Strona główna
opoka.org.pl
2023-01-30 11:51
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Potomkowie Polaków we Francji o 100-leciu masowej emigracji

W piątek, 27 stycznia Polonia francuska zgromadziła się w Bibliotece Polskiej w Paryżu na uroczystym spotkaniu-debacie zatytułowanym « Émigration polonaise en France des années 20 et 30 » („Emigracja polska do Francji w latach 20. i 30.”). Na wieczór przewidziana została seria wystąpień, podczas których prelegenci zgłębili kwestię masowej emigracji, jej przyczyn, przebiegu i dalekosiężnych skutków, sięgających również współczesnych pokoleń.

Ponad 100 lat temu, 3 września 1919 r., Francja i Polska podpisały umowę imigracyjno-emigracyjną, która zapoczątkowała masową emigrację Polaków do Francji. Spotkanie zorganizowane w Bibliotece Polskiej w Paryżu pozwoliło upamiętnić to wydarzenie i wpisało się w tegoroczne obchody 100-lecia masowej emigracji z lat 1921-1923.

W piątek, 27 stycznia Polonia francuska zgromadziła się w Bibliotece Polskiej w Paryżu na uroczystym spotkaniu-debacie zatytułowanym: „Emigracja polska do Francji w latach 20. i 30.”

Zgromadzonych przywitał gospodarz miejsca, prezes Towarzystwa Historyczno-Literackiego, C. Pierre Zaleski. Słowo do zebranych wygłosił również ambasador RP we Francji, Jan Emeryk Rościszewski.

Sesję prelekcji otworzył Jacek Rewerski, polski emigrant, doktor geografii, prezes Stowarzyszenia „Anjou-Pologne”, który przedstawił pojęcie migracji oraz jej przyczyny popierając swoje wystąpienie licznymi badaniami oraz historią emigracji w swojej rodzinie. Zaciekawił słuchaczy prezentując listę znanych francuskich postaci, których przodkami byli polscy emigranci. Wśród nich znaleźli się Juliette Binoche czy René Goscinny.

Następnie głos zabrał moderator spotkania, Gabriel Garçon, syn polskiego górnika, doktor slawistyki Uniwersytetu w Lille, Prezes Stowarzyszenia « le Rayonnement Culturel Polonais » przedstawiając pokrótce historię emigracji Polaków do Francji, warunków ich pobytu i pracy, trudu aklimatyzacji po przyjeździe, integracji oraz wpływu na francuskie społeczeństwo.

W spotkaniu wziął udział również René Zalisz, syn i wnuk polskich górników emigrantów, biochemik na Uniwersytecie w Lille, Wiceprezes Stowarzyszenia byłych wychowanków internatu św. Kazimierza (l’Association des anciens élèves de l’internat Saint Casimir). W swojej prelekcji poruszył zagadnienie polskiej emigracji do Francji opierając ją przede wszystkim na przykładach historii swojej rodziny.

Do zabrania głosu zaproszony został również młody przedstawiciel Polonii we Francji, Valentin Jędraszek, potomek polskich emigrantów z 1929 r., założyciel stowarzyszenia polskich studentów na francuskiej uczelni Sciences Po.

Po czasie prelekcji przyszedł czas na dyskusję i zabranie głosu przez uczestników spotkania.

Wieczór zwieńczył występ działającego w Paryżu polskiego chóru „Piast”. W repertuarze nie zabrakło polskich pieśni patriotycznych do słów m.in. Cypriana Kamila Norwida.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość nabycia książek prelegentów, m.in. Jacka Rewerskiego oraz Edwarda Papalskiego. Cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na wsparcie dotkniętej wojną Ukrainy.

Sto lat Polaków we Francji: debata w Bibliotece Polskiej w Paryżu

Sto lat Polonii na Północy Francji

Za; polskifr

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-01-18 10:00:53
miniaturka

Światowy Kongres Rodzin Polonijnych- ZAPISY

W dniach 15-17 września 2023 roku odbędzie się w Gdańsku VI KONGRES RODZIN POLONIJNYCH zatytułowany ”Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę”. Referaty przygotowywane przez specjalistów w zakresie tematyki rodzinnej dostarczą uczestnikom wielu cennych informacji o tym jak budować szczęśliwe rodziny. Udzielą także odpowiedzi na pytanie jak można pomóc rodzinom w sytuacji trudności i zagrożeń. W ramach Kongresu przewidziane są także warsztaty w grupach, w ramach których uczestnicy będą mogli uzyskać kompetentne wsparcia w wypełnianiu podstawowych zadań rodzinnych np. w zakresie umacniania relacji małżeńskich, realizacji zadań prokreacyjno-wychowawczych, czy pomocy specjalistycznej w sytuacjach trudnych.
2023-01-20 17:49:02
miniaturka

Nowa odsłona fsj.org.pl

Przejrzysta szata graficzna, prosta nawigacja, najnowsze informacje z życia Fundacji – to nie jedyne nowości na stronie Fundacji Świętego Józefa KEP. Od dziś za jej pośrednictwem można także składać wnioski grantowe.
2023-01-30 10:52:40
miniaturka

Tradycje bożonarodzeniowe wśród Polonii

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas dla wszystkich Polaków w kraju i poza granicami. Spotkania wigilijne, dzielenie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd, jasełka, orszaki Trzech Króli - to ważne tradycje kultywowane wśród Polonii na całym świecie.
2023-01-30 12:12:59
miniaturka

Polonijne spotkanie kapłańskie w Strasburgu

23 stycznia 2023 r. w Polskiej Misji Katolickiej w Strasburgu, we Francji, odbyło się polonijne spotkanie księży pracujących w rejonie Alzacji i Badenii pod hasłem: „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość” (papież Benedykt XVI). W spotkaniu kapłańskim uczestniczyli polscy księża pracujący w Polskiej Misji Katolickiej we Francji (Strasburg, Pulversheim) i w Niemczech (Freiburg, Karlsruhe) oraz kapłani posługujący we francuskich parafiach w archidiecezji Strasburg oraz w urzędach europejskich i wojsku (kapelan żołnierzy w eurokorpusie).
2023-01-30 15:34:08

Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie

Wśród Polonii w Anglii, Irlandii, w Niemczech i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej działaja wspólnoty katolickiego Stowarzyszenia Spotkania Małżeńskie. Mają one na celu odnawianie i odbudowywanie więzi małżeńskiej, pomoc małżonkom w coraz pełniejszym doświadczaniu sakramentalnego wymiaru ich związku. Spotkania Małżeńskie są przeznaczone dla ludzie w różnym wieku, o różnym stażu małżeńskim, różnym poziomie wiedzy i zaangażowania religijnego.
2023-01-31 12:32:40
miniaturka
play

Debata „Jan Paweł II wobec pedofilii w Kościele”

O co oskarża się Jana Pawła II? Czy i na ile ta krytyka zyskuje potwierdzenie w faktach? W jaki sposób dyskutować o postawie tego papieża, by dojść do prawdy? Jakie wnioski wypływają z dotychczasowej debaty medialnej wobec całego zagadnienia – dla mediów, dla Kościoła powszechnego ale i Kościoła w Polsce – to niektóre z pytań, na jakie spróbują odpowiedzieć uczestnicy debaty KAI.