Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-07 10:41
PS

Wkrótce konferencja o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej

Za niespełna dwa tygodnie, 19 września br., rozpocznie się w Warszawie międzynarodowa konferencja organizowana przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i Konferencję Episkopatu Polski. Wezmą w niej udział przedstawiciele Episkopatów i osób pracujących w obszarze ochrony dzieci i młodzieży w 20 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych – konferencja pod tym tytułem odbędzie się w Warszawie w dniach 19-22 września br. Międzynarodowe spotkanie ma umożliwić wymianę doświadczeń i zainicjowanie wspólnych działań oraz bliższą współpracą Kościołów w środkowo-wschodniej części Europy w zakresie zapobiegania wykorzystaniu seksualnemu osób małoletnich. Wśród zarejestrowanych blisko 80 uczestników są członkowie Papieskiej Komisji, biskupi, wyżsi przełożeni zakonów męskich i żeńskich, a także osoby świeckie działające w obszarze ochrony małoletnich w poszczególnych krajach. Reprezentują Kościół rzymskokatolicki i greckokatolicki z Polski, Albanii, Chorwacji, Słowenii, Węgier, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji, Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Kosowa.

– Konferencja koncentruje się nie tylko na stanie odpowiedzi Kościoła na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich w naszej części Europy, ale będzie też próbą  przyjrzenia się pewnym specyficznym trudnościom w podejściu do tego zjawiska w Kościele i społeczeństwie – podkreśla o. dr Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i członek komitetu organizacyjnego. O. Żak wyraża również nadzieję, że międzynarodowe spotkanie zapoczątkuje wymianę dobrych praktyk oraz ściślejszą współpracę osób i instytucji z Europy środkowo-wschodniej, by razem skuteczniej budować kulturę ochrony osób najbardziej bezbronnych.  

W ramach konferencji planowanych jest kilka wykładów oraz paneli dyskusyjnych. Zgodnie z motywem przewodnim każdego z dni konferencyjnych, skupią się one wokół zagadnień: odpowiedzialność – rozliczalność – przejrzystość. Wśród prelegentów znaleźli się: przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich (PCTM) kard. Seán O’Malley, ks. prof. Tomáš Halík z Czech, ks. Grzegorz Strzelczyk z Polski, prof. Myriam Wijlens, Teresa Morris Kettelkamp i sędzia Neville Owen – członkowie Papieskiej Komisji oraz współpracujący z PCTM prof. Paweł Wiliński. Planowane jest również wysłuchanie przesłania Ojca Świętego Franciszka, skierowanego do uczestników konferencji.

Poza wysłuchaniem referatów, uczestnicy będą pracować w grupach językowych, dzieląc się tym, jak wygląda kwestia ochrony małoletnich w poszczególnych krajach – zarówno w zakresie prewencji, jak i w sprawie pomocy pokrzywdzonym. Uczestnicy przyjrzą się też wyzwaniom oraz możliwościom współpracy, jakie stoją przed Kościołami tej części Europy.

Każdego dnia konferencji przewidziana jest chwila wspólnej modlitwy, w tym liturgia pokutna. Istotnym punktem konferencji będzie czas wysłuchania skrzywdzonych przez duchownych osób pochodzących z różnych krajów.

– Pod adresem www.ochronadzieci.eu dostępna jest strona internetowa konferencji. Zawiera ona podstawowe informacje o celach konferencji, jej planowanym przebiegu oraz prelegentach. Poprzez stronę dziennikarze mogą dokonywać rejestracji na planowane briefingi. Będziemy także udostępniali informacje prasowe w trzech oficjalnych językach konferencji, czyli po angielsku, włosku i polsku – zaznacza ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Wrześniowa konferencja w Warszawie jest kolejną z konferencji kontynentalnych lub regionalnych zainicjowanych przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich, a na jej współorganizatora została wybrana Konferencja Episkopatu Polski. Konferencja jest współfinansowana przez KEP i Fundację Świętego Józefa KEP.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-07 11:10:15
miniaturka

Film „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” wkrótce w kinach!

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to oficjalna produkcja uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej. Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski.
2021-09-07 11:26:30
miniaturka

Sprzeciw kard. Wyszyńskiego wobec antysemityzmu w czasie dwóch totalitaryzmów

W czasie II wojny światowej ksiądz profesor Stefan Wyszyński, choć sam zagrożony niemieckimi represjami, angażował się w pomoc Żydom. Z kolei już jako prymas, potępił antysemicką nagonkę władz PRL w 1968 roku.
2021-09-07 11:42:08
miniaturka

Młodzi Chińczycy będą mogli grać w sieci tylko trzy godziny tygodniowo

Nowe przepisy określają dokładnie pory, w których nieletni użytkownicy będą mogli grać w Internecie – to piątki, weekendy i święta, między godz. 20 a 21. Kolejne ograniczenie, nałożone przez chińskie władze na rynek gier online, ma być odpowiedzią na problem uzależnienia dzieci i młodzieży od gier.
2021-09-07 12:18:49
miniaturka

Niemcy: król Melchior usunięty z szopki. Figurka została uznana za... rasistowską

Po burzliwych i trwających rok dyskusjach uznano, że wystawiana w bożonarodzeniowej szopce w Ulm figurka czarnoskórego króla Melchiora zostanie przeniesiona do muzeum. Tam zostanie opatrzona stosownym komentarzem. Przy okazji rzeźba zyskała dodatkowy rozgłos.
2021-09-07 13:25:20
miniaturka

Watykan: zaprezentowano Dokument Przygotowawczy Synodu o synodalności

Dokument Przygotowawczy Synodu zaprezentowany w Watykanie ma służyć właściwemu ukierunkowaniu procesu synodalnego. Wychodząc od idei biblijnych przedstawia perspektywy i wskazania praktyczne dla dialogu i przemierzania wspólnej drogi duchowej
2021-09-07 13:38:24
miniaturka

USA: Teksas w ogniu krytyki po wprowadzeniu zakazu aborcji

Nie milkną echa wprowadzenia zakazu aborcji w Teksasie. Prawo zakazujące aborcji po 6 tygodniu ciąży ostro krytykuje m.in. Biały Dom. Szef personelu prezydenta J. Bidena zapowiedział, że „najlepsi prawnicy w Departamencie Sprawiedliwości” szukają sposobu, by obalić teksańskie regulacje.