Strona główna
opoka.org.pl
2022-10-10 10:46
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Polonia pielgrzymowała do „Angielskiego Nazaretu”

W sobotę 8 października Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, przewodniczył pielgrzymce Polonii środkowej i wschodniej Anglii do sanktuarium w Walsingham, nazywanego „Angielskim Nazaretem”. – Maryja uwierzyła, że dla Boga nie ma nic niemożliwego i przez to stała się znakiem pociechy i niezawodnej nadziei dla Kościoła. W trudnościach jest dla nas pociechą, przypomina nam, że Bóg może wszystko – podkreślił Biskup. Przy okazji pielgrzymki bp Piotr Turzyński odwiedził także siedzibę Konferencji Biskupów Anglii i Walii.

„Wraz z tysiącem osób z różnych stron Anglii odbyliśmy wspólnie godzinną pieszą pielgrzymkę odmawiając po drodze różaniec i śpiewając pieśni maryjne. Był czas na spowiedź i na Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Na koniec odwiedziliśmy Dom Maryi i wspólnie celebrowaliśmy Mszę św.” – zrelacjonował bp Turzyński w wypowiedzi dla Family News Service.

„Atmosfera była cudowna, bardzo rodzinna i ciepła. Sanktuarium w Walsingham jest niezwykle pięknym miejscem. Można tutaj poczuć angielską historię. Zapraszamy wszystkich już za rok” – zachęciła Małgorzata, która wraz z mężem Adamem przybyła z Birmingham.

Przy okazji pielgrzymki do Walsingham, w przededniu wspomnienia Matki Bożej Różańcowej przypadającego 7 października, bp Piotr Turzyński odwiedził siedzibę Konferencji Biskupów Anglii i Walii, gdzie wraz z rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. Stefanem Wylężkiem spotkał się z ks. Canonem Christopherem Thomasem, sekretarzem Konferencji Episkopatu oraz bp. Paulem McAleenanem, biskupem pomocniczym Westminsteru, odpowiedzialnym za kontakt z mniejszościami narodowymi. „Podziękowałem księżom biskupom za niezwykłą życzliwość, którą darzą polskich kapłanów i Polaków. Cieszę się, że poznałem ludzi, którzy nas goszczą, którzy są wdzięczni, że mieszający tu Polacy współtworzą Kościół katolicki w Anglii” – podsumował delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Walsingham leży w hrabstwie Norfolk. To jedno z najstarszych sanktuariów maryjnych w Anglii, bardzo znane i cenione w tym kraju. Jak podaje manuskrypt z XV w., w 1061 r. Matka Boża objawiła się tutaj Richeldzie z Faverces. Wdowa trzykrotnie miała we śnie wizję Maryi, która pokazała jej swój dom w Nazarecie. Prosiła, aby taki sam stanął w Walsingham. Po początkowych trudnościach w realizacji projektu, udało się go dokończyć za sprawą cudownej interwencji aniołów – donosi przekaz nazywany „balladą z Walsingham”. Od początków swego istnienia było to miejsce pielgrzymowania, w którym Anglicy otrzymywali mnóstwo łask.

Za: Family News Service | Walsingham

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2022-10-02 15:24:34
miniaturka

Zebranie Plenarne Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy

W dniach 30.09 - 2.10.2022 odbyło się w Zakopanem zebranie Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy (dotychczas Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej). PRDE zrzesza kilkadziesiąt osób –duchownych, sióstr zakonnych i świeckich, reprezentujących duszpasterstwo polskojęzyczne w krajach europejskich. Jej przewodniczącym jest Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. bp Piotr Turzyński. Tematem przewodnim spotkania było wychowanie dzieci i młodzieży.
2022-10-03 15:18:01
miniaturka

II. edycja konkursu „Pasjonująca lekcja religii” – poznaliśmy laureatów

Poznaliśmy rozstrzygnięcia II. edycji konkursu na scenariusz zajęć pn. „Pasjonująca Lekcja Religii”. Spośród nadesłanych prac, jury pod przewodnictwem, niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie katechetyki – dr Anety Rayzacher-Majewskiej, wyselekcjonowało te najbardziej wartościowe, przyznając ich autorom tytuły laureatów.
2022-10-03 15:29:18
miniaturka

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP w sprawie lekcji religii w szkole

Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej negatywnych postaw i opinii odnośnie do lekcji religii w szkole Komisja Wychowania Katolickiego pragnie podkreślić katechetyczne i wychowawcze znaczenie szkolnego nauczania religii i dziękuje wszystkim, którzy swoją postawą podkreślają jego wartość.
2022-10-11 15:34:46
miniaturka

Zarząd Fundacji Świętego Józefa na drugą kadencję w niezmienionym składzie

Marta Titaniec jako prezes oraz dwaj duchowni: ks. Grzegorz Strzelczyk i ks. Janusz Łuczak SAC jako członkowie zostali zatwierdzeni na kolejną 3-letnią kadencję Zarządu Fundacji Świętego Józefa. Wybór, którego dokonała Rada Fundacji, zatwierdził fundator, czyli Konferencja Episkopatu Polski.
2022-10-13 08:22:44
miniaturka

Bp Osial o przygotowaniach do wprowadzenia posługi katechisty

O sposobach ożywienia katechezy parafialnej m.in. poprzez stworzenie posługi katechisty oraz ustanowienie szkół animatorów parafialnych mówił bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, podczas 393. zebrania plenarnego KEP w Kamieniu Śląskim.
2022-10-17 10:11:41
miniaturka

Modlitwa za Zranionych i spotkanie z Delegatem KEP

Od Mszy św. w intencji osób skrzywdzonych rozpocznie się w niedzielę 23 października br. spotkanie modlitewne w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, organizowane przez świeckich katolików. Po niej modlitwa i rozmowa z abp. Wojciechem Polakiem, delegatem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.