Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-20 21:54
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Napierała: Maryja upodobała sobie to miejsce

- Maryja upodobała sobie Tursko i chciała, aby było tutaj miejsce Jej szczególnej czci. Chciała tego Maryja i chciał tego Duch Święty - mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył sumie odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Tursku.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii celebrans wskazał, że Zesłanie Ducha Świętego dało początek Kościołowi. – To były pierwociny Kościoła. Kościół wtedy objawił się jako żyjący. Tak to się rozpoczęło i tak idzie przez wieki. Tak działa Duch Święty, od wewnątrz, niewidzialny, ale obecny wszędzie, w każdym człowieku i w tym, który wierzy i w tym, który nie wierzy – powiedział kaznodzieja.

Przekonywał, że Duch Święty prowadzi człowieka przez życie do osiągnięcia celu powołania, jakim jest niebo. - Duch Święty, którego owoc otrzymaliśmy na chrzcie świętym stając się dziećmi Bożymi, prowadzi nas do nieba – zaznaczył bp senior.

Podkreślił, że przeżywanie odpustu Zesłania Ducha Świętego w Tursku ma specyfikę wyjątkowo Maryjną i przypomniał, że 254 lata temu, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, do Turska przybył obraz Matki Bożej, nazwany później Łaskawą. – Tutaj dokonało się coś co jest niewytłumaczalne. Wizerunek Matki Bożej przyfrunął i zatrzymał się, jakaś dziwna moc go przyniosła mimo bezwietrznej aury. Było to w okresie, kiedy przeżywano Zesłanie Ducha Świętego, więc pobożność ludowa, aby upamiętnić to niezwykłe zaistnienie Maryi w Tursku postanowiła, aby Zesłanie Ducha Świętego było przeżywane przez trzy dni – wyjaśniał celebrans.

Dodał, że 50 lat temu, 1 września, kard. Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej. - Maryja upodobała sobie Tursko i chciała, aby było tutaj miejsce Jej szczególnej czci. Chciała tego Maryja i chciał tego Duch Święty. Zaczęły tutaj przybywać pielgrzymki, ludzie doznawali wstawiennictwa Maryi. Powstało Sanktuarium Matki Bożej Turskiej Łaskawej Pani. Cześć Maryi tutaj ciągle jest żywa – przekonywał pierwszy biskup kaliski

Uroczystości odpustowe w Tursku trwają trzy dni. Zakończą się 22 maja Mszą św. o godz. 12.00 w intencji Bractwa św. Andrzeja i Róż Różańcowych. Przez trzy dni modlą się tutaj pielgrzymi z okolicznych parafii, pątnicy Pieszej Pielgrzymki z Pleszewa, rodziny z dziećmi, dzieci pierwszokomunijne, chorzy, kierowcy. Odprawiana jest także Msza św. za zmarych.

Zachowana kronika z 1777 r. opisuje dokładnie wydarzenia sprzed 254 laty. Mieszkaniec Lenartowic, karczmarz Jan Biadała, kupił drzeworyt przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem. Przez 3 lata obrazek wisiał u niego na ścianie, a gdy zwilgotniał, Biadała położył go na wiązce grochu do wysuszenia. Ok. godz. 15.00 obraz - mimo iż brak było wiatru - uniósł się w górę i poszybował ok. 7 km, opadając na piaszczystym miejscu w Tursku. Działo się to na oczach wielu ludzi dnia 9 czerwca 1764 r., w wigilię Zielonych Świątek. Wydarzenie to szybko zyskało rozgłos i spowodowało przybywanie licznych pielgrzymek do obrazu, który już w 1765 r. uznano za cudowny.

Obecny murowany kościół w Tursku został wzniesiony dla potrzeb silnie rozwijającego się kultu Matki Boskiej Turskiej. Jego budowę rozpoczęto w lipcu 1777 r. przy wydatnej pomocy kasztelanki kaliskiej, dziedziczki dóbr gołuchowskich Anny Chłebowskiej. Do przygotowanej, ale w pełni nie ukończonej świątyni niezwykle uroczyście wniesiono cudowny obraz w dniu 28 września 1786 r.

Ukoronowaniem dziejów obrazu był dzień 1 września 1968 r. Pod przewodnictwem kard. Stefana Wyszyńskiego odbyła się uroczystość jego koronacji, która zgromadziła ok. 30 tys. pielgrzymów, 250 kapłanów i 16 biskupów.

Od 1993 r. kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Tursku jest ks. kan. Paweł Kubiak.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-20 18:58:54
miniaturka

Książki warto i trzeba czytać – bibliotekarze na Jasnej Górze

Książki warto i trzeba czytać, one uczą, są wytchnieniem i leczą duszę, przekonują bibliotekarze. Już po raz 21. ta grupa zawodowa przybyła na Jasną Górę w ogólnopolskiej pielgrzymce.
2018-05-20 20:28:57
miniaturka

Bp Buzun: diakon musi być człowiekiem modlitwy

- Dobry diakon zawsze będzie starał się być piękną ikoną Chrystusa - mówił bp Łukasz Buzun podczas święceń diakonatu w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim.
2018-05-20 21:49:31
miniaturka
play

Premiera teledysku "Ty jesteś Drogą"

Kochani, już jest! Jeszcze ciepły teledysk Siewców Lednicy do ich nowej piosenki, która jest za razem hymnem tegorocznego Spotkania Młodych na Polach Lednickich. Jesteście ciekawi? My bardzo!
2018-05-21 08:24:16
miniaturka
play

Abp Krajewski otrzymał godność kardynalską

Ta nominacja nie dotyczy mojej osoby, ale odnosi się do funkcji, którą powierzył mi Ojciec Święty – jałmużnika papieskiego – powiedział kard. nominat Konrad Krajewski.
2018-05-21 09:11:10
miniaturka
play

Święta Boża Rodzicielko, Pani Anielska, uciekamy się pod Twą obronę!

- Nad figurą Pani Anielskiej, czczonej w waszej świątyni unosi się Duch Święty - Duch Prawdy, Duch Mocy, Duch Mądrości, Duch, który niesie pocieszenie - mówił abp Marek Jędraszewski, podczas Mszy św. w 50. rocznicę koronacji figury NMP Anielskiej w sanktuarium w Dąbrowie Górniczej.
2018-05-21 09:28:56
miniaturka

Papież: nie zwijajmy żagli przed wiatrem Ducha

Duch Święty przemienia serca i wydarzenia, prowadzi nas do Boga, jak i uzdalnia do pomocy naszym braciom – to myśl przewodnia homilii, jaką Franciszek wygłosił w Bazylice Watykańskiej na Mszy Zesłania Ducha Świętego.