Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-22 18:40
Agnieszka Lis / ks. kan. Łukasz Żurawski

Wielka Sobota ~ dzień ciszy i oczekiwania u Matki Bożej Pocieszenia Lutogniewie

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba ~ na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa ~ na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Wigilia Paschalna
Autor/źródło: http://www.sanktuariumlutogniew.pl/

Wierni gromadzą się w kościelnie adorując Jezusa w Grobie Pana Jezusa, która w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie trwała od godziny 11:00 do 21:00. Po zachodzie słońca rozpoczęła się Liturgia Światła, której przewodniczył ks. kan. Łukasz Żurawski. Na zewnątrz kościoła celebrans poświęci ogień, od którego następnie zapalił Paschał ~ wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Na Paschale ks. kan. Łukasz wyżłobił znak krzyża, wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”. Pięć ozdobnych czerwonych gwoździ, symbolizuje rany Chrystusa oraz aktualną datę. Paschał ten został wniesiony się do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalili od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło. Niezwykle wymowny był widok rozszerzającej się jasności, która w końcu wypełniła cały kościół. Tej nocy powrócił po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew: „Alleluja”. Wigilia Paschalna zakończyła się Eucharystią i procesją rezurekcyjną.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-22 15:10:18
miniaturka

Komunikat w sprawie wydarzeń w Pruchniku 19 kwietnia

"Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego” – czytamy w komunikacie bp. Rafała Markowskiego,
2019-04-22 16:59:27
miniaturka

Wigilia Zmartwychwstania Chrystusa w mikstackiej parafii

Mikstat „Czy wyjdziesz z grobu jakim jest grzech? Czy ta historia jaką przeżywamy będzie twoją historią”- pytał ks. Marcin Walczak podczas homilii.
2019-04-22 18:20:43
miniaturka

Wielki Piątek - dzień Krzyża w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego ~ dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza Święta.
2019-04-23 08:01:20
miniaturka

Nowy apel Franciszka: modlitwa i solidarność ze Sri Lanką

Papież Franciszek ataki na Sri Lance nazwał okrutną przemocą. Zapewnił o solidarności ze wspólnotą chrześcijańską w tym kraju. Wezwał też do jednoznacznego potępienia zamachów. Nazwał je „aktami nieludzkimi, których nigdy nie da się usprawiedliwić”.
2019-04-23 08:37:34
miniaturka

Kard. Ranjith: zamachowcy celowo wybrali Niedzielę Zmartwychwstania

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi.
2019-04-23 09:02:30
miniaturka

Bp Markowski: Kościół wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka

„W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka.