Strona główna
opoka.org.pl
2022-10-13 08:20
KWK

Bp Osial o przygotowaniach do wprowadzenia posługi katechisty

O sposobach ożywienia katechezy parafialnej m.in. poprzez stworzenie posługi katechisty oraz ustanowienie szkół animatorów parafialnych mówił bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, podczas 393. zebrania plenarnego KEP w Kamieniu Śląskim.

Autor/źródło: Autor/źródło: Fot. Paweł Żulewski | KAI

Jak wyjaśnił bp Osial w rozmowie z KAI, jego wystąpienie dotyczyło „poszukiwania drogi wzmocnienia działań katechetycznych przy parafii”. Wyjaśnił, że w przygotowaniu jest dokument określający zasady posługi katechisty. Jest to nowa posługa ustanowiona papieża Franciszka w motu proprio „Antiquum misterium”. Oprócz akolity i lektora jest to jedna z posług, które papież proponuje Kościołowi w celu ożywienia zaangażowania osób świeckich.

Zdaniem bp. Osiala, dokument poświęcony posłudze katechisty ma być gotowy na wiosnę przyszłego roku. – Druga droga tych katechetycznych działań to ustanowienie szkół animatorów do pracy w parafii. W niektórych diecezjach, m.in. w archidiecezjach katowickiej, łódzkiej i poznańskiej oraz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, takie szkoły już funkcjonują – powiedział.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego przyznaje, że głównym problemem może tu być mała otwartość duchowieństwa na świeckich, choć odpowiednio wyszukane i przeszkolone takie osoby będą z pewnością wsparciem w przyparafialnej katechezie. – Musimy się otworzyć na świeckich – zaznaczył.

Pytany o to, jak mądrze podzielić kompetencje i zadanie między to, co powinno być realizowane w katechezie parafialnej i w ramach lekcji religii w szkole, bp Osial odpowiedział: „Lekcja religii i katecheza to dwie rzeczywistości komplementarne. Są lekcje religii, ale przy widocznej liczbie osób wypisujących się z tych lekcji, szansą jest formacja przy parafii”.

Jak dodał, nie chodzi w tej ostatniej jedynie o przygotowanie do sakramentów takich jak pierwsza komunia czy bierzmowanie, ale też o formację stałą. Dużą rolę mają tu do odegrania ruchy formacyjne działające przy parafii. Wielkim wyzwaniem jest katecheza dorosłych, w tym rodziców. – Jedyna okazja, kiedy mamy szansę dotarcia do rodziców, jest przygotowanie ich dzieci do pierwszej komunii świętej. Później już ich nie ma. Przy tym sakramencie warto sobie postawić pytanie, czy nie jest może potrzebna większa formacja samych rodziców niż ich dzieci – przyznał.

Bp Osial odniósł się też do planów Ministerstwa Edukacji wprowadzenia obowiązku uczęszczania przez uczniów albo na religię, albo na etykę, czyli zniesienie możliwości nieuczęszczania na żaden z tych przedmiotów. Pierwsze roczniki objęte tą regulacją zaczną naukę 1 września 2023. – Ufamy, że to będzie, ale musi być zapis prawny, którego jeszcze nie ma – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.

Za: ekai.pl

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-10-03 15:29:18
miniaturka

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP w sprawie lekcji religii w szkole

Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej negatywnych postaw i opinii odnośnie do lekcji religii w szkole Komisja Wychowania Katolickiego pragnie podkreślić katechetyczne i wychowawcze znaczenie szkolnego nauczania religii i dziękuje wszystkim, którzy swoją postawą podkreślają jego wartość.
2022-10-10 11:03:01
miniaturka

Polonia pielgrzymowała do „Angielskiego Nazaretu”

W sobotę 8 października Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, przewodniczył pielgrzymce Polonii środkowej i wschodniej Anglii do sanktuarium w Walsingham, nazywanego „Angielskim Nazaretem”. – Maryja uwierzyła, że dla Boga nie ma nic niemożliwego i przez to stała się znakiem pociechy i niezawodnej nadziei dla Kościoła. W trudnościach jest dla nas pociechą, przypomina nam, że Bóg może wszystko – podkreślił Biskup. Przy okazji pielgrzymki bp Piotr Turzyński odwiedził także siedzibę Konferencji Biskupów Anglii i Walii.
2022-10-11 15:34:46
miniaturka

Zarząd Fundacji Świętego Józefa na drugą kadencję w niezmienionym składzie

Marta Titaniec jako prezes oraz dwaj duchowni: ks. Grzegorz Strzelczyk i ks. Janusz Łuczak SAC jako członkowie zostali zatwierdzeni na kolejną 3-letnią kadencję Zarządu Fundacji Świętego Józefa. Wybór, którego dokonała Rada Fundacji, zatwierdził fundator, czyli Konferencja Episkopatu Polski.
2022-10-17 10:11:41
miniaturka

Modlitwa za Zranionych i spotkanie z Delegatem KEP

Od Mszy św. w intencji osób skrzywdzonych rozpocznie się w niedzielę 23 października br. spotkanie modlitewne w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, organizowane przez świeckich katolików. Po niej modlitwa i rozmowa z abp. Wojciechem Polakiem, delegatem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2022-10-19 14:42:02
miniaturka

Zakończyły się dwudniowe warsztaty dla koordynatorów FSJ

Doroczne warsztaty diecezjalnych i zakonnych koordynatorów Fundacji Świętego Józefa KEP odbyły się w dniach 18-19 października br. w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie.
2022-10-19 19:30:13
miniaturka

Bp Piotr Turzyński z wizytą duszpasterską w USA

W dniach od 15 - 25 września br. bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przebywa w Stanach Zjednoczonych. Bp Turzyński uczestniczył w obchodach Diecezjalnych Dnia Dziedzictwa Polskiego na Brooklynie. Spotkał się z Polonią amerykańską w Nowym Jorku, a następnie udał się do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. W dniach od 19-23 października Biskup odwiedza polonię w Archidiecezji Chicago.