Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-22 18:04
Agnieszka Lis / ks. kan. Łukasz Żurawski

Wielki Piątek - dzień Krzyża w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego ~ dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza Święta.

Wielki Piątek ~ dzień Krzyża
Autor/źródło: http://www.sanktuariumlutogniew.pl/

Wielki Piątek to dzień Krzyża. W Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie od godziny 14:30 trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu. 

W godzinie śmierci Pana Jezusa o godzinie 15:00, została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego, po której parafianie uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. 

Niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej została odprawiona przez kustosza Sanktuarium, ks. kan. Łukasza Żurawskiego o godzinie 19:00. Rozpoczęła się ona od wejścia celebransa i asysty w ciszy do kościoła, którzy przed ołtarzem przez chwilę leżeli krzyżem. Po modlitwie wstępnej odczytane zostało proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie odczytany został, z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana. 

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Ks. kan. Łukasz stopniowo odsłaniając ramiona Krzyża śpiewał trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. Krzyż wystawiony w widocznym i dostępnym miejscu, wierni mogli adorować do godziny 21:00. 

Procesja z Najświętszym Sakramentem w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem ~ symbolem całunu turyńskiego, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa, do Grobu Pańskiego zakończyła wielkopiątkową Liturgię Męki Pańskiej.  Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-22 14:43:57
miniaturka

Franciszek: dzielmy paschalną radość zwłaszcza z najbardziej potrzebującymi

Do czerpania z darów Zmartwychwstałego, dzielenia się nimi z braćmi łaknącymi pocieszenia i nadziei zachęcił Ojciec Święty wiernych w rozważaniu przed odmawianą w Poniedziałek Wielkanocny modlitwą Regina Coeli.
2019-04-22 15:10:18
miniaturka

Komunikat w sprawie wydarzeń w Pruchniku 19 kwietnia

"Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego” – czytamy w komunikacie bp. Rafała Markowskiego,
2019-04-22 16:59:27
miniaturka

Wigilia Zmartwychwstania Chrystusa w mikstackiej parafii

Mikstat „Czy wyjdziesz z grobu jakim jest grzech? Czy ta historia jaką przeżywamy będzie twoją historią”- pytał ks. Marcin Walczak podczas homilii.
2019-04-22 19:27:39
miniaturka

Wielka Sobota ~ dzień ciszy i oczekiwania u Matki Bożej Pocieszenia Lutogniewie

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba ~ na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa ~ na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.
2019-04-23 08:01:20
miniaturka

Nowy apel Franciszka: modlitwa i solidarność ze Sri Lanką

Papież Franciszek ataki na Sri Lance nazwał okrutną przemocą. Zapewnił o solidarności ze wspólnotą chrześcijańską w tym kraju. Wezwał też do jednoznacznego potępienia zamachów. Nazwał je „aktami nieludzkimi, których nigdy nie da się usprawiedliwić”.
2019-04-23 08:37:34
miniaturka

Kard. Ranjith: zamachowcy celowo wybrali Niedzielę Zmartwychwstania

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi.