Strona główna
opoka.org.pl
2023-06-26 11:30
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Polonia niemiecka pielgrzymowała do sanktuarium Matki Bożej w Ellwangen

W niedzielę 25 czerwca odbyła się pielgrzymka polonijna do Ellwangen, gdzie Polacy spotykają się od ponad 20 lat. Głównym wydarzeniem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Jest to niezwykłe miejsce i wyjątkowe spotkanie. Polacy przywożą swoje sztandary i ubierają się w tradycyjne stroje” – ocenił duchowny.

Spotkania w Ellwangen dają nadzieję, że nie zapomnimy, kim jesteśmy, o naszej wierze, kulturze, o tym, co jest typowe dla naszej polskiej duchowości, czyli o miłości do Matki Bożej – powiedział dla Family News Service ks. Marcin Maślanka, proboszcz polskiej parafii w Ravensburgu

W trakcie homilii bp Turzyński podkreślił wyjątkowość Maryi oraz Jej rolę w historii Polski i każdego Polaka. „Zwycięstwo przychodzi przez Nią, możemy się do Niej uciekać i prosić Ją o wstawiennictwo” – mówił. Przypomniał też objawienia Maryi o. Juliuszowi Mancinellemu z początku XVII w,. kiedy Maryja poprosiła go, aby nazywał Ją Królową Polski, bo ten naród bardzo umiłowała.

„To spotkanie jest dla nas okazją do pogłębienia wiary i naszej wspólnoty, do okazania naszej miłości do Matki Boskiej” – zaznaczył ks. Marcin Maślanka. „Każdy wyjechał z Ellwangen z uśmiechem na ustach, umocniony, pełen radości i łaski Bożej” – dodał. Proboszcz polskiej parafii w Ravensburgu podkreślił też, że pielgrzymka Polonii cieszy się uznaniem lokalnej niemieckiej diecezji Rottenburga-Stuttgartu.

W polonijnej pielgrzymce do Ellwangen w tym roku wzięło udział ok. 600 osób. „Przyjeżdżam dziękować Maryi za otrzymane łaski, a także prosić o kolejne na następne miesiące” – powiedziała dla Family News Service jedna z uczestniczek. „Każdego roku widzimy się, odnawiamy nasze kontakty i cieszymy się na kolejne spotkanie” – dodała.

Polacy, którzy przybyli do Ellwangen, uczestniczyli w uroczystej Mszy św. oraz popołudniowym nabożeństwie do Matki Bożej. Była też okazja do spotkania przy stole. Wieczorem bp Piotr Turzyński udzielił sakramentu bierzmowania 60 młodym ludziom parafii ze Stuttgartu i okolic.

Polonia niemiecka pielgrzymuje do Ellwangen rokrocznie w ostatnią niedzielę czerwca od ponad 20 lat, z przerwą w czasie pandemii. Przybywają Polacy głównie z diecezji Rottenburga-Stuttgartu, ale też z innych części Niemiec, są też goście z Polski. W sanktuarium znajduje się niewielka łaskami słynąca figurka Matki Bożej, która od lat jest tu czczona. Przed laty był tu klasztor jezuitów, dzisiaj gospodarzami miejsca są ojcowie redemptoryści.

Za: Family News Service

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-06-20 09:35:37
miniaturka

Niemiecka Polonia pielgrzymowała do „westfalskiej Częstochowy”

W dniach 17-18 czerwca odbyła się doroczna pielgrzymka Polonii niemieckiej do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Neviges. Przewodniczył jej delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Tradycja pielgrzymowania Polonii do Neviges sięga początków XX w. Tu znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej ofiarowana przez kardynałów Wojtyłę i Wyszyńskiego kilka tygodni przed konklawe w 1978 r.
2023-06-20 11:12:37
miniaturka

Bp Piotr Turzyński z wizytą w Akwizgranie

Wierni, którzy tak licznie nawiedzali w ostatnich dniach katedrę w Akwizgranie, aby modlić się przy cennych relikwiach, pokazują, że nasza wiara pozostaje wciąż żywa – powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który przebywa z wizytą w Akwizgranie.
2023-06-26 11:35:15
miniaturka

Niemcy: Największe spotkanie polonijne młodych

W sobotę 24 czerwca w „Haus Concordia” (Niemcy) odbyło się XIX Polonijne Spotkanie Młodych. Wzięło w nim udział ok. 3 tys. młodych Polaków z Niemiec, Holandii i Belgii. Gościem wydarzenia był delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Jak podkreślił, w wydarzeniu biorą udział nie tylko młodzi Polacy, ale też ich rodziny. „Klimat jest niezwykły. To jest wyjątkowe spotkanie w wyjątkowym miejscu” – powiedział delegat.
2023-06-27 10:46:14
miniaturka

Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej odbyli pielgrzymkę

Do sanktuarium maryjnego w Wąwolnicy pielgrzymowali nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej
2023-06-27 10:52:30
miniaturka

Ważne w roku kalendarzowym 2024

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w roku 2024
2023-06-28 15:19:16
miniaturka

Kurs przygotowawczy dla duszpasterzy polskich emigrantów

We wtorek, 27 czerwca, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie rozpoczął się kurs przygotowawczy dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. W czasie dwudniowego spotkania księża zapoznają się ze specyfiką życia i duszpasterstwa emigracyjnego oraz ogólnymi zasadami prawnymi i pastoralnymi obowiązującymi w tego rodzaju duszpasterstwie.