Strona główna
opoka.org.pl
2019-06-30 16:08
Łukasz Żuk / Magdalena Rogucka

Gdy sprawa jest pilna – idziemy do Wilna!?

Wakacyjne miesiące w Kościele katolickim oznaczają pełnię sezonu pielgrzymkowego. Pątnicy z różnych zakątków Polski wyruszają na Jasną Górę. W tym samym czasie również Matka Boża Ostrobramska czeka na swoje dzieci…

„Coś niesamowitego, tego nie da się opisać”, „Jak już raz pójdziesz na wileńską, to na jednym razie się nie skończy”. Takie słowa bardzo często wypowiadają pielgrzymi, którzy zmierzają do Wilna.

Prośba o poczęcie dziecka, siłę do walki z chorobą bliskiej osoby czy rozeznanie powołania – ile osób, tyle różnych intencji. Jednak nie brakuje świadectw pielgrzymów, których intencje zostały wysłuchane. Dlatego jeśli nosisz w swoim sercu szczególną intencję, to może warto ofiarować ją Matce Miłosierdzia?

Kult Matki Bożej Ostrobramskiej jest szczególnie żywy na Podlasiu. W białostockiej katedrze znajduje się kaplica Matki Bożej Ostrobramskiej, a w niej wierna kopia wileńskiego obrazu. Kult Matki Bożej został rozpoczęty przez abp. Romualda Jałbrzykowskiego, który przybył do Białegostoku z Wilna. Arcybiskup wprowadził „Nowennę Opieki Matki Bożej Ostrobramskiej”, która stała się szczególnie bliska mieszkańcom Białegostoku. Patronką archidiecezji białostockiej jest właśnie Matka Boża Miłosierdzia, co jest kolejnym czynnikiem, który spowodował, że kult ostrobramskiej Matki jest ciągle żywy. Warto zaznaczyć, że do teraz nowenna (zapoczątkowana przez abp. Jałbrzykowskiego) jest wciąż odmawiana. Zrzesza ona wielu wiernych.

Ideą, która rozwija kult Matki Bożej Ostrobramskiej jest Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna. Pątnicy wyruszają właśnie z białostockiej katedry, w której znajduje się wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej, by po dziewięciu dniach dotrzeć do samego serca Wilna, czyli Ostrej Bramy.

Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka to 9-dniowe rekolekcje w drodze. Wpisują się w niecodzienną konwencję pielgrzymowania z dwóch prostych przyczyn. Wyróżnia je cel i charakter pielgrzymowania. Trasa prowadzi aż przez trzy państwa (Polskę–Białoruś–Litwę), co zapewnia nie tylko różnorodność krajobrazu, lecz także stwarza okazję do spotkania z Polakami, mieszkającymi na Kresach Wschodnich. Przejawem ekumeniczności jest także spotkanie z wyznawcami prawosławia, którzy otwierają swoje domy, zapewniając nocleg. Specyfiką tej pielgrzymki jest również brak tzw. pola namiotowego. Nikt z pielgrzymów nie zostaje bez dachu nad głową. Wydaje się to zaskakujące i często łączy się z niedowierzaniem. Pielgrzymi bardzo często podkreślają nie tylko wymiar duchowy pielgrzymki, lecz także wartość spotkania z Polakami, mieszkającymi na terenie Białorusi i Litwy. Niewątpliwie jednym z bardziej wzruszających momentów jest wejście do Wilna. Widok pielgrzymów, którzy upadają na kolana przed wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej na długo pozostaje w pamięci.

Dziewięciodniowe rekolekcje w drodze są naznaczone cierpieniem, trudem i wyrzeczeniem, ale przepełnione również radością, serdecznością i Bożą miłością. Jest to niezapomniany czas, którego musisz doświadczyć osobiście! Dołącz do nas i wyrusz na XXVII Ekumeniczną Pieszą Pielgrzymkę do Wilna!

Więcej informacji na stronie: www.wilenska.bialystok.pl lub pod nr telefonu - 579-553-753

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy