Strona główna
opoka.org.pl
2023-06-27 10:42
KKBiDS

Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej odbyli pielgrzymkę

Do sanktuarium maryjnego w Wąwolnicy pielgrzymowali nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

XI. OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA
NADZWYCZAJNYCH SZAFARZY KOMUNII ŚWIĘTEJ
DO SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ KĘBELSKIEJ W WĄWOLNICY

„Jak w niebie Matka Jezusa doznaje już chwały co do ciała i duszy, […] tak tu na ziemi, przyświeca Ona pielgrzymującemu Ludowi Bożemu jako znak niezachwianej nadziei i pociechy” por. KK 68.

Dnia 17 czerwca 2023 r., we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, odbyła się XI Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Ta pielgrzymka odbyła się pod auspicjami krajowego duszpasterstwa służby liturgicznej, któremu przewodniczy abp Józef Górzyński, Metropolita Warmiński wraz ze swoim współpracownikiem ks. dr. Krzysztofem Ora. Głównymi organizatorami wydarzenia był Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik i duszpasterze służby liturgicznej Archidiecezji Lubelskiej, ks. Grzegorz Bogdański, moderator centrum formacji liturgicznej i ks. Marcin Grzesiak, duszpasterz ministrantów i lektorów.

Na pielgrzymkę przybyło 800 pątników wraz ze swymi duszpasterzami z 18 diecezji. Zasługuje na uwagę fakt, że najwięcej szafarzy przybyło z archidiecezji warszawskiej około 260, z archidiecezji lubelskiej około 120 i z diecezji warszawsko-praskiej, łowickiej, radomskiej - po około 50. Wszyscy szafarze wraz z rodzinami uczestniczyli w Bazylice Mariackiej w bogatym programie pielgrzymkowym. Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy i powitania pątników. Następnie kustosz sanktuarium, ks. kanonik Jerzy Ważny opowiedział historię tego miejsca wraz z cudownymi wydarzeniami, sięgającymi XIII wieku, związanymi z figurą Matki Bożej. Swoje wystąpienie kustosz zakończył współczesnymi świadectwami udokumentowanych cudów i łask jakich doświadczają pątnicy przyjeżdżający do sanktuarium przez ostatnie lata.

Kolejnym punktem pielgrzymowania była konferencja prowadzona przez ks. prof. Adama Rybickiego pod hasłem Duchowość mężczyzny a Eucharystia. Po niej odbyła się Msza św., która stanowiła centralne wydarzenie pielgrzymki. Przewodniczył Jej abp Józef Górzyński, przewodniczący Podkomisji ds. Służby Liturgicznej KEP, a homilię wygłosił abp Stanisław Budzik. Metropolita Lubelski przypomniał szafarzom, że Kościół powierzył ich dłoniom swój największy skarb, którym jest Ciało Chrystusa.

Na pielgrzymim szlaku nie mogło zabraknąć także, przygotowanego przez organizatorów, posiłku dla wszystkich pątników. Po chwili odpoczynku, pokrzepieni na duchu i ciele, nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, zgromadzili się po raz ostatni w Bazylice, w „godzinie miłosierdzia”. Tam adorując Najświętszy Sakrament, odmawiając koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz litanię do Serca Pana Jezusa, zakończyli wspólne pielgrzymowanie do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Pobłogosławieni wyruszyli w drogę powrotną, do własnych domów i parafii, zachowując wszystkie przeżycia w swoim sercu, niczym Maryja, by przez Nią w Duchu Świętym, nieustannie ofiarowywać Bogu nie tylko swoją służbę w Kościele, ale również prosić o potrzebne łaski w życiu prywatnym.

Ks. Grzegorz Bogdański (archidiecezja lubelska)


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2023-06-20 11:12:37
miniaturka

Bp Piotr Turzyński z wizytą w Akwizgranie

Wierni, którzy tak licznie nawiedzali w ostatnich dniach katedrę w Akwizgranie, aby modlić się przy cennych relikwiach, pokazują, że nasza wiara pozostaje wciąż żywa – powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który przebywa z wizytą w Akwizgranie.
2023-06-26 11:35:15
miniaturka

Niemcy: Największe spotkanie polonijne młodych

W sobotę 24 czerwca w „Haus Concordia” (Niemcy) odbyło się XIX Polonijne Spotkanie Młodych. Wzięło w nim udział ok. 3 tys. młodych Polaków z Niemiec, Holandii i Belgii. Gościem wydarzenia był delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Jak podkreślił, w wydarzeniu biorą udział nie tylko młodzi Polacy, ale też ich rodziny. „Klimat jest niezwykły. To jest wyjątkowe spotkanie w wyjątkowym miejscu” – powiedział delegat.
2023-06-26 15:48:35
miniaturka

Polonia niemiecka pielgrzymowała do sanktuarium Matki Bożej w Ellwangen

W niedzielę 25 czerwca odbyła się pielgrzymka polonijna do Ellwangen, gdzie Polacy spotykają się od ponad 20 lat. Głównym wydarzeniem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Jest to niezwykłe miejsce i wyjątkowe spotkanie. Polacy przywożą swoje sztandary i ubierają się w tradycyjne stroje” – ocenił duchowny.
2023-06-27 10:52:30
miniaturka

Ważne w roku kalendarzowym 2024

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w roku 2024
2023-06-28 15:19:16
miniaturka

Kurs przygotowawczy dla duszpasterzy polskich emigrantów

We wtorek, 27 czerwca, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie rozpoczął się kurs przygotowawczy dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. W czasie dwudniowego spotkania księża zapoznają się ze specyfiką życia i duszpasterstwa emigracyjnego oraz ogólnymi zasadami prawnymi i pastoralnymi obowiązującymi w tego rodzaju duszpasterstwie.
2023-06-28 16:57:13
miniaturka

Bp Turzyński do duszpasterzy polskiej emigracji: Trzeba szukać tych, którzy są daleko

O potrzebie przyjęcia każdego oraz wyjścia do tych, którzy są daleko od Kościoła mówił księżom wyjeżdżającym do posługi duszpasterskiej wśród polskiej emigracji bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W środę, 28 czerwca, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie zakończył się kurs dla duszpasterzy Polonii. „Bądźcie ludźmi zakorzenionymi w Chrystusie, w tradycji, w świętych. Bądźcie ludźmi, którzy potrafią swój lęk zwyciężyć zaufaniem do Boga” – mówił bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podczas Mszy św. w drugim dniu kursu dla duszpasterzy polskiej emigracji.