Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-07 17:42
Waldemar Wesołowski / Monika Poręba-Zadrożna

Pielgrzymka legnicka na szczycie Jasnej Góry

Zakończyła się 26. Piesza Pielgrzymka Diecezji Legnickiej na Jasną Górę. "Tu zawsze byliśmy wolni" - takie hasło towarzyszyło pątnikom przez 10 dni marszu.

Autor/źródło: ks. Piotr Nowosielski

Słońce nie opuszczało legnickich pątników. Podobnie jak na szlaku, tak i dziś (7 sierpnia) na Jasnej Górze temperatura przekroczyła ponad 30 stopni. Od 29 lipca przemierzyli pola, lasy, wsie i miasteczka. W upale i ulewnym deszczu, zmęczeni, z obolałymi nogami przez 10, 12 a nawet 14 dni szli do Częstochowy. Pokonali około 260 km.

Dziś 700. pielgrzymów z różnych zakątków diecezji legnickiej dotarło do celu. Odświętnie ubrani weszli na Jasną Górę z kolorowymi chustami, biało-czerwonymi chorągiewkami i balonami. Grupa „O”, czyli pielgrzymkowe służby przyniosły do Maryi piękne biało-czerwone bukiety róż, salezjańska szóstka tradycyjnie już przed figurą Matki Bożej zostawiła uplecione z polnych kwiatów kolorowe wianki. Natomiast grupa nr 3 z Bolesławca rozpaliła ogromne kadzielnice oraz niosła biało-czerwoną flagę. Jest to nawiązanie do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podobnie jak hasło tegorocznej 26. Pieszej Pielgrzymki, które brzmi: „Tu zawsze byliśmy wolni”. Te słowa wypowiedział św. Jana Pawła II właśnie na Jasnej Górze, podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Po przywitaniu legnickich pielgrzymów przed Jasnogórskim szczytem, pątnicy weszli do kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej, by tam zostawić swoje intencje. Legnicką pielgrzymkę ze szczytu jasnogórskiego powitał o. Krystian Gwioździk, podprzeor klasztoru.

O godz. 13.00 została odprawiona uroczysta Msza święta dziękczynna na zakończenie 26. Pieszej Pielgrzymki z Legnicy na Jasną Górę. Eucharystii w intencji wszystkich pielgrzymów przewodniczył biskup senior Stefan Cichy.

Obszerna galeria zdjęć oraz filmy na stronie Radia Plus Legnica.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-07 15:59:32
miniaturka

15 sierpnia - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

W środę 15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Główne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z udziałem polskich biskupów będą miały miejsce tradycyjnie na Jasnej Górze.
2018-08-07 17:36:50
miniaturka

Papieski list do biskupów Chile w sprawie walki z nadużyciami

„Jestem pod wrażeniem podjętej refleksji, rozeznania i wyborów, jakich dokonaliście” – podkreśla Papież w liście do chilijskich biskupów. Napisał go po zapoznaniu się z decyzjami episkopatu Chile w związku ze skandalem nadużyć seksualnych ze strony duchownych.
2018-08-07 17:42:52
miniaturka

Bp Szyrokoradiuk: nie możemy przyzwyczaić się do wojny na Ukrainie

W obliczu wciąż trwającego konfliktu zbrojnego na wschodniej Ukrainie, ordynariusz rzymskokatolickiej diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Stanisław Szyrokoradiuk przypomina światu o trwającej w jego diecezji wojnie i apeluje o pokój.
2018-08-07 22:43:30
miniaturka

W mikstackim sanktuarium rozpoczęła się Nowenna przed wielkim odpustem

W Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha 16 sierpnia odbędą się wielkie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.
2018-08-07 23:31:24
miniaturka

Bp Napierała: wspaniałe jest to, że jesteśmy chrześcijanami

- Wspaniałe jest to, że jesteśmy chrześcijanami - mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci Przemienienia Pańskiego w kościele pw. Świętej Trójcy w Węglewicach.
2018-08-08 08:13:29
miniaturka

Caritas na pierwszej linii pomocy Indonezyjczykom

Indonezyjska Caritas niezwłocznie zaangażowała się w pomoc ofiarom tragicznego trzęsienia ziemi, jakie dotknęło wyspę Lombak. Na miejscu znajdują się też inne organizacje.