Strona główna
opoka.org.pl
2023-06-06 21:29
KWK

TOGETHER - ZGROMADZENIE LUDU BOŻEGO

Spotkanie Młodych I Ekumeniczna Modlitwa Poprzedzające XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Na zaproszenie papieża Franciszka w dniach 29 września - 1 października 2023 r. w Rzymie odbędzie się spotkanie młodzieży. Centralnym punktem wydarzenia jest ekumeniczna modlitwa, która odbędzie się 30 września na Placu św. Piotra w obecności Ojca Świętego, przedstawicieli innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, a także delegatów na XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Przygotowanie spotkania zostało powierzone Wspólnocie z Taizé.

GENEZA I PRZYGOTOWANIA

W październiku 2021 r. brat Alois, przeor Wspólnoty z Taizé, zaproponował podczas otwarcia Synodu Biskupów poświęconego synodalności wspólną modlitwę chrześcijan różnych wyznań, która wesprze proces synodalny.

15 stycznia 2023 r. papież Franciszek powiedział po modlitwie na Anioł Pański:

„Dążenie do jedności chrześcijan i droga nawrócenia synodalnego Kościoła są powiązane. Zatem, korzystając z tej okazji, ogłaszam, że w sobotę 30 września br. na Placu św. Piotra odbędzie się ekumeniczne czuwanie modlitewne, przez które zawierzymy Bogu prace XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Dla młodzieży, która przyjdzie na to czuwanie, będzie specjalny program przez cały weekend, przygotowany przez Wspólnotę z Taizé. Już teraz zapraszam braci i siostry wszystkich wyznań chrześcijańskich do uczestniczenia w tym Zgromadzeniu Ludu Bożego”.

Przygotowania do spotkania rozpoczęły się w lipcu 2022 r. Ich koordynatorem jest Wspólnota z Taizé we współpracy z Sekretariatem Synodu Biskupów w Rzymie, Dykasterią ds. Promocji Integralnego Rozwoju Człowieka, Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz Wikariatem Diecezji Rzymskiej. W prace przygotowawcze włączyło się już ok. 50 środowisk kościelnych różnych wyznań. Są to Kościoły i federacje kościelne, wspólnoty i ruchy oraz struktury koordynujące duszpasterstwo młodzieży.

W styczniu br. o planowanych inicjatywach kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, poinformował oficjalnie wszystkich przewodniczących Konferencji Biskupów, zapraszając ich oraz wybranych ojców synodalnych do udziału w tym wydarzeniu.

15 marca br. uczestników przygotowań przyjął na audiencji prywatnej Ojciec Święty Franciszek. Z Polski w przygotowaniach uczestniczą Adriana i Paweł Kwiatkowscy oraz Karolina Olech z Archidiecezji Wrocławskiej. W porozumieniu z bpem Grzegorzem Suchodolskim, przewodniczącym Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, pełnią oni rolę krajowych koordynatorów Czuwania Młodych i Modlitwy Ekumenicznej. Organizacja i zgłaszanie grup odbywa się bezpośrednio poprzez stronę internetową wydarzenia www.together2023.net. Polscy koordynatorzy służą wszelką radą i należną pomocą.

PROGRAM I WARUNKI UCZESTNICTWA

29 września 2023 r.

   - przyjęcie w parafiach w Rzymie.

30 września 2023 r.

   - od 9:00: modlitwy, warsztaty i spotkania w ramach różnych ścieżek tematycznych,

   13:00 - 14:00 - obiad ( w ramach obiadu wydawane będą również pakiety na kolację),

   14:00 - modlitwa uwielbienia,

   16:00 - przejście na Plac św. Piotra,

   17:00 - koncert wprowadzający w modlitwę, świadectwa,

   19.00 - modlitwa ekumeniczna w obecności papieża Franciszka.

1 października 2023 r.

   - kontynuacja spotkania w rzymskich parafiach i wyjazd po obiedzie.

Bardziej szczegółowy prowizoryczny program można znaleźć pod linkiem: https://together2023.net/info-page/provisional-programme-full/

Całość programu wraz z zakwaterowaniem w rzymskich parafiach w dniach 29.09. - 1.10. skierowane są dla młodych w wieku 18-35 lat i opiekunów grup. Młodsi, od 15. roku życia, mogą wziąć udział w całości programu wraz z opiekunami, muszą jednak mieć własne zakwaterowanie.

Modlitwa na Placu św. Piotra 30 września 2023 r., o godz. 19.00 jest otwarta dla wszystkich chętnych (na miejscu należy być dwie godziny wcześniej).

REJESTRACJA

Rejestracja na wydarzenie rozpocznie się 1 maja 2023 r. i potrwa do 1 lipca 2023 r. Link do formularza zgłoszeniowego zostanie opublikowany na stronie: www.together2023.net

ZAPROSZENIE DO MODLITW W POLSCE

Organizatorzy zachęcają, aby dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w spotkaniu w Rzymie zorganizować 30 września (lub w pobliżu tej daty) modlitwę za Synod w rodzinnej parafii/miejscowości. Chcą opublikować listę takich modlitw na stronie wydarzenia. Więcej informacji: https://together2023.net/info-page/prayers-elsewhere-in-the-world/

PRZYDATNE ADRESY

Strona spotkania: https://together2023.net/

Facebook/Instagram: @30Sept2023 | #Together2023

Informacja dla mediów:

https://together2023.net/wp-content/uploads/2023/01/23.01TogetherPress-pl.pdf

Kontakt: info@together2023.net,

Kontakt dla mediów: media@together2023.net

Kontakt do koordynatorów w Polsce: tog2023wroc@gmail.com

+ Grzegorz Suchodolski /Przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży/--


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2023-06-06 11:22:52
miniaturka

Szkolenie delegatek i delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży

„Trzeba nam z pokorą jeszcze raz uznać, że Kościół potrzebuje oczyszczenia, to znaczy, że my wszyscy potrzebujemy nawrócenia, że potrzebna jest zmiana mentalności” – mówił abp Wojciech Polak podczas trwającego w Gnieźnie szkoleniowego spotkania z delegatkami i delegatami ds. ochrony dzieci i młodzieży z całej Polski.
2023-06-06 12:22:07
miniaturka

Zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

W Warszawie odbyło się kolejne zebranie robocze Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP
2023-06-06 21:26:58
miniaturka

Wkrótce Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra” w Licheniu

II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra" odbędzie się w dniach 19-21 września w Licheniu. Wezmą w nim udział naukowcy, duszpasterze i świeccy przedstawiciele wspólnot parafialnych, aby rozmawiać o perspektywach i wyzwaniach, przed jakimi w nieodległej przyszłości stanie Kościół w Polsce
2023-06-06 21:36:15
miniaturka

Nadbałtyckie Debaty Katechetyczne

W dniach 5–6 czerwca, corocznym zwyczajem, w Trzęsaczu odbyły się się XX Nadbałtyckie Debaty Katechetyczne. To doroczny zjazd Katechetyków Polskich zainicjowany przez księdza Prof. Dr hab Andrzeja Offmańskiego. Konferencja została zorganizowana przez Katedrę Teologii Praktycznej Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego wraz ze szczecińską sekcją Polskiego Towarzystwa Teologicznego
2023-06-14 10:14:34
miniaturka

Polonia pielgrzymowała do bazyliki Sacré-Cœur, 3 osoby wyróżnione przez KEP

W piątek 9 czerwca francuska Polonia odbyła tradycyjną pielgrzymkę do bazyliki Sacré-Cœur w Paryżu, poświęconej Najświętszemu Sercu Jezusa. Uroczystej Mszy św. przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Mszę koncelebrowali rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś oraz inni kapłani PMK. Licznie zgromadzona Polonia była też świadkiem wręczenia medali „Pro Polonia et Ecclesia” trzem osobom jako wyraz uznania dla zasług w duszpasterstwie polskich emigrantów.
2023-06-14 10:24:43
miniaturka

Konferencja naukowa poświęcona duszpasterstwu polonijnemu

We wtorek 13 czerwca w Archiwum Akt Nowych odbyła się konferencja naukowa pt. „Duszpasterstwo polonijne wczoraj i dziś. Polskie misje katolickie i parafie – dziedzictwo kulturowe” organizowana we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. W wydarzeniu wzięli udział m.in. bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą minister Jan Dziedziczak.