Strona główna
opoka.org.pl
2023-01-16 09:00
Biura Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Tradycje bożonarodzeniowe wśród Polonii

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas dla wszystkich Polaków w kraju i poza granicami. Spotkania wigilijne, dzielenie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd, jasełka, orszaki Trzech Króli - to ważne tradycje kultywowane wśród Polonii na całym świecie.

BELGIA

Pierwsze Jasełka dzieci ze szkoły na Jette

17 grudnia w Polskiej Szkole na Jette, w Brukseli, dzięki zaangażowaniu s. Karoliny Zawiślak po raz pierwszy dzieci z młodszych klas przygotowywały Jasełka. Była to dobra okazja, aby lepiej poznać historię narodzenia Pana Jezusa oraz nauczyć się wspólnego kolędowania.

Czas świątecznego spotkania z rodzicami i dziećmi pomógł nam również lepiej się poznać i nawiązać nowe znajomości, w niedługiej jak dotąd historii istnienia szkoły. 

Foto galeria

BRAZYLIA

Świętowanie potomków polskich imigrantów

13 grudnia w Cruz Machado odbyło się spotkanie opłatkowe z grupą Orzeł Biały. W ramach lekcji języka polskiego przekazujemy naszym uczniom polskie tradycje, kulturę i zwyczaje.

W tym roku uczniowie sami przygotowali polskie potrawy wigilijne: barszcz, uszka, krokiety z sosem grzybowym, karpia pieczonego z pieczarkami, karpia w occie, kompot z suszu, kutię. Na naszym spotkaniu nie może zabraknąć odczytania Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa i śpiewu polskich kolęd. 

Dzień później, 14 grudnia, był dniem narodzin naszego powiatu Cruz Machado. W tym roku świętowaliśmy 70 lat jego istnienia jako niezależnej jednostki administracyjnej. Wraz z grupą Orzeł Biały i Stowarzyszeniem Padre Daniel Niemiec z Santany reprezentowaliśmy licznych potomków polskich imigrantów w naszym powiecie. 

Foto galeria

Boże Narodzenie w Cruz Machado

 Foto galeria

FRANCJA

Spotkanie opłatkowe polskich rodzin w parafii Saint-Denys

W niedzielę 15 stycznia w trosce o zachowanie ducha i polskiej kultury, tu na francuskiej ziemi, polskie rodziny parafii Saint-Denys wraz z ich duszpasterzem ks. Zbigniewem Początkiem i radą parafialną, jak co roku zorganizowali opłatek. Na rozpoczęcie było kolędowanie przy żywej szopce. Dzieci świetnie odegrały role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów i Trzech Króli.

Relacja ze spotkania

Spotkanie opłatkowe u Kombatantów

Łamanie się opłatkiem w okresie Bożego Narodzenia jest pięknym i wymownym zwyczajem religijnym w Polsce, wywodzącym się z gmin chrześcijan, kiedy to wysyłano opłatek (chleb błogosławiony) tym, którzy nie mogli być obecni na Mszy św. Kombatanci i Polonia paryska podtrzymują ten zwyczaj i każdego roku spotykają się w Domu Kombatanta w atmosferze przyjaznej i rodzinnej na wspólne kolędowanie. Tak samo było 21 stycznia br.

Relacja ze spotkania

Stowarzyszenie „Pomost-Passerelle” zorganizowało Spotkanie Opłatkowe

Stowarzyszenie „Pomost-Passerelle” w środę 18 stycznia o godz. 19:30, przy parafii Wniebowzięcia NMP na „Concorde” w Paryżu, zorganizowało Spotkanie Opłatkowe połączone ze wspólnym kolędowaniem. O godz. 18:30 odbyła się Msza św.

Zapraszamy na relację z tego wydarzenia.

Kolędowanie na "Concorde" w Paryżu

W niedzielę 15 stycznia w polskiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP na „Concorde” odbyło się wspólne kolędowanie z udziałem chórów: Soli Deo oraz Gaude Mater Polonia wraz z Orkiestrą Kameralną.

Foto galeria

Spotkanie kolędowo-opłatkowe w Dourges

Amicale Polonaise i stowarzyszenia francusko-polskie w Dourges zapraszają na wspólne kolędowanie i łamanie opłatkiem. Wydarzenie, na które wstęp jest wolny, odbędzie się w niedzielę 15 stycznia o 15:30 w Sali Bruno. O 10:15 Msza św. „po góralsku” w kościele św. Stanisława w Dourges.

Foto galeria

ISLANDIA

Pachnie już Świętami na Islandii

Ostatnie zajęcia w Szkołach Polskich w Keflaviku i Reykjaviku na Islandii upłynęły w radosnych atmosferach, niosąc zapach mandarynek i pierników. Jak co roku odwiedził nas Święty Mikołaj, który tradycyjnie - oprócz słodyczy - przyniósł każdemu uczniowi książkę, która na pewno przyda się na ciemne, zimowe wieczory. Nie mogło też zabraknąć jasełek.

Foto galeria

KANADA

Kolęda u Seniorów i Jasełka w Brampton

Kolędowanie jest głęboko zakorzenionym w polskiej tradycji zwyczajem bożonarodzeniowym. Słowo „kolęda” wywodzi się z pogańskiego Rzymu, w którym świętowano pierwszy dzień miesiąca, odwiedzając znajomych, śpiewając pieśni, urządzając huczne uczty oraz składając sobie życzenia.

Nie mogło więc zabraknąć kultywowania tego pięknego zwyczaju w środowisku kanadyjskiej Polonii. Kolędowanie pozwala na budowanie poczucia wspólnoty oraz jedności, a także niesie za sobą mnóstwo pozytywnych emocji. Wspólne śpiewanie zbliża do siebie ludzi, sprawia, że znika odczucie osamotnienia. Dlatego wraz z młodzieżą piątkowego wieczoru 27 stycznia s. Anna i o. Paweł kolędując odwiedzili swoich seniorów z Villi Polonia. Czas pełen radości, wzruszeń i wspomnień. Nie mogło też zbraknąć kolędników w mieszkaniu Sióstr Misjonarek.

Następnym miłym akcentem Bożonarodzeniowej tradycji były Jasełka przygotowane pod okiem s. Anny przez dzieci komunijne. Część artystyczna dość nietypowa, ponieważ głos aktorów nagrany był przez ich rodziców. Kosztowało nas to sporo wysiłku i pracy, ale było warto. Tegoroczne Jasełka pt. „Flet pastuszka“ miały wszystkich wprowadzić w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Aktorzy we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale na tle bożonarodzeniowej dekoracji w naszym kościele. Dzieci z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentując umiejętności recytatorskie swoich rodziców. Jasełka dedykowane były ukochanym Babciom i Dziadkom w Dniu ich święta. Dziękujemy Rodzicom za ich zaangażowanie i trud. Niech Będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Foto galeria

NIEMCY

Jasełka w PMK Niederrhein

Abyście byli jednego ducha i jednej myśli... Jasełka, które zostały przedstawione w PMK Niederrhein w kościele św. Juliany w Duisburgu i w kościele św. Konrada w Moers, pięknie wkomponowały się w teksty Słowa Bożego, które wybrzmiały w III Niedzielę Zwykłą, 22 stycznia:

"Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło. Pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele". (Iz 8, 23b) 

"Upominam was, bracia, w imię Pana naszego, Jezusa Chrystusa, abyście żyli w zgodzie i by nie było wśród was rozłamów; abyście byli jednego ducha i jednej myśli". (1 Kor 1, 10)

"Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie". (Mt 4, 17)

Rodzice, młodzież, dzieci wiele wysiłku włożyli, by przygotować oprawę muzyczną, charakteryzację, scenografię, a także opanować teksty. W ich wysiłkach wspierała s. Bożena Sienkiewicz. 

Foto Galeria

Jasełka z modlitwą o pokój w PMK Bonn

W PMK Bonn dzieci przedstawiły Jasełka: 15 stycznia w Sankt Augustin i w Brühl, a 29 stycznia – w Bonn i Euskirchen. Przesłanie tych Bożonarodzeniowego przedstawienia brzmi „Kochaj, Przebaczaj, nie Oceniaj innych i Módl się za innych”.

Modlitwę i wszelki trud związany z Jasełkami (bo rodzice z dziećmi, żeby dotrzeć do wszytych kościołów naszej Misji, pokonują wiele kilometrów) ofiarowany był w intencji pokoju na świecie, szczególnie w Ukrainie.

Foto Galeria

„Nauczmy się żyć obok siebie” - Jasełka w Kleve

Uroczystość Chrztu Pańskiego kończy okres Narodzenia Pańskiego, ale jest także okazją, by jeszcze raz przypomnieć sobie ten piękny i ważny moment przyjścia Zbawiciela na świat.

Z tej okazji grupa dzieci i młodzieży z PMK Kleve przy pomocy s. Justyny Chomki i rodziców przygotowała jasełka, które zostały wystawione we wspomnianą niedzielę we wszystkich trzech ośrodkach misji: Emmerich, Kleve i Kevelaer. Przesłaniem tegorocznych jasełek było wołanie o pokój. Nie tylko pokój na świecie, ale przede wszystkim ten, który ma się zaczynać w sercu każdego człowieka. Zwieńczeniem jasełek była piosenka Zbigniewa Wodeckiego „Nauczmy się żyć obok siebie” wyśpiewana przez młodzież i dzieci.

Foto galeria

Berlińskie Wigilijne spotkanie Polonii

W trzecią sobotę adwentu licznie przybyła Polonia Berlina spotkała się w przepięknie udekorowanej Laabsaal na Lübars, aby podzielić się opłatkiem i wspólnie kolędować przy choince. W tym roku na polonijną wigilię organizowaną przez Polską Radę Związek Krajowy w Berlinie dzieci z Domu Dziecka w Świebodzinie przysłały zrobioną przez siebie szopkę. Od lat wychowankowie ci otrzymują prezenty zebrane podczas tego wigilijnego spotkania.

Relacja ze spotkania

USA

Tajemnica Bożego Narodzenia w Clifton

7 stycznia, zgodnie z kalendarzem liturgicznym Stanów Zjednoczonych, obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego, tradycyjnie zwanego świętem Trzech Króli. Podtrzymując tradycję naszą parafię w Clifton nawiedziło Trzech Króli już w czasie Mszy św. o godz. 10.00.

Następnie po Mszy św. mieliśmy okazję przeżyć jeszcze raz tajemnicę Bożego Narodzenia w czasie Jasełek przygotowanych przez dzieci z programu katechetycznego w języku polskim po czujnym okiem pań katechetek. Piękny śpiew kolęd i pastorałek przygotowany przez naszą młodzieżowo – dziecięcą scholę dopełnił piękna wydarzenia, które wspólnie przeżyliśmy.

Foto Galeria

WĘGRY 

Wigilijne spotkanie seniorów w Budapeszcie

14 grudnia Stowarzyszenie Katolików Polskich pw. św. Wojciecha oraz Polska Parafia Personalna zaprosiło seniorów na tradycyjne spotkanie wigilijne do budapeszteńskiego Domu Polskiego im. Jana Pawła II.

Przybyło wielu polonijnych gości, członków naszej polsko-węgierskiej wspólnoty parafialnej, a także goście specjalni m.in. w osobach: rzecznik narodowości polskiej w Zgromadzeniu Narodowym Węgier dr Rónayné Słabej Ewy, kierownika Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Budapeszcie Andrzeja Ryszarda Kalinowskiego, przewodniczącej Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Marii Felföldi, dyrektorek obu szkół polskich pań Beaty Mondovics i Anny Lang.

Spotkanie rozpoczęła modlitwa prowadzona przez proboszcza Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztofa Grzelaka SChr, który po odczytaniu słów Ewangelii pobłogosławił opłatki. Były życzenia, kolędowanie z muzyczną oprawą w wykonaniu pani Danusi Musiał i tradycyjna wieczerza wigilijna - znakomity polski barszcz czerwony z krokiecikami, bigos, karp, sałatki przygotowane przez panie z Domu Polskiego i pracujące w naszej parafii Siostry Misjonarki Chrystusa Króla oraz ciasta m.in. przyniesione przez gości spotkania.

Spotkanie w Domu Polskim doszło do skutku dzięki sponsoratowi: Stowarzyszenia Katolików Polskich pw. św. Wojciecha, Polskiego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego, Samorządu Polskiego w Józsefváros i Samorządu Narodowości Polskiej w Tata.

Foto galeria /Barbara Pál/

Głos Polonii


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-01-17 09:33:06
miniaturka

Diecezjalny etap XXXIII Olimpiady Teologii Katolickiej 2023

Dnia 12 stycznia 2023 roku odbył się diecezjalny etap XXXIII Olimpiady Teologii Katolickiej. Tegoroczna olimpiada przebiega pod hasłem „Bóg jest miłością objawioną w Słowie”, a jej organizatorami są Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Diecezja Pelplińska.
2023-01-18 10:00:53
miniaturka

Światowy Kongres Rodzin Polonijnych- ZAPISY

W dniach 15-17 września 2023 roku odbędzie się w Gdańsku VI KONGRES RODZIN POLONIJNYCH zatytułowany ”Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę”. Referaty przygotowywane przez specjalistów w zakresie tematyki rodzinnej dostarczą uczestnikom wielu cennych informacji o tym jak budować szczęśliwe rodziny. Udzielą także odpowiedzi na pytanie jak można pomóc rodzinom w sytuacji trudności i zagrożeń. W ramach Kongresu przewidziane są także warsztaty w grupach, w ramach których uczestnicy będą mogli uzyskać kompetentne wsparcia w wypełnianiu podstawowych zadań rodzinnych np. w zakresie umacniania relacji małżeńskich, realizacji zadań prokreacyjno-wychowawczych, czy pomocy specjalistycznej w sytuacjach trudnych.
2023-01-20 17:49:02
miniaturka

Nowa odsłona fsj.org.pl

Przejrzysta szata graficzna, prosta nawigacja, najnowsze informacje z życia Fundacji – to nie jedyne nowości na stronie Fundacji Świętego Józefa KEP. Od dziś za jej pośrednictwem można także składać wnioski grantowe.
2023-01-30 11:56:53
miniaturka

Potomkowie Polaków we Francji o 100-leciu masowej emigracji

W piątek, 27 stycznia Polonia francuska zgromadziła się w Bibliotece Polskiej w Paryżu na uroczystym spotkaniu-debacie zatytułowanym « Émigration polonaise en France des années 20 et 30 » („Emigracja polska do Francji w latach 20. i 30.”). Na wieczór przewidziana została seria wystąpień, podczas których prelegenci zgłębili kwestię masowej emigracji, jej przyczyn, przebiegu i dalekosiężnych skutków, sięgających również współczesnych pokoleń.
2023-01-30 12:12:59
miniaturka

Polonijne spotkanie kapłańskie w Strasburgu

23 stycznia 2023 r. w Polskiej Misji Katolickiej w Strasburgu, we Francji, odbyło się polonijne spotkanie księży pracujących w rejonie Alzacji i Badenii pod hasłem: „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość” (papież Benedykt XVI). W spotkaniu kapłańskim uczestniczyli polscy księża pracujący w Polskiej Misji Katolickiej we Francji (Strasburg, Pulversheim) i w Niemczech (Freiburg, Karlsruhe) oraz kapłani posługujący we francuskich parafiach w archidiecezji Strasburg oraz w urzędach europejskich i wojsku (kapelan żołnierzy w eurokorpusie).
2023-01-30 15:34:08

Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie

Wśród Polonii w Anglii, Irlandii, w Niemczech i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej działaja wspólnoty katolickiego Stowarzyszenia Spotkania Małżeńskie. Mają one na celu odnawianie i odbudowywanie więzi małżeńskiej, pomoc małżonkom w coraz pełniejszym doświadczaniu sakramentalnego wymiaru ich związku. Spotkania Małżeńskie są przeznaczone dla ludzie w różnym wieku, o różnym stażu małżeńskim, różnym poziomie wiedzy i zaangażowania religijnego.