Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-08 21:30
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Niedziela Miłosierdzia Bożego w mikstackiej parafii

Słowa modlitwy „Miej miłosierdzie dla nas i świata całego” oraz pieśni „ My jesteśmy na ziemi światłem Twym” popłynęły ku niebu w mikstackiej parafii w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Poświęcenie Obrazu Jezusa Miłosiernego
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

8. kwietnia, w II niedziele po Wielkanocy,  przeżywamy w Kościele Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Została ona wprowadzona przez Świętego już dziś Jana Pawła II  30. kwietnia 2000 roku podczas kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej. Życzenie ustanowienia tego święta właśnie w tym czasie wyrażał w swych objawieniach św. s. Faustynie sam Jezus, który powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (Dz. 299). Ze świętem tym związane są liczne łaski. W Dzienniczku s. Faustyna zapisała słowa Jezusa: „W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego” (Dz. 699). Przygotowania do Święta Miłosierdzia Bożego rozpoczęliśmy już w Wielki Piątek. Tego dnia zaczęliśmy odprawiać nowennę. W Wigilię Święta Miłosierdzia Bożego w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha ks. kan. Krzysztof Ordziniak poprowadził czuwania modlitewne. Przy wystawionym Najświętszym Sakramencie odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Wybrzmiały wspólne prośby i podziękowania. Podczas czuwania był także czas na indywidualną rozmowę z Jezusem ukrytym w Najświętszym  Sakramencie, na przedstawienia Mu naszych intencji, które w ten sobotni wieczór przywiodły nas na to wyjątkowe dla mikstackiej wspólnoty Cmentarne Wzgórze. Tegoroczna Wigilia Święta Miłosierdzia Bożego zbiegła się z I sobotą miesiąca. Zatem tak jak ma to miejsce w naszej wspólnocie od listopada do kwietnia ku niebu popłynęła modlitwa różańcowa. Tym razem rozważaliśmy tajemnice chwalebne. O godz. 21:00 przenieśliśmy się duchowo przed Tron Jasnogórskiej Matki i Królowej, by włączyć się w modlitwę apelową. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem zakończyło czuwanie modlitewne. I jeszcze jedna refleksja- było ono okazją odejścia chociaż na chwilę od codziennych spraw, by spotkać się z Jezusem, Jego Matką, ale także co warto podkreślić u progu rozpoczynającego się Tygodnia Miłosierdzia z naszym Patronem, Świętym Rochem. Od Niego możemy uczyć się co to znaczy okazywać miłosierdzie bliźnim.

Przygotowani duchowo wkroczyliśmy w Niedzielę Miłosierdzia. Jest już tradycją, że  w tym dniu sprawowana jest Eucharystia  o  wszelkie łaski  potrzebne dla czcicieli Bożego Miłosierdzia z Mikstatu i Komorowa. O godz. 9:30  Msze św. w tej właśnie intencji sprawował ks. wikariusz Krzysztof Lipiński. Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. kan. Krzysztof Ordziniak  poświęcił obraz Jezusa Miłosiernego, który został ofiarowany do naszego kościoła przez p. Adama Joksa i jego małżonkę z dziećmi. Niedziela Miłosierdzia jest dniem szczególnych łask. Przepełnieni wiarą w potrzebę doświadczania Bożego Miłosierdzia przez nas samych, ale także bliskich, którzy poprzedzili nas w drodze do Pana, zebraliśmy się w tym szczególnym dniu,  o godz. 15:00 w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha na Koronce do Miłosierdzia Bożego, by  polecać w niej bliskich zmarłych. Modlitwie przewodniczył ks. kan. Krzysztof  Ordziniak. Po Koronce do Miłosierdzia Bożego  odprawiane zostało  nabożeństwo Drogi Światła. Mieliśmy okazję  przeżyć  14 spotkań ze Zmartwychwstałym Panem. Na ołtarzu została ustawiona figura Chrystusa Zmartwychwstałego i czternaście lampek, które kolejno  odpalane  były od paschału.  Towarzyszył temu   śpiew „ My jesteśmy na ziemi…”. Ks. kan. Krzysztof odczytywał  rozważanie poszczególnych spotkań z Jezusem zmartwychwstałym. Zapewne skłoniły one wielu do refleksji  na jakim etapie drogi jestem?  Którego spotkania ze Zmartwychwstałym Panem potrzebuję obecnie? Czy może zatrzymałem(am) się przy pustym grobie? A może tak jak Maria Magdalena szukam Pana? Warto dodać, że w zwieńczeniu  ołtarza głównego znajduje się jej obraz. A może jak uczniowie z Emaus na swojej życiowej drodze nie dostrzegamy Jezusa? A może jak Tomasz potrzebujemy, by Pan umocnił naszą wiarę? Po nabożeństwie Drogi Światła w sanktuarium ks. kan. sprawował Mszę  w intencji czcicieli Miłosierdzia Bożego z Mikstatu i Komorowa. Kiedyś ks. kan. odpowiedział na wezwanie Pana „ Pójdź za Mną”  - tak. Dziś w Jego kapłańskich dłoniach chleb przemienił się w Ciało Chrystusa. Być może tak jak uczniowie poznaliśmy i doświadczyliśmy właśnie wtedy obecności Zmartwychwstałego. Niedziela Miłosierdzia rozpoczyna 74. Tydzień Miłosierdzia. Sami doświadczamy miłosierdzia od Boga, zwłaszcza w Sakramencie Pokuty i Pojednania. Czy to doświadczenie pomoże nam się otworzyć na potrzeby innych?Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-08 13:56:05
miniaturka

Bp Marcinkowski w Niedzielę Miłosierdzia: Bóg daje nam kolejną szansę

Bp Roman Marcinkowski przewodniczył Mszy św. w Niedzielę Miłosierdzia, w bazylice katedralnej płockiej. Powiedział, że „Bóg bogaty w miłosierdzie” zmienia sposób patrzenia na świat, gdyż jest On większy niż ludzie grzechy i upadki.
2018-04-08 18:06:10
miniaturka

Nuncjusz apostolski w Kijowie apeluje: Nie zapominajcie o konflikcie na Ukrainie

Nuncjusz apostolski w Kijowie, arcybiskup Claudio Gugerotti, skrytykował, że politycy europejscy pozostawili samym sobie ludzi cierpiących na skutek trwającej na Ukrainie wojny.
2018-04-08 18:27:03
miniaturka

Motocyklowe oblężenie Jasnej Góry: ok. 50 tys. wolnych i solidarnych

Z udziałem ok. 50 tys. osób na Jasnej Górze odbył się 15. Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Ks. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. To największy niekomercyjny zjazd w Europie a być może i na świecie.
2018-04-08 20:34:51
miniaturka

Bp Napierała: Boże Miłosierdzie otwiera na oścież drzwi przed ludźmi

- Dzisiaj Boże Miłosierdzie otwiera na oścież drzwi przed ludźmi. Jezus chce, żeby wszyscy zanurzyli się w Jego Miłosierdziu – mówił bp Stanisław Napierała podczas sumy odpustowej w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu.
2018-04-08 21:14:30
miniaturka

Bp Janiak: człowiek zawsze może wrócić do Boga poprzez konfesjonał

- Nawet wtedy kiedy człowiek zbłądzi zawsze może wrócić poprzez konfesjonał i otrzymać przebaczenie. To jest wielka łaska – mówił bp Edward Janiak podczas sumy odpustowej w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.
2018-04-09 08:09:24
miniaturka

Niemcy: ekumeniczna modlitwa za ofiary zamachów

„Modlę się za ofiary i za wszystkich poszkodowanych” - napisał w specjalnym oświadczeniu kard. Reinhard Marx.