Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-21 22:14
brj. Marcin Zadróżny SAC

Częstochowa: Pielgrzymka Braci Zakonnych

W dniach 16-17 października odbyła się 35. Pielgrzymka Braci Zakonnych na Jasną Górę pod hasłem: „Idźcie i głoście'”.

Autor/źródło: www.sac.org.pl

Program tegorocznej pielgrzymki zawierał konferencje, nabożeństwa: droga krzyżowa, koronka do miłosierdzia Bożego, różaniec. Punktem centralnym dnia była Eucharystia sprawowana w kaplicy Cudownego Obrazu.

Pierwszego dnia gościem specjalnym był o. dr Filemon Janka, franciszkanin z Poznania. Podczas konferencji o. Filemon podjął temat wirtualnego świata oraz pojęcia idealizmu i realizmu dzisiejszym świecie. Prelegent – w kontekście życia zakonnego – ukazał świat wirtualny, który niesie ze sobą wiele zagrożeń, na które zakonnicy również są narażeni. O. Filemon podkreślił również znaczenie posługi braci zakonnych w Kościele, jako cenne i piękne powołanie. Na dowód tego przytoczył słowa św. Jana Pawła II określające życie zakonne jako kwiat Ewangelii.

Kolejnego dnia, 17 października, mszy św. o godz. 11.00 w kaplicy Matki Bożej, w intencji braci zakonnych, przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski. W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązał do życia wg. Ewangelii, pogłębiania relacji z Jezusem w miejscu wyjątkowym, gdzie jest źródło siły do tego, by iść i by głosić piękno Ewangelii, i dawać w tym świecie świadectwo pokory i miłości. Kaznodzieja wskazał, że wiara „musi się wyrażać w konkretnym świadectwie miłości, to świadectwo nie może być tym, co nam w życiu zbywa, ale musi nas wyrażać, musi nas kosztować”.

Coroczne pielgrzymowanie braci zakonnych do stóp Jasnogórskiej Pani, trwające już 35 lat, ukazuje wymiar służby, jaki niesie z sobą tak szczególne powołanie, jakim jest życie konsekrowane. Jest to piękne świadectwo wiary i osobistego zawierzenia Matce, która otacza płaszczem opieki swe ukochane dzieci.

brj. Marcin Zadróżny SAC

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy