Strona główna
opoka.org.pl
2023-05-30 09:34
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Święto Rodzin polonijnych z Anglii i Walii

Polonijne rodziny Wielkiej Brytanii już od 13 lat w uroczystość Zesłania Ducha Świętego spotykają się w Laxton Hall w ramach Święta Rodziny, które w tym roku odbyło się 28 maja. Mszy świętej przewodniczył bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwo Emigracji Polskiej. W spotkaniu uczestniczyło ok 800 osób. „Jest obecny Kościół Domowy, są członkowie Spotkań Małżeńskich oraz Mężczyźni św. Józefa – te wszystkie organizacje są bardzo mocno związane z duszpasterstwem rodzin” – zaznaczył ks. Stefan Wylężek, rektor PMK w Anglii i Walii.

Święto Rodziny to przede wszystkim integracja rodzin, a jednocześnie piękne religijne przeżycie. To wzmocnienie, że jest nas wielu i mamy te same wartości - zaznaczył ks. Stefan Wylężek. Jego zdaniem „takie spotkanie integracyjne nie tylko na poziomie parafialnym, ale i ogólno-misyjnym, łączącym różne parafie, jest bardzo budujące”.

Jak podkreślają wieloletni uczestnicy, z każdym rokiem Święto Rodziny „jest coraz większe i piękniejsze. Polonia pokazuje przepiękną wiarę i na Zielone Świątki Duch Święty powiewa tu bardzo mocno”. Spotkanie rodzin jest też okazją do dzielenia się wiarą z angielskimi i walijskimi katolikami. „Jesteśmy tu pełni radości, wiary i cieszymy się, że możemy trwać w tej pięknej wierze i pokazywać katolickim braciom i siostrom angielskim” – podkreślają.

Najważniejszym punktem Święta Rodziny była Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Odbyła się również konferencja delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp. Piotra Turzyńskiego, a po niej koncert polonijnego zespołu gospelowego AMEN AdoraMus Emigranci Najwyższemu pod kierownictwem Romana Licznerskiego. Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu.

Rokrocznie temat Święta Rodziny związany jest z hasłem programu duszpasterskiego Konferencji Episkopatu Polski. W tym roku to: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Temat przewodni wydarzenia oraz konferencji wygłoszonej przez delegata KEP brzmiał: „Rodzina – Kościół Domowy, Rodzina – Dom Kościoła”.

Laxton Hall to miejsce należące do Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii od 1962 r. Znajduje się tam Polski Dom Opieki nad ludźmi starszymi i potrzebującymi pomocy, gdzie pracują Siostry Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi oraz osoby świeckie. Aktualnie w Laxton Hall przebywa 30 rezydentów. To tutaj odbywają się takie wydarzenia jak Święto Rodziny, Wesoły Dzień Dziecka, obchody uroczystości Bożego Ciała i wydarzenia harcerskie.

Historia Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii wiąże się z historią Polski od XIX w. Na Wyspy Brytyjskie przybywali polscy emigranci po upadku powstań niepodległościowych z lat 1830 i 1863.

Od 15 do 17 września br. na Stadionie Polsat Plus Arena w Gdańsku odbędzie się VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych, który będzie okazją do spotkania rodzin polonijnych z wielu krajów. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, Polonijna Rada Rodziny, prelegenci i rodziny zapraszają do Gdańska. Organizatorzy zachęcają, aby już teraz planować urlop w Polsce. 

Trwają zapisy: https://kongresrodzinpolonijnych.pl/.

Za: Family News Service

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-05-29 10:59:07
miniaturka

Zakrystianie zaproszeni do formacji

Ośrodek Formacji Liturgicznej w Zawichoście zaprasza na zajęcia formacyjne
2023-05-29 17:37:02
miniaturka

Jak być miłosiernym Samarytaninem w socialmediach? Jest nowy watykański dokument

„Ku pełnej obecności” to nowy dokument watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji, który oferuje refleksję duszpasterską na temat zaangażowania ludzi w sferze cyfrowej. Jego celem jest zainicjowanie dialogu na temat tego, jak uczynić ten ekosystem bardziej ludzkim.
2023-05-30 09:36:28
miniaturka

Polonia francuska po raz 179 pielgrzymowała do panteonu polskiej emigracji

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 28 maja br., odbyła się pielgrzymka Polonii do Montmorency. Mszę św. w Kolegiacie sprawowali proboszcz ks. Émeric Dupont wraz z rektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusławem Brzysiem i rektorem Pallotynów w Montmorency ks. Eugeniuszem Malachwiejczykiem. Po Mszy św. w miejscowej Kolegiacie św. Marcina uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz Les Champeaux, na którym spoczywało wielu wybitnych Polaków.
2023-05-30 11:12:45
miniaturka

III edycja Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą!

W ofercie rekrutacyjnej III edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, prowadzonego przez Akademię Polonijną KUL, jest aż 18 propozycji kursów. Wśród nowości znalazły się m.in. sztuczna inteligencja, logopedia, mediacje i negocjacje, efektywne zarządzanie, kultura języka polskiego, historia literatury, studium reportażu i wywiadu oraz chrześcijaństwo i judaizm – wspólne korzenie.
2023-05-31 11:15:22
miniaturka

Do Polonii o jedynych uznanych objawieniach Matki Bożej w Afryce

W święto Nawiedzenia NMP 31 maja br. mija 20 lat od otwarcia sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kibeho, którego dokonał prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Crescenzio Sepe. To właśnie o jedynych w Afryce uznanych przez Kościół objawieniach maryjnych opowiedzą prelegenci podczas Kongresu Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 15-17 września br. w Gdańsku. Trwają zapisy.
2023-06-01 19:43:58
miniaturka

Ogólnopolskie spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych. Kodeń 2023

W dniach 30 maja do 1 czerwca odbyło się ogólnopolskie spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych. Głównym tematem spotkania były „Próby ożywienia katechezy parafialnej”. Podjęto refleksję na poziomie teoretycznym, ale także poszukiwano rozwiązań praktycznych. Punktem wyjścia do dyskusji były wygłoszone referaty oraz towarzysząca im dyskusja.