w diecezji. – Jeszcze w grudniu pragniemy zorganizować podobną modlitwę w Pułtusku, a od nowego roku co 3 miesiące w innych większych miastach naszej diecezji. Za każdym razem spotkanie modlitewne będzie połączone z możliwością spotkania nie tylko z duszpasterzem towarzyszącym, ale także psychologiem czy innymi zapraszanymi przez nas gośćmi – wyjaśnia duchowny.

Punkt Konsultacyjny w Ciechanowie działa we współpracy z Fundacją Świętego  Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Dyżury punktu konsultacyjnego odbywają się w każdy piątek w godzinach 17.00-20.00 pod numerem telefonu: 514 614 946. Osoby potrzebujące wsparcia mogą zgłosić się do punktu w Ciechanowie, na ul. Ściegiennego 18, przy Centrum Psychologiczno-Pastoralnym METANOIA.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-11-14 10:23:02
miniaturka

Obchody Święta Niepodległości w Paryżu

Z okazji Święta Niepodległości w polskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu „Concorde” odprawiona została dziś uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny. Francuska Polonia zgromadziła się na wspólnej modlitwie, by uczcić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Mszy św. przewodniczył rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś.
2022-11-14 15:49:06
miniaturka

Zebranie Podkomisji ds. Służby Liturgicznej

Dnia 9 listopada br. odbyło się zebranie Podkomisji ds. Służby Liturgicznej
2022-11-14 16:01:30
miniaturka

Odbyło się ogólnopolskie spotkanie duszpasterzy służby liturgicznej

W Licheniu odbyło się, w dniach 9-10 listopada br., kolejne spotkanie duszpasterzy służby liturgicznej.
2022-11-17 12:41:20
miniaturka

Relacja ze szkolenia dla inspektorów ochrony danych

W dniach 10–12 listopada 2022 r. w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym Księżówka w Zakopanem odbyło się szkolenie dla inspektorów ochrony danych podmiotów kościelnych.
2022-11-18 10:15:33
miniaturka

Wizyta bp. Turzyńskiego w Niemczech obudziła nowy entuzjazm wśród Polonii

Spotkania w Sekretariacie Episkopatu Niemiec oraz z polskimi kapłanami i świeckimi to główne punkty pierwszej wizyty wśród Polonii niemieckiej bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. „Mówiliśmy o aktualnych wyzwaniach Polonii w Niemczech, ale także dotknęliśmy ważnych problemów Kościoła powszechnego. 2-13 listopada to był bardzo intensywny, ale i owocny czas” – powiedział bp Turzyński, który już w najbliższy weekend udaje się do Manchesteru na obchody 75-lecia istnienia polskiej parafii Miłosierdzia Bożego.
2022-11-18 10:44:28
miniaturka

Rada Stała KEP: Jan Paweł II uruchomił proces oczyszczania Kościoła

Wobec pytań o postawę Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa podczas jego pontyfikatu, Rada Stała KEP wydała „Stanowisko”, w którym zaznacza, że to Jan Paweł II „rozpoczął jakże ważny i kontynuowany do dziś proces oczyszczenia Kościoła w tej sferze”, a analizy działania Papieża powinny „uwzględniać kontekst historyczny i ówczesny stan wiedzy, a także uwarunkowania, w jakich on żył”.