Strona główna
opoka.org.pl
2023-01-02 14:59
PS

Komunikat

"Wypowiadanie się o sprawie w sposób, który pozwala na identyfikacje osoby skrzywdzonej lub jej bliskich jest poważnym nadużyciem, prowadzi do wtórnej wiktymizacji i tym samym pogłębienia ich cierpienie" - podkreślają Marta Titaniec i ks. Piotr Studnicki.

W centrum działań służących zwalczaniu przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich i bezbronnych powinna być zawsze troska o osobę skrzywdzoną.

Pokrzywdzeni oraz ich bliscy, którzy decydują się na ujawnienie swojego dramatu, mają prawo oczekiwać dyskrecji. Jest ona konieczna, by chronić godność, sferę prywatną oraz poufność danych osobowych przede wszystkim osób skrzywdzonych oraz ich bliskich. Podobne standardy powinny obejmować także sprawców przestępstw seksualnych. Również oni, pomimo popełnienia tych zbrodni, mają prawo do poszanowania godności.

Oczekiwanie to dotyczy instytucji państwowych, innych organizacji i osób zajmujących się sprawą, polityków, a także dziennikarzy i pracowników mediów, którzy o niej informują. Wypowiadanie się o sprawie w sposób, który pozwala na identyfikacje osoby skrzywdzonej lub jej bliskich jest poważnym nadużyciem, prowadzi do wtórnej wiktymizacji i tym samym pogłębienia ich cierpienie.

Dramat wykorzystania seksualnego jest problemem społecznym, a nie środowiskowym. Dlatego powinien on łączyć wszystkich, którym zależy na ochronie małoletnich i bezbronnych.

Marta Titaniec, prezes zarządu Fundacji Świętego Józefa KEP
ks. Piotr Studnicki, kierownik biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2022-12-23 15:07:41
miniaturka

Życzenia bp Piotra Turzyńskiego skierowane do Polonii

Kochani Rodacy! Przyjmijcie serdeczne życzenia, aby Święta Bożego Narodzenia pozwoliły Wam na nowo odkryć Bożą miłość i własną godność. Niech przez obecność Chrystusa w sakramentach świętych i przez wzajemną życzliwość w czasie świątecznych spotkań, Bóg pozwoli Wam odczuć swoją bliskość. A Święta Rodzina niech modeluje rodzinne relacje, byście mogli zasmakować głębokiego szczęścia i wewnętrznego pokoju - napisał bp Piotr Turzyński w życzeniach skierowanych do Polonii i Polaków za granicą
2022-12-29 11:29:11
miniaturka

Konferencja prasowa „Bóg, Honor, Ojczyzna”

W czwartek 29 grudnia odbyła się konferencja prasowa poświęcona Kongresowi Młodzieży Polonijnej, który odbywa się obecnie w formie online. Uczestniczy w nim młodzież polonijna z całego świata. Inicjatywa ta stanowi kontynuację kongresów, które odbyły się w latach 2016-2021. Podczas konferencji ogłoszenie wyniki konkursu literackiego „Kocham Polskę”.
2022-12-30 07:12:40
miniaturka

Bp Turzyński zaprasza na Kongres Rodzin Polonijnych

Chcemy pokazać piękno rodziny. Każdorazowo na Kongresach Rodzin Polonijnych można wysłuchać niezwykłych świadectw rodzin mówiących o wzajemnym szacunku, miłości, przezwyciężaniu kryzysów, wychowaniu młodzieży – powiedział Family News Service delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, zapraszając na VI Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych, który w dniach 15-17 września 2023 r. odbędzie się w Gdańsku. W tym roku 30 grudnia przypada liturgiczne święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa.
2023-01-10 13:48:17
miniaturka

Kolejna grupa wsparcia dla Zranionych od 21 stycznia w Krakowie

W trzecią sobotę stycznia zainauguruje pracę grupa wsparcia terapeutycznego dla osób zranionych wykorzystaniem seksualnym przy Fundacji Towarzyszenia Rodzinie w Krakowie. Nabór do grupy trwa do 15 stycznia.
2023-01-10 14:37:17
miniaturka

Ruszają konsultacje prawne dla osób skrzywdzonych

Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski powołała zespół do spraw konsultacji prawnokanonicznych, który już w najbliższą środę, 11 stycznia, rozpocznie udzielanie bezpłatnych konsultacji prawnych.
2023-01-12 10:12:15
miniaturka

Delegat KEP: ta wiadomość jest ważna także dla innych skrzywdzonych

"Zgoda Stolicy Apostolskiej, by przekazać częściową informację o wyroku jest jasnym znakiem, że śmierć sprawcy, choć zamyka karne postępowanie kanoniczne, nie kończy sprawy. Żyją pokrzywdzeni mierzący się z bolesnymi skutkami jego przestępstw. Ze strony Kościoła musimy zrobić wszystko, by im pomóc" - podkreśla abp Wojciech Polak, Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.