Strona główna
opoka.org.pl
2023-08-03 13:57
Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

"Być Polakiem" Gala Finałowa XIII Edycji Konkursu

W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się XIII gala konkursu „Być Polakiem”. Dzieci, młodzież oraz nauczyciele ze szkół polonijnych na całym świecie odebrali nagrody i upominki. Na konkurs wpłynęło ponad 1200 prac z 37 krajów. Uczniowie przygotowywali na konkurs prace w jednym z trzech formatów: pracy plastycznej, pracy literackiej w języku polskim lub filmu wideo o konkretnej tematyce. Przedmiotem konkursu dla nauczycieli było natomiast przygotowanie konspektu lekcji gramatycznej.

13. konkurs "Być Polakiem" zorganizowała fundacja "Świat na Tak" we współpracy ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska". Motto przewodnie brzmiało: "Mieszkasz poza Polską. Twoje serce jest w Polsce". 

Celem konkursu "Być Polakiem" jest uświadamianie i umacnianie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych, które pozwolą na przygotowanie do pełnienia roli "ambasadora polskości" w kraju zamieszkania. Z kolei Konkurs dla nauczycieli ma na celu promocję atrakcyjnych dla uczniów sposobów prezentacji wiedzy o języku polskim oraz zwrócenie uwagi nauczycieli na ważność nauczania gramatyki języka polskiego.

Foto Galeria

List do uczestników skierował min. bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, napisał min:

"Drodzy Młodzi Przyjaciele, polskość jest fascynująca, ogarnia wielkie osiągnięcia naukowe, jak to jest w przypadku choćby Kopernika, czy Marii Curie-Skłodowskiej, obejmuje kulturę z dziełami Chopina, Sienkiewicza, Góreckiego i Sapkowskiego, ale także wielkie idee jak miłosierdzie i solidarność, które zaistniały na naszej ziemi oraz wielkie karty historii, jak pierwsza w Europie konstytucja ogłoszona 3 maja 1791, czy prawa wyborcze kobiet wprowadzone w Polsce jako w jednym z pierwszych krajów w roku 1918 roku. Na polskiej ziemi wyrośli znani na całym świecie święci jak św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Faustyna i św. Jana Paweł II" - napisał w słowie skierowanym do laureatów bp Piotr Turzyński.

Biskup podziękowała także organizatorom i jurorom konkursu, a także skierował słowa uznania do rodziców, dziadków uczestników zmagań konkursowych oraz do nauczycieli polonijnych: "Pragnę podziękować rodzicom, nauczycielom szkół polonijnych oraz wszystkim środowiskom polonijnym za codzienną troskę o podtrzymywanie tożsamości narodowej, za pielęgnowanie kultury polskiej i języka polskiego oraz za kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. 

Na ręce Pani Poseł Joanny Fabisiak, Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego oraz Pana Marka Machały, Koordynatora Generalnego Konkursu, składam podziękowanie organizatorom Konkursu - Fundacji „Świat na Tak” - i wszystkim zaangażowanym w to dzieło za wytrwałe promowanie polskości i umacnianie związku Polonii z krajem oraz za integrowanie środowisk polonijnych.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu i Laureatom oraz przekazał życzenia: „Życzę Wam, byście tam gdzie żyjecie stawali się „ambasadorami polskości”. Polska kultura i wiara chrześcijańska niech dodaje Wam skrzydeł do wysokich lotów i spełnienia głębokich pragnień. Czerpiąc siły z naszej kultury wypełnionej chrześcijaństwem bądźcie zawsze szlachetnymi, wprowadzającymi pokój ludźmi".

 Na konkurs wpłynęło ponad 1200 prac z 37 krajów

Podczas gali laureatom wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wśród wyróżnionych były osoby m.in. z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Ukrainy, Bułgarii, Włoch i Kazachstanu. W imieniu nagrodzonych głos zabrała m.in. Victoria Billack (USA), która powiedziała: "Jesteśmy młodymi ludźmi ze wszystkich stron świata. Każdy z nas ma inny charakter, kolor skóry, kulturę. Każdy z nas ma coś, co nas łączy - miłość do Ojczyzny i język polski, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Będziemy te cenne skarby nosić i pielęgnować w sobie zawsze, aż do końca naszej ziemskiej wędrówki. Chociaż pochodzimy z różnych państw, kultur i światów łączy nas Polska" - podkreśliła

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konkursu "Być Polakiem" Posłanka KO Joanna Fabisiak powiedziała, że uczestnicy konkursu są nadzieją Polski. Wskazała, że mają oni zobowiązanie do tego, żeby troszczyć się o Polskę, o flagę. "Nie zapomnijcie o tym spotkaniu z Polską, bo my po to organizujemy ten konkursu, żebyście wy się bardziej poczuli Polakami, związali z Polską. O to was prosimy, na to liczmy. I wierzymy, że tak będzie"59 Laureatów i Wyróżnionych w XIV edycji konkursu "Być Polakiem".


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-07-31 14:14:04
miniaturka

POLONIA I POLACY W DRODZE NA ŚDM

Po wielu miesiącach kontaktu w mediach społecznościowych grupy młodzieży biorące udział w projekcie "Polonia i Polacy w drodze na Światowe Dni Młodych" wyruszyły wspólnie do Lizbony. Przedstawiciele Młodzieży Polonijnej ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Anglii, Francji, Grecji, Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Paragwaju oraz grupy Młodzieży z Polski spotkały się w Paryżu, Madrycie i Barcelonie by wspólnie wyruszyć w dalszą drogę do Portugalii. W projekcie "Polonia i Polacy w drodze na ŚDM" bierze udział 600 osób.
2023-07-31 15:09:14
miniaturka

KOPERNIK CAMP 2023

W dniach 21 - 24 września br. odbędzie się w Lidzbarku Warmińskim spotkanie Młodzieży polonijnej - KOPERNIK CAMP 2023. W związku z 550. rocznicą urodzin oraz 480. rocznicą śmierci wielkiego Polaka - Mikołaja Kopernika, człowieka renesansu wybitnego astronoma, lekarza, nauczyciela, ekonomisty i księdza, dla uczczenia dziedzictwa tego niezwykłego Polaka Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zaprasza aktywną młodzież z różnych zakątków świata do udziału w projekcie Kopernik Camp.
2023-07-31 23:27:34
miniaturka

Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie

Komisja Wychowania Katolickiego KEP objęła patronatem Ogólnopolską Franciszkańską Olimpiadę Wiedzy o św. Maksymilianie
2023-08-03 14:57:42
miniaturka

KONGRES RODZIN POLSKICH I POLONIJNYCH

W dniach 15-17 września 2023 roku odbędzie się w Gdańsku Światowy Kongres Rodzin Polonijnych zatytułowany ”Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w Rodzinę. Do udziału w Kongresie zapraszamy Rodziny Polskie i Polonijne. Kongres Rodzin odbędzie się w formie hybrydowej: stacjonarnie w Gdański oraz w formie online (częściowa transmisja Kongresu). Referaty przygotowywane przez specjalistów w zakresie tematyki rodzinnej dostarczą uczestnikom wielu cennych informacji o tym jak budować szczęśliwe rodziny. W ramach Kongresu przewidziane są także różne warsztaty oraz konsultacje indywidualne ze specjalistami.
2023-08-10 07:36:51
miniaturka

Kolejny numer biuletynu „Anamnesis”

W bieżącym roczniku biuletynu „Anamnesis” ukazał się kolejny, 114. numer
2023-08-10 10:58:10
miniaturka

Osiemnaście wykładów o encyklikach Jana Pawła II dostępnych w sieci

Jakie są najważniejsze dary Kościoła? Czym jest Odkupienie? Jaki jest sens istnienia? Czym jest prawda? Dlaczego istnieje zło? Co czeka nas po życiu ziemskim? Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik. W każdej z nich odnosi się wprost do najważniejszych pytań dotyczących ludzkiej egzystencji i życia Kościoła.