Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-14 17:38
Małgorzata Strzelec / Ks. Krzysztof Ordziniak

Mikstaccy parafianie stanęli pod Krzyżem

Mikstat: Wiele osób odpowiedział na zaproszenie, by w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego stanąć pod Krzyżem i włączyć się w modlitewne czuwanie.

Mikstaccy parafianie pod Krzyżem
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

14 września w Kościele obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W tym roku została zainicjowana wielka akcje ewangelizacyjna Polska pod Krzyżem. Jej  założeniem jest zgromadzenie jak największej rzeszy wiernych na czuwaniach modlitewnych w różnych zakątkach naszego kraju właśnie pod krzyżami, których tak wiele jest  w naszym kraju. Centralnym miejscem czuwania jest Krzyż we Włocławku. Nie wszyscy jednak mogą się tam udać, stąd w wielu klasztorach, parafiach gromadzą się wierni na modlitwie, czuwaniu pod krzyżami. Zostało zgłoszonych 1250 miejsc, w których odbywają  się w sobotni dzień spotkania pod Krzyżem.

Do tej akcji ewangelizacyjnej włączyła się mikstacka parafia pw. Świętej Trójcy. 14 września spotkają się mikstaccy parafianie pod Krzyżem trzykrotnie. Pierwsze dwa spotkania już za nami. Pierwsze odbyło się po mszy świętej sprawowanej w mikstackiej farze o godz. 8:00. Krzyż pod którym stanęli wtedy mikstaccy parafianie usytuowany jest na placu kościelnym. Jest to krzyż misyjny. Modlitwie przewodniczył ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Rozpoczęło się ono pokłonem Krzyżowi Świętemu, pieśnią o krzyżu i wykonaniem znaku krzyża. Ksiądz kan. powiedział: „Znakiem krzyża rozpoczęliśmy nasze spotkanie pod Krzyżem w ramach spotkania Polska pod Krzyżem. Rozpoczynamy nasze spotkanie pod szczególnym krzyżem, krzyżem misyjnym. Kościół ze swej natury jest misyjny. Idzie i głosi dobrą nowinę o miłości Boga do człowieka”. Kontynuując zaznaczył, że znajdują się na nim tabliczki upamiętniające misje w parafii. Skłaniają nas on do dziękczynienia za tych, którzy je głosili, w nich uczestniczyli, ale i za tych, którzy ten krzyż postawili jako znak szczególnej miłości Boga do człowieka. Po krótkiej refleksji odmówiona została Litania o Krzyżu Świętym. Pod Krzyżem na przykościelnym placu odmówiona została tajemnica bolesna różańca. Przewodnicząc czuwaniu ks. kanonik podkreślił, że stając pod krzyżem chcemy wyznać wiarę, ale i stanąć tam z Matką Bolesną Jezusa. W modlitwie polecaliśmy  w sposób szczególny tych, którzy daleko odeszli od   krzyż, wstydzą się krzyża,  aby zrozumieli sens swojej wiary. Modliliśmy się także o umiejętność stawania się świadkami krzyża we współczesnych świecie. Śpiew pieśni wypełnił czuwanie modlitewne. Kończąc pierwsze spotkanie pod Krzyżem ksiądz kanonika zachęcał zebranych, by zabrali swoje krzyże i z nim wyruszyli w dzień, który dał nam Pan. Ksiądz kanonik udzielił wszystkim błogosławieństwa. Drugie spotkanie pod Krzyżem odbyło się o godz. 12:00. Z wieży kościoła rozległo się bicie dzwonów wzywające na Anioł Pański. Ta modlitwa rozpoczęła spotkanie pod Krzyżem, który znajduje się przy wjeździe do miasteczka od strony Antonina.  Potem odprawiona została Droga krzyżowa i odmówiona Litania do Świętego Krzyża.

W różnych miejscach naszego kraju wiele osób trwa  w Święto Podwyższenia Krzyża na modlitwie pod krzyżem, dając piękne świadectwo wiary. Mikstaccy parafianie staną w dniu dzisiejszym jeszcze raz pod Krzyżem o godz.21:00. Tym razem pod tym, który stoi u zbiegu ulicy Grabowskiej i Rolnej, czyli przy wjeździe do Mikstatu od strony Grabowa.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-14 13:10:55
miniaturka

"Most Solidarności" i Caritas Mariupol odtwarzają struktury społeczne w Donbasie

Polska fundacja Most Solidarności odbudowuje struktury społeczne w miejscowościach przyfrontowych w Donbasie na Ukrainie.
2019-09-14 14:56:14
miniaturka

Lech Dokowicz podczas spotkania „Polska pod Krzyżem”: Polacy, nawróćcie się!

"Polacy, nawróćcie się, póki jest czas!” – zaapelował dziś Lech Dokowicz, jeden z organizatorów odbywającego się we Włocławku spotkania ewangelizacyjnego „Polska pod Krzyżem”.
2019-09-14 15:13:34
miniaturka

Kard. Dziwisz: MB Fatimska jest świadkiem wiary mieszkańców Nowej Huty

Kard. Stanisław Dziwisz odprawił dziś w Nowej Hucie Mszę św. z okazji 27 rocznicy koronacji papieskimi koronami figury Matki Bożej Fatimskiej.
2019-09-14 19:04:30
miniaturka

Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi do Marki Bożej Licheńskiej

W przypadające dziś święto Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej gościła XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi.
2019-09-14 19:08:05
miniaturka

Abp Jędraszewski: Zawsze być wiernym krzyżowi

W święto Podwyższenia Krzyża Św. abp Marek Jędraszewski odprawił w Trzebini Eucharystię i wygłosił homilię, upamiętniając 80. rocznicę śmierci ks. harcmistrza Mariana Luzara.
2019-09-15 09:17:15
miniaturka

Msza św. z okazji 90 lat OSP w Mikstacie

Mikstat: "Tylko z tej prawdziwej miłości Bożej można czerpać i służyć miłością dla bliźniego”- powiedział ks.kan. Mirosław Jankowski do strażaków - podczas uroczystości 90.lecia jednostki OSP