Strona główna
opoka.org.pl
2023-08-10 07:33
KKBiDS

Kolejny numer biuletynu „Anamnesis”

W bieżącym roczniku biuletynu „Anamnesis” ukazał się kolejny, 114. numer

Wierzę w powszechny Kościół

Powszechność Kościoła jest dziełem Boga; zbudowanie wspólnoty obejmującej całą ludzkość przekracza możliwości człowieka. Kościół jest katolicki, czyli powszechny, w tym znaczeniu, że jest w nim miejsce dla każdego człowieka. Nie ma w nim żadnych granic narodowych, etnicznych, językowych, kulturowych, społecznych… Kościół stanowi wielki dom, gdzie każda osoba ma miejsce przy wspólnym, ojcowskim stole.

Powszechność Kościoła ma swoje źródło w miłości przekazanej przez Chrystusa. Jej mocą mamy pochylać się nad każdym człowiekiem oczekującym naszej pomocy. Miłością mamy darzyć także nieprzyjaciół. W takim ujęciu nie ma człowieka, bo nie może być, który tej miłości będzie pozbawiony. Ona decyduje bowiem o powszechności Chrystusowego Kościoła. To jest jeden z cudów, który - w duchu wiary - można obserwować, podziwiać na przestrzeni minionych wieków, a współcześnie można się tym, i należy, fascynować.

W dziale NAUCZANIE OJCA ŚWIĘTEGO znajdują się teksty czterech homilii papieża Franciszka, które wygłosił w czasie trwania Wielkiego Postu oraz okresu wielkanocnego. Ich treść dotyczy różnych zagadnień wpisujących się w obszar nauczania teologii liturgicznej. W tym dziale jest także katecheza wygłoszona podczas środowej audiencji generalnej, poświęcona Osobie Ducha Świętego będącego źródłem ewangelizacji i wszelkiego przepowiadania Dobrej Nowiny.

W dziale DOKUMENTY STOLICY APOSTOLSKIEJ zamieszczona została dokumentacja Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów adresowana dla Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Jest to dekret zatwierdzający tekst Kolekty ku czci błogosławionych dziewic i męczennic: Marii Paschalis Jahn i Towarzyszek. Załącznik do dekretu stanowi treść Kolekty na to liturgiczne wspomnienie. Jego obchód został wpisany do kalendarza liturgicznego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, o czym informuje dekret Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Na czas przeżywania 1500. rocznicy śmierci św. Zygmunta w diecezji płockiej, Penitencjaria Apostolska wydała dekret określający dodatkową możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Natomiast Komitet ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych informuje o najbliższym tego typu wydarzeniu.

Dział NAUCZANIE BISKUPÓW O LITURGII jest tym razem wyjątkowo bogaty. Otwiera go List biskupów polskich do kapłanów na tegoroczny Wielki Czwartek. Ponadto, tematyka liturgiczna była podejmowana w tekstach głoszonych homilii (abp Józef Górzyński, bp Piotr Greger, bp Jan Kopiec, bp Roman Pindel, bp Andrzej Suski, bp Adam Wodarczyk).

Pasterz archidiecezji gdańskiej wystosował komunikat informujący o wprowadzeniu w tym Kościele partykularnym posługi diakona stałego. Trzej biskupi diecezjalni (abp Marek Jędraszewski, bp Marek Solarczyk, bp Krzysztof Wętkowski) na mocy stosownych dekretów ustanowili w powierzonych im diecezjach sanktuaria. Diecezja płocka przeżywa jubileusz św. Zygmunta, co stanowi okazję do możliwości zyskania odpustu zupełnego na terenie diecezji. Informuje o tym bp Szymon Stułkowski.

Dział zatytułowany FORMACJA LITURGICZNA zawiera drugą część refleksji ks. Teodora Puszcza SChr poświęconą księdze mszału. W kontekście oczekiwania na polskie tłumaczenie kolejnej edycji tej księgi, Autor przeprowadził szczegółową analizę struktury Mszału Pawła VI. Z kolei ks. Sławomir Jeziorski (diecezja rzeszowska) podjął niezwykle ciekawy temat, związany z coraz aktywniejszą obecnością ludzi w świecie wirtualnym. Jest to próba przedstawienia kryteriów rozeznawania w kwestii aktywnego uczestnictwa w liturgii w świecie cyfrowym.

W dziale DUSZPASTERSTWO LITURGICZNE są treści dotyczące przeżywania okresu Wielkiego Postu jako czasu przygotowania paschalnego. W tym okresie liturgicznym zwiększa się dynamika posługi szafarza sakramentu pokuty i pojednania. Na temat osoby i zadań spowiednika wypowiada się regens Penitencjarii Apostolskiej. Ponadto, Czytelnik ma okazję zapoznania się z ciekawymi myślami, które są przedmiotem dwóch prowadzonych wywiadów.

Dział INFORMACJE przynosi wieści liturgiczne z różnych stron świata (Watykan, Stany Zjednoczone, Demokratyczna Republika Konga, Szwajcaria), a także z terenu Kościoła w Polsce (Płock, Warszawa). Dział zamyka – już tradycyjnie – wykaz nowych publikacji poświęconych zagadnieniom liturgicznym.

Czytelnikom życzę owocnej lektury i wypoczynku na czas zbliżających się wakacji.

Bp Piotr Greger
Bielsko-Biała, dnia 29 maja 2023 roku, w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2023-07-31 23:27:34
miniaturka

Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie

Komisja Wychowania Katolickiego KEP objęła patronatem Ogólnopolską Franciszkańską Olimpiadę Wiedzy o św. Maksymilianie
2023-08-03 14:11:10
miniaturka

"Być Polakiem" Gala Finałowa XIII Edycji Konkursu

W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się XIII gala konkursu „Być Polakiem”. Dzieci, młodzież oraz nauczyciele ze szkół polonijnych na całym świecie odebrali nagrody i upominki. Na konkurs wpłynęło ponad 1200 prac z 37 krajów. Uczniowie przygotowywali na konkurs prace w jednym z trzech formatów: pracy plastycznej, pracy literackiej w języku polskim lub filmu wideo o konkretnej tematyce. Przedmiotem konkursu dla nauczycieli było natomiast przygotowanie konspektu lekcji gramatycznej.
2023-08-03 14:57:42
miniaturka

KONGRES RODZIN POLSKICH I POLONIJNYCH

W dniach 15-17 września 2023 roku odbędzie się w Gdańsku Światowy Kongres Rodzin Polonijnych zatytułowany ”Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w Rodzinę. Do udziału w Kongresie zapraszamy Rodziny Polskie i Polonijne. Kongres Rodzin odbędzie się w formie hybrydowej: stacjonarnie w Gdański oraz w formie online (częściowa transmisja Kongresu). Referaty przygotowywane przez specjalistów w zakresie tematyki rodzinnej dostarczą uczestnikom wielu cennych informacji o tym jak budować szczęśliwe rodziny. W ramach Kongresu przewidziane są także różne warsztaty oraz konsultacje indywidualne ze specjalistami.
2023-08-10 10:58:10
miniaturka

Osiemnaście wykładów o encyklikach Jana Pawła II dostępnych w sieci

Jakie są najważniejsze dary Kościoła? Czym jest Odkupienie? Jaki jest sens istnienia? Czym jest prawda? Dlaczego istnieje zło? Co czeka nas po życiu ziemskim? Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik. W każdej z nich odnosi się wprost do najważniejszych pytań dotyczących ludzkiej egzystencji i życia Kościoła.
2023-08-14 07:36:25
miniaturka

Ks. Studenski o śp. prof. Śnieżyńskim: wykształcił dobrych kilka pokoleń księży

„Był niezwykłym wykładowcą, wspaniałym metodykiem, zawsze miał swoje zdanie, praktycznie i precyzyjnie przygotowywał do pracy katechetycznej. Wykształcił dobrych kilka pokoleń księży” – wspomina zmarłego 10 sierpnia br. prof. dr. hab. Mariana Śnieżyńskiego jego wychowanek i uczeń ks. dr Marek Studenski, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
2023-08-18 10:19:17
miniaturka

Obchody 15 sierpnia na „Concorde” w Paryżu

Jak co roku Polonia francuska 15 sierpnia wzięła udział w obchodach uroczystości Wniebowzięcia NMP i Święta Wojska Polskiego, które odbyły się w parafii na „Concorde” w Paryżu, przeżywającej tego dnia uroczystości odpustowe. Mszy św. patriotycznej o godz. 11:00 przewodniczył wieloletni administrator Seminarium Polskiego w Paryżu ks. prałat dr Krystian Gawron.