Strona główna
opoka.org.pl
2023-05-30 09:50
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Do Polonii o jedynych uznanych objawieniach Matki Bożej w Afryce

W święto Nawiedzenia NMP 31 maja br. mija 20 lat od otwarcia sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kibeho, którego dokonał prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Crescenzio Sepe. To właśnie o jedynych w Afryce uznanych przez Kościół objawieniach maryjnych opowiedzą prelegenci podczas Kongresu Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 15-17 września br. w Gdańsku. Trwają zapisy.

KONGRES RODZIN POLONIJNYCH - ZAPISY

Do pierwszego objawienia Maryi w Kibeho doszło 28 listopada 1981 r., którego świadkiem była 16-letnia licealistka Alphonsine Mumureke. Półtora miesiąca później Maryja ukazała się również dwóm innym uczennicom tej samej katolickiej szkoły: Nathalie Mukamazimpaka i Marie Claire Mukangango. Objawienia zakończyły się 28 listopada 1989 r. Ostatecznie zostały uznane 29 czerwca 2001 r. i mają aprobatę Stolicy Apostolskiej.

W styczniu 2002 r. rozpoczęły się prace związane z budową sanktuarium w miejscu objawień, które zostały zakończone w 2003 r., a 31 maja 2003 r. sanktuarium zostało zainaugurowane. 28 listopada tego samego roku poświęcono i intronizowano figurę Matki Bożej z Kibeho, a także poświęcono diecezję opiece Maryi.

Objawienia w Kibeho wpisały się w czas narastającego napięcia etnicznego w Rwandzie, którego kulminacją była wojna domowa w latach 1990-1993 i ludobójstwo w 1994 r., pozbawiające życia nawet ok. miliona osób. Najważniejsze elementy przesłania Maryi z Kibeho to: prośba o nawrócenie i pokutę, przyjmowanie cierpienia w duchu wynagrodzenia za grzechy, apel o częstą modlitwę. Maryja poprosiła też o odmawianie Koronki do Jej Siedmiu Boleści.

Jednym z prelegentów wrześniowego Kongresu będzie dyrektor Centrum Formacji Maryjnej w Kibeho ks. mgr lic. Leszek Czeluśniak MIC. Podejmie temat rodziny jako wspólnoty łaski i modlitwy. „Łaska sakramentu małżeństwa jest wielkim darem (…). Maryja tutaj w Kibeho mówi nam wiele jak modlić się szczerym sercem, jak wykorzystać ten wielki dar do budowania prawdziwej rodziny” – powiedział ks. Czeluśniak, zapraszając do wzięcia udziału w Kongresie.

Ks. dr Andrzej Jakacki SAC od 20 lat jest misjonarzem w Rwandzie. W czasie Kongresu przybliży uczestnikom najważniejsze wątki związane z objawieniami w Kibeho. Podczas wielu objawień, również tych afrykańskich, Maryja przekazała konkretne rady i prośby. „Wszelkie rady Maryi można streścić w prośbie o to, abyśmy odmawiali różaniec do Jej Siedmiu Boleści” – podsumował swoje zaproszenie na Kongres ks. Jakacki.

Prelegentami Kongresu będą również mariolog prof. Wincenty Łaszewski, mgr lic. Barbara Dawidowska, niegdyś wolontariuszka w Afryce, która wraz ze swoją scholą „Armia Pana” wykonuje pieśni z Kibeho po polsku i w języku kinyarwanda, oraz przedsiębiorca Andrzej Czachorowski, który od ponad 7 lat rozpowszechnia Różaniec do Siedmiu Boleści. Uczestnicy wezmą udział także w projekcji filmu o Kibeho.

W ramach przygotowania do Kongresu w każdy pierwszy wtorek miesiąca odbywa się nowenna do Matki Bożej z Kibeho w intencji małżeństw i rodzin polonijnych. Modlitwa jest też transmitowana: https://www.youtube.com/watch?v=oKJ1BDzHe_Y

Kongres Rodzin Polonijnych jest okazją do spotkania z polskimi rodzinami z całego świata i poznania bliżej Ojczyzny. Uczestnicy Kongresu dzięki Karcie uczestnika, podczas spotkania będą mieli możliwość podróżowania darmowym transportem po Gdańsku, a także skorzystania ze specjalnej oferty turystycznej – więcej informacji: https://kongresrodzinpolonijnych.pl/czaswolny.qbpage. Nagrania prelegentów zachęcających do wzięcia udziału w Kongresie można znaleźć na kanale YouTube Rodzina na Emigracji: https://www.youtube.com/@rodzinanaemigracji/videos

Przedstawicielka Polonijnej Rady Rodziny dr Grażyna Koszałka, podsumowując najważniejsze punkty kongresowego programu w rozmowie z Family News Service, zaznaczyła: „Zajmiemy się tematem małżeństwa i rodziny jako najlepszej inwestycji”. Zapisy oraz szczegółowy program Kongresu można znaleźć na stronie: kongresrodzinpolonijnych.pl

Za: Family News Service

www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-05-30 09:36:28
miniaturka

Polonia francuska po raz 179 pielgrzymowała do panteonu polskiej emigracji

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 28 maja br., odbyła się pielgrzymka Polonii do Montmorency. Mszę św. w Kolegiacie sprawowali proboszcz ks. Émeric Dupont wraz z rektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusławem Brzysiem i rektorem Pallotynów w Montmorency ks. Eugeniuszem Malachwiejczykiem. Po Mszy św. w miejscowej Kolegiacie św. Marcina uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz Les Champeaux, na którym spoczywało wielu wybitnych Polaków.
2023-05-30 09:52:43
miniaturka

Święto Rodzin polonijnych z Anglii i Walii

Polonijne rodziny Wielkiej Brytanii już od 13 lat w uroczystość Zesłania Ducha Świętego spotykają się w Laxton Hall w ramach Święta Rodziny, które w tym roku odbyło się 28 maja. Mszy świętej przewodniczył bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwo Emigracji Polskiej. W spotkaniu uczestniczyło ok 800 osób. „Jest obecny Kościół Domowy, są członkowie Spotkań Małżeńskich oraz Mężczyźni św. Józefa – te wszystkie organizacje są bardzo mocno związane z duszpasterstwem rodzin” – zaznaczył ks. Stefan Wylężek, rektor PMK w Anglii i Walii.
2023-05-30 11:12:45
miniaturka

III edycja Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą!

W ofercie rekrutacyjnej III edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, prowadzonego przez Akademię Polonijną KUL, jest aż 18 propozycji kursów. Wśród nowości znalazły się m.in. sztuczna inteligencja, logopedia, mediacje i negocjacje, efektywne zarządzanie, kultura języka polskiego, historia literatury, studium reportażu i wywiadu oraz chrześcijaństwo i judaizm – wspólne korzenie.
2023-06-01 19:43:58
miniaturka

Ogólnopolskie spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych. Kodeń 2023

W dniach 30 maja do 1 czerwca odbyło się ogólnopolskie spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych. Głównym tematem spotkania były „Próby ożywienia katechezy parafialnej”. Podjęto refleksję na poziomie teoretycznym, ale także poszukiwano rozwiązań praktycznych. Punktem wyjścia do dyskusji były wygłoszone referaty oraz towarzysząca im dyskusja.
2023-06-06 11:22:52
miniaturka

Szkolenie delegatek i delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży

„Trzeba nam z pokorą jeszcze raz uznać, że Kościół potrzebuje oczyszczenia, to znaczy, że my wszyscy potrzebujemy nawrócenia, że potrzebna jest zmiana mentalności” – mówił abp Wojciech Polak podczas trwającego w Gnieźnie szkoleniowego spotkania z delegatkami i delegatami ds. ochrony dzieci i młodzieży z całej Polski.
2023-06-06 12:22:07
miniaturka

Zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

W Warszawie odbyło się kolejne zebranie robocze Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP