Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-02 08:27
Angelika Chirowska

Premiera spektaklu "Kto Ty jesteś?..." w wykonaniu Teatru A

3 listopada spektakl "Kto Ty jesteś?... - o patriotyzmie w obrazkach" Aula Centrum Edukacyjnego im. Św. Jana Pawła II - Jana Pawła II 5A Gliwice

Projekt graficzny Ewa Kutylak
Autor/źródło: Teatr A

"Kto Ty jesteś?... - o patriotyzmie w obrazkac"h to autorskie przedstawienie Teatru A przygotowane z myślą o dzieciach (i ich rodzinach), propozycja wspólnego teatralnego świętowania 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Postawione w tytule pytanie „kto Ty jesteś?” odsyła oczywiście do wiersza Władysław Bełzy Katechizm polskiego dziecka, prowokuje podróż w rytmie stawianych w wierszu pytań - to one stały się inspiracją dla kolejnych „obrazków”. Rodzinne świętowanie z Teatrem A to przede wszystkim okazja do dobrej zabawy, chociaż uczciwość wobec polskiej historii zobowiązuje twórców do szukania sposobu, by mówić również o tych trudnych tematach. Co w przedstawieniu? Historia sensacyjna – dopytując o tożsamość pewnej starszej Pani: o losach ziemniaka na ziemiach polskich, splecionych z losami Odsieczy Wiedeńskiej, o orle bieliku, który „nie bardzo z rodziny orłów”, o bieli polskiej flagi, nasiąkającej szkarłatem krwi, lekkie wprawki geograficzne – nad rozsypaną mapą Polski, wreszcie o chocholim tańcu, z którego budzi nas dzwonek w sercu... bo tam, jak chciał Poeta, chroni się Ojczyzna... zatem – o patriotyzmie „w krwi obiegu”, który budzi dziecięcą radość, dumę, troskę i odpowiedzialność... za rzeczy małe – za rzeczy ważne...

 Kto Ty jesteś?... - to barwny spektakl muzyczny, nawiązujący m.in. do tańców ludowych, aktorzy żywego planu ożywiają lalki, przywdziewając kostium, przenoszą nas do ptasiego świata, w rzeczach trudnych, wymagających nie lada kompetencji (zatrudniając głowę i serce), radzą się dzieci. Jeśli o patriotyzmie – to przede wszystkim ciekawie, znajdując dlań klucze do dziecięcego świata... 

Prapremiera: 3 listopada (sobota) 2018 r., g.17:00 

Aula Centrum Edukacyjnego im. Św. Jana Pawła II - Jana Pawła II 5A Gliwice

wstęp bezpłatny

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

Projekt dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego


Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2018-11-02 07:07:29
miniaturka

Modlitwa przy grobie Pierwszego Biskupa Legnickiego

W Uroczystość Wszystkich Świętych, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski odprawił Mszę św. w katedrze. Modlił się także przy grobach pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka i pierwszego proboszcza kościoła ks. inf. Władysława Bochnaka.
2018-11-02 07:10:03
miniaturka

Modlitwa na legnickim cmentarzu

W dniu 1 listopada, w godzinach popołudniowych, na legnickim cmentarzu, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski przewodniczył nieszporom i procesji z modlitwą za zmarłych.
2018-11-02 08:05:06
miniaturka

Eutanazja na Wszystkich Świętych w Belgii

W Belgii okres modlitwy za zmarłych to kolejna odsłona cywilizacji śmierci. W tym czasie promuje się tam bowiem eutanazję, jako tzw. „godną śmierć”.
2018-11-02 08:36:18
miniaturka

Świętość jest mistrzowską drogą do życia wiecznego

Kard. Luis Ladaria mówił o tym, że do świętości prowadzi codzienne podążanie drogą i w świetle Jezusa, a stałym punktem odniesienia są ewangeliczne Błogosławieństwa.
2018-11-02 09:10:45
miniaturka

Papież: troszczcie się o swoją tożsamość i przynależność

Trzeba wiedzieć, kim się jest. Aby spotykać się z innymi, nie należy ukrywać swej tożsamości, maskować ją ani nią handlować – powiedział Papież w wideoprzesłaniu do spotkania stowarzyszenia Scholas Occurrentes w Buenos Aires.
2018-11-02 09:37:06
miniaturka

Męczennicy algierscy do końca pozostali z ludźmi

Należeli do 8 różnych zgromadzeń zakonnych, ale łączyła ich miłość do Boga i bliźniego wyrażona w pragnieniu pokoju, jedności i dialogu oraz pokojowego współistnienia różnych kultur i narodów.