Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-07 23:28
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Napierała: wspaniałe jest to, że jesteśmy chrześcijanami

- Wspaniałe jest to, że jesteśmy chrześcijanami - mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci Przemienienia Pańskiego w kościele pw. Świętej Trójcy w Węglewicach.

Autor/źródło: Rafał Rasiak

Uroczystość połączono ze wspomnieniem 110. rocznicy erygowania parafii.

W homilii pierwszy biskup kaliski podkreślał, że przemienienie Pana Jezusa na górze Tabor zapowiada przyszłość człowieka, czyli to, co czeka go w niebie. – Dzisiaj widzimy Pana Jezusa w świetle wiary. Kiedy zakończy się nasze życie na ziemi to skończy się wiara, a pozostanie miłość, którą będziemy cieszyć się w niebie – powiedział celebrans.

Odwołując się do słów wypowiedzianych przez Boga Ojca na górze Tabor „to jest Syn mój umiłowany, Jego słuchajcie” biskup wskazał, że te słowa skierowane są do ludzi wszystkich czasów. - Bóg Ojciec dziś mówi te słowa do nas. Słuchajcie, a więc postępujcie według Jego nauki, kształtujcie nauką Jezusa swoje życie, aby w ten sposób czynić je tu na ziemi drogą do nieba – zaznaczył kaznodzieja.

Przypomniał, że w tym roku parafia świętuje 110. rocznicę ustanowienia. Dodał, że kościół był tutaj już dużo wcześniej. – Wszystkie pokolenia dbają o tę świątynię, a w ostatnich latach przeszła ona gruntowany remont. To jest dom naszego Boga. Cieszmy się tym. Idziecie na tej ziemi, poprzez tę świątynię, ku niebu, ku przemienieniu człowieczeństwa dotkniętego różnymi dolegliwościami, chorobami i wreszcie śmiercią. Przemieni się to wszystko i staniemy się uczestnikami życia, którym żyje sam Bóg, czyli pełni życia, pełni radości, pełni szczęścia, po prostu uczestnikami nieba. Takie jest nasze powołanie. Wspaniałe jest to, że jesteśmy chrześcijanami, że jesteśmy ludźmi wierzącymi – stwierdził bp Napierała.

Po Mszy św. odpustowej odbyła się procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wraz z pierwszym biskupem kaliskim Stanisławem Napierałą modlili się: ks. kan. Ryszard Regulski, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Węglewicach, kapłani z dekanatów kępińskiego, bralińskiego, bolesławieckiego, wieruszowskiego, a także kłobuckiego w archidiecezji częstochowskiej, siostry zakonne i licznie zgromadzeni wierni. Na uroczystości odpustowe przybyła 166. Wieruszowska Piesza Pielgrzymka do Węglewic.

Dzieje Węglewic nierozerwalnie są związane z Kościołem Katolickim. Na podstawie opisu z 1520 r. osada Węglewice należała do parafii Cieszęcin. Dokument z wizytacji w 1669 r. wymienia w Węglewicach filię z kaplicą Świętej Trójcy i trzema ołtarzami: Świętej Trójcy, św. Kazimierza i św. Anny. W miejsce zniszczonej pierwotnej kaplicy dziedzic Jan Gwalbert Karśnicki wybudował w centrum wsi kościół, który w 1810 r. został poświęcony przez oficjała wieluńskiego ks. Hipolita Chrzanowskiego.

W 1908 r. biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki erygował parafię w Węglewicach, wydzielając ją z parafii w Cieszęcinie. Od 1993 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Ryszard Regulski.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-07 17:42:52
miniaturka

Bp Szyrokoradiuk: nie możemy przyzwyczaić się do wojny na Ukrainie

W obliczu wciąż trwającego konfliktu zbrojnego na wschodniej Ukrainie, ordynariusz rzymskokatolickiej diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Stanisław Szyrokoradiuk przypomina światu o trwającej w jego diecezji wojnie i apeluje o pokój.
2018-08-07 17:45:35
miniaturka

Pielgrzymka legnicka na szczycie Jasnej Góry

Zakończyła się 26. Piesza Pielgrzymka Diecezji Legnickiej na Jasną Górę. "Tu zawsze byliśmy wolni" - takie hasło towarzyszyło pątnikom przez 10 dni marszu.
2018-08-07 22:43:30
miniaturka

W mikstackim sanktuarium rozpoczęła się Nowenna przed wielkim odpustem

W Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha 16 sierpnia odbędą się wielkie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.
2018-08-08 08:13:29
miniaturka

Caritas na pierwszej linii pomocy Indonezyjczykom

Indonezyjska Caritas niezwłocznie zaangażowała się w pomoc ofiarom tragicznego trzęsienia ziemi, jakie dotknęło wyspę Lombak. Na miejscu znajdują się też inne organizacje.
2018-08-08 08:41:57
miniaturka

Latynoamerykański Kościół bliski ofiar wyniszczającej gospodarki

W stolicy Brazylii trwa spotkanie przedstawicieli 35 wspólnot i wiosek z ośmiu krajów Ameryki Łacińskiej, które padły ofiarą ekspansywnej działalności wydobywczej prowadzonej na ich terenach.
2018-08-08 09:08:50
miniaturka

Franciszek mniej popularny we Włoszech

We Włoszech spada popularność Papieża Franciszka. Jego pontyfikat pozytywnie ocenia 70 proc. mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. To 18 proc. mniej niż pięć lat temu.