Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-08 20:32
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Napierała: Boże Miłosierdzie otwiera na oścież drzwi przed ludźmi

- Dzisiaj Boże Miłosierdzie otwiera na oścież drzwi przed ludźmi. Jezus chce, żeby wszyscy zanurzyli się w Jego Miłosierdziu – mówił bp Stanisław Napierała podczas sumy odpustowej w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii pierwszy biskup kaliski wskazał, że w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu, które istnieje od 20 lat, miłosierdzie udziela się ludziom bardziej niż gdzie indziej.

Przypomniał, że święto Miłosierdzia Bożego ustanowił osiemnaście lat temu św. Jan Paweł II. – Święto Miłosierdzia było wielkim pragnieniem Jezusa, który przez s. Faustynę polecił, aby w pierwszą niedzielę po Wielkanocy było takie święto. Z tym świętem Jezus złączył niezwykłą obietnicę, która sprawia, że to święto działa jakby sakrament chrztu świętego – stwierdził celebrans

Zaznaczył, że w święto Bożego Miłosierdzia można otrzymać odpuszczenie win i kar za grzechy. - Można wrócić do tej świętości i czystości, jaka stała się naszym udziałem w chwili chrztu świętego, trzeba tylko przystąpić do źródła życia, to znaczy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć komunię świętą, mieć szczerą intencję, aby czynić dobre czyny ludziom i ufnie zawierzyć siebie Miłosierdziu Bożemu chociażby przez tę krótką modlitwę „Jezu ufam Tobie” – powiedział bp senior.

Dodał, że zadaniem każdego katolika jest głoszenie wielkości i głębi Miłosierdzia Bożego. - Jeżeli ktoś doświadczy miłości Boga, to on jest tak napełniony mocą Boga i pokojem, że nie może tego zatrzymać dla siebie, on będzie tym promieniował wśród innych i w ten sposób głosił Boże Miłosierdzie – przekonywał hierarcha.

Podkreślał, że Eucharystia i Kościół są darami Miłosierdzia Bożego. - Przychodzimy, klękamy przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie i chociaż Go nie widzimy, wierzymy i wchodzimy w milczącą obecność, którą On jest. W Kościele Miłosierdzie Boże jest udzielane w sakramentach świętych. Cieszmy się tymi darami – mówił bp Napierała.

Kaliski kościół Księży Jezuitów jest pierwszym w świecie Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego. 21 czerwca 1998 r. bp Stanisław Napierała ogłosił dekret ustanawiający kaliską świątynię sanktuarium.

Istniejący od ponad 400 lat kościół Księży Jezuitów o wnętrzu ubogaconym siedmioma ołtarzami oraz urzekającymi malowidłami ściennymi chwalącymi Trójcę Przenajświętszą i Matkę Bożą, od zakończenia I wojny światowej był centrum kultu Serca Jezusowego w Kaliszu. Duchowość wyrażała się, m.in. w działalności Apostolstwa Modlitwy, a także w uroczystych procesjach ku czci Serca Jezusowego.

Od 24 czerwca 1993 r. szczególnym skarbem świątyni jest obraz Jezusa Miłosiernego namalowany według zaleceń bł. ks. Michała Sopoćki przez prof. Ludomira Śledzińskiego, rektora Politechniki Krakowskiej. Od ponad dziesięciu lat w sanktuarium znajduje się kopia całunu turyńskiego poświęcona przez Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Rzymie w uroczystość św. Józefa.

Ważnym zakresem działalności sanktuarium jest szerzenie miłosierdzia w wymiarze społecznym. Kościół Księży Jezuitów jest znany z tego, że w latach stanu wojennego udzielano wszechstronnej pomocy represjonowanym i ich rodzinom. Aktualnym kontynuatorem działalności charytatywnej jest Stowarzyszenie Akcji Miłosierdzia, które zainicjował nieżyjący już dziś o. Stefan Dzierżek. Od 2015 r. kustoszem Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu jest o. Andrzej Lemiesz.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-08 18:06:10
miniaturka

Nuncjusz apostolski w Kijowie apeluje: Nie zapominajcie o konflikcie na Ukrainie

Nuncjusz apostolski w Kijowie, arcybiskup Claudio Gugerotti, skrytykował, że politycy europejscy pozostawili samym sobie ludzi cierpiących na skutek trwającej na Ukrainie wojny.
2018-04-08 18:27:03
miniaturka

Motocyklowe oblężenie Jasnej Góry: ok. 50 tys. wolnych i solidarnych

Z udziałem ok. 50 tys. osób na Jasnej Górze odbył się 15. Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Ks. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. To największy niekomercyjny zjazd w Europie a być może i na świecie.
2018-04-08 20:03:34
miniaturka

Niedziela Miłosierdzia Bożego w mikstackiej parafii

Słowa modlitwy „Miej miłosierdzie dla nas i świata całego” oraz pieśni „ My jesteśmy na ziemi światłem Twym” popłynęły ku niebu w mikstackiej parafii w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
2018-04-08 21:14:30
miniaturka

Bp Janiak: człowiek zawsze może wrócić do Boga poprzez konfesjonał

- Nawet wtedy kiedy człowiek zbłądzi zawsze może wrócić poprzez konfesjonał i otrzymać przebaczenie. To jest wielka łaska – mówił bp Edward Janiak podczas sumy odpustowej w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.
2018-04-09 08:09:24
miniaturka

Niemcy: ekumeniczna modlitwa za ofiary zamachów

„Modlę się za ofiary i za wszystkich poszkodowanych” - napisał w specjalnym oświadczeniu kard. Reinhard Marx.
2018-04-09 08:46:55
miniaturka

Łotwa: Kościół i młodzież

„Przygotujmy się do Światowych Dni Młodzieży” – pod takim hasłem w Rydze (7 kwietnia) odbyło się spotkanie wstępne przed przyszłorocznym wydarzeniem w Panamie.