Strona główna
opoka.org.pl
2023-06-27 10:50
KKBiDS

Ważne w roku kalendarzowym 2024

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w roku 2024

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

W dniu 8 grudnia 2024 roku w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego przypada zbieżność 2. Niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z „Ogólnymi Normami Roku Liturgicznego i Kalendarza”, obchody tej uroczystości powinny być w roku 2024, przesunięte na poniedziałek, 9 grudnia.

Jednakże, mocą zezwolenia otrzymanego dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 9 kwietnia 2013 roku (Prot. 39/13/L), Konferencja Episkopatu Polski postanawia, aby w dniu 8 grudnia 2024 roku, kiedy to wypada 2. Niedziela Adwentu, dla dobra duchowego wiernych obchodzić uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, uwzględniając podane poniżej warunki. Zgodnie z notą Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dołączoną do wspomnianego dekretu, aby nie pomniejszyć znaczenia niedzieli okresu Adwentu, zarządza się:

a) drugie czytanie mszalne bierze się z 2. Niedzieli Adwentu;
b) w homilii należy nawiązać do adwentowego okresu liturgicznego;
c) w modlitwie wiernych należy użyć co najmniej jednego wezwania nawiązującego do Adwentu;
d) treść Kolekty 2. Niedzieli Adwentu należy użyć jako zakończenie modlitwy powszechnej.

W niedzielę, 8 grudnia Liturgię Godzin sprawujemy także z uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (w sobotę, 7. grudnia – I nieszpory). Natomiast dnia 9. grudnia obchodzi się dzień powszedni (poniedziałek 2. tygodnia Adwentu).

 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2023-06-26 11:35:15
miniaturka

Niemcy: Największe spotkanie polonijne młodych

W sobotę 24 czerwca w „Haus Concordia” (Niemcy) odbyło się XIX Polonijne Spotkanie Młodych. Wzięło w nim udział ok. 3 tys. młodych Polaków z Niemiec, Holandii i Belgii. Gościem wydarzenia był delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Jak podkreślił, w wydarzeniu biorą udział nie tylko młodzi Polacy, ale też ich rodziny. „Klimat jest niezwykły. To jest wyjątkowe spotkanie w wyjątkowym miejscu” – powiedział delegat.
2023-06-26 15:48:35
miniaturka

Polonia niemiecka pielgrzymowała do sanktuarium Matki Bożej w Ellwangen

W niedzielę 25 czerwca odbyła się pielgrzymka polonijna do Ellwangen, gdzie Polacy spotykają się od ponad 20 lat. Głównym wydarzeniem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Jest to niezwykłe miejsce i wyjątkowe spotkanie. Polacy przywożą swoje sztandary i ubierają się w tradycyjne stroje” – ocenił duchowny.
2023-06-27 10:46:14
miniaturka

Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej odbyli pielgrzymkę

Do sanktuarium maryjnego w Wąwolnicy pielgrzymowali nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej
2023-06-28 15:19:16
miniaturka

Kurs przygotowawczy dla duszpasterzy polskich emigrantów

We wtorek, 27 czerwca, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie rozpoczął się kurs przygotowawczy dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. W czasie dwudniowego spotkania księża zapoznają się ze specyfiką życia i duszpasterstwa emigracyjnego oraz ogólnymi zasadami prawnymi i pastoralnymi obowiązującymi w tego rodzaju duszpasterstwie.
2023-06-28 16:57:13
miniaturka

Bp Turzyński do duszpasterzy polskiej emigracji: Trzeba szukać tych, którzy są daleko

O potrzebie przyjęcia każdego oraz wyjścia do tych, którzy są daleko od Kościoła mówił księżom wyjeżdżającym do posługi duszpasterskiej wśród polskiej emigracji bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W środę, 28 czerwca, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie zakończył się kurs dla duszpasterzy Polonii. „Bądźcie ludźmi zakorzenionymi w Chrystusie, w tradycji, w świętych. Bądźcie ludźmi, którzy potrafią swój lęk zwyciężyć zaufaniem do Boga” – mówił bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podczas Mszy św. w drugim dniu kursu dla duszpasterzy polskiej emigracji.
2023-07-03 14:25:05
miniaturka

VI Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

Około 350 przedstawicieli Polonii z ponad 40 krajów wzięło udział w VI Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy, który w dniach 29 czerwca do 2 lipca odbył się w Warszawie i Pułtusku. Organizatorami wydarzenia są Rada Polonii Świata oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska". W programie zjazdu znalazły się spotkanie z Parą Prezydencką, Prezesem Rady Ministrów i przedstawicielami władz RP, koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze" oraz Msza św. w intencji Ojczyzny, złożenie wieńców i oddanie hołdu wybitnym przedstawicielom polskiego państwa i Kościoła.