Strona główna
opoka.org.pl
2023-05-29 09:31
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Polonia francuska po raz 179 pielgrzymowała do panteonu polskiej emigracji

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 28 maja br., odbyła się pielgrzymka Polonii do Montmorency. Mszę św. w Kolegiacie sprawowali proboszcz ks. Émeric Dupont wraz z rektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusławem Brzysiem i rektorem Pallotynów w Montmorency ks. Eugeniuszem Malachwiejczykiem. Po Mszy św. w miejscowej Kolegiacie św. Marcina uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz Les Champeaux, na którym spoczywało wielu wybitnych Polaków.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele merostwa w Montmorency z merem miasta Maximem Thory na czele. Przybyli także przedstawiciele polskiej ambasady z ambasadorem Janem Emerykiem Rościszewskim, a także wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska i zastępca szefa Kancelarii Sejmu Christian Młynarek oraz inni przedstawiciele z Polski. Obecna była też Barbara Kłosowicz-Krzywicka, prezes Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji. Nie zabrakło Sióstr Serafitek, które od 57 lat pracującą w Montmorency przy chorych odwiedzanych w domach. Mszę uświetnił polonijny chór Piast.

Po Mszy świętej w Kolegiacie dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu Les Champeaux, gdzie wygłosili swoje przemówienia: prezes Towarzystwa Historyczno-Literackiego Pierre Zaleski, ambasador Jan Emeryk Rościszewski, mer Maxime Thory oraz wicemarszałek Małgorzata Gosiewska, która z Christianem Młynarkiem wręczyła medal merowi Montmorency. Odegrano i odśpiewano hymny narodowe, a następnie udano się na groby zasłużonych Polaków z wiązankami kwiatów. Kolejnym etapem uroczystości było spotkanie u Księży Pallotynów przy wspólnym stole.

Uczestnicy pielgrzymki prosili Ducha Świętego, aby zstąpił i odnowił oblicze ziemi polskiej i francuskiej. Głównymi organizatorami wydarzenia byli: Towarzystwo Historyczno-Literackie przy współudziale Polskiej Misji Katolickiej we Francji, Kolegiaty św. Marcina w Montmorency, Centrum Dialogu Księży Pallotynów oraz Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji. Uroczystości wpisały się w obchody polskiego weekendu w Montmorency (27-28 maja).

Montmorency było i jest miejscem wyjątkowym dla Polonii francuskiej. Miejscowy cmentarz jest nazywany panteonem polskiej emigracji. Zachowało się około 270 grobów Polaków. To tu, przynajmniej czasowo, zostali pochowani m.in. Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid, Julian Ursyn Niemcewicz, Bronisław Piłsudski, Olga Boznańska, Tadeusz Makowski, Klaudyna Potocka, Maria Kasterska, Tadeusz Błociszewski, Roman Palester.

Polskifr.fr / serafin.over-blog.fr

Foto: s.Lidia Bargiel_serafin.over-blog.fr

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-05-24 16:34:58
miniaturka

Odpowiedzialni za prewencję na szkoleniu w Częstochowie

Doroczne spotkanie osób odpowiedzialnych za prewencję w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych było okazją do podzielenia się dobrymi praktykami prewencji, a także wysłuchania wykładu Teresy Devlin, dyrektor generalnej Krajowej Rady Ochrony Dzieci w Kościele Katolickim w Irlandii.
2023-05-29 10:59:07
miniaturka

Zakrystianie zaproszeni do formacji

Ośrodek Formacji Liturgicznej w Zawichoście zaprasza na zajęcia formacyjne
2023-05-29 17:37:02
miniaturka

Jak być miłosiernym Samarytaninem w socialmediach? Jest nowy watykański dokument

„Ku pełnej obecności” to nowy dokument watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji, który oferuje refleksję duszpasterską na temat zaangażowania ludzi w sferze cyfrowej. Jego celem jest zainicjowanie dialogu na temat tego, jak uczynić ten ekosystem bardziej ludzkim.
2023-05-30 09:52:43
miniaturka

Święto Rodzin polonijnych z Anglii i Walii

Polonijne rodziny Wielkiej Brytanii już od 13 lat w uroczystość Zesłania Ducha Świętego spotykają się w Laxton Hall w ramach Święta Rodziny, które w tym roku odbyło się 28 maja. Mszy świętej przewodniczył bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwo Emigracji Polskiej. W spotkaniu uczestniczyło ok 800 osób. „Jest obecny Kościół Domowy, są członkowie Spotkań Małżeńskich oraz Mężczyźni św. Józefa – te wszystkie organizacje są bardzo mocno związane z duszpasterstwem rodzin” – zaznaczył ks. Stefan Wylężek, rektor PMK w Anglii i Walii.
2023-05-30 11:12:45
miniaturka

III edycja Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą!

W ofercie rekrutacyjnej III edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, prowadzonego przez Akademię Polonijną KUL, jest aż 18 propozycji kursów. Wśród nowości znalazły się m.in. sztuczna inteligencja, logopedia, mediacje i negocjacje, efektywne zarządzanie, kultura języka polskiego, historia literatury, studium reportażu i wywiadu oraz chrześcijaństwo i judaizm – wspólne korzenie.
2023-05-31 11:15:22
miniaturka

Do Polonii o jedynych uznanych objawieniach Matki Bożej w Afryce

W święto Nawiedzenia NMP 31 maja br. mija 20 lat od otwarcia sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kibeho, którego dokonał prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Crescenzio Sepe. To właśnie o jedynych w Afryce uznanych przez Kościół objawieniach maryjnych opowiedzą prelegenci podczas Kongresu Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 15-17 września br. w Gdańsku. Trwają zapisy.