Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-01 22:27
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Fortuniak: Kościół stoi na straży świętości

- Uroczystość Wszystkich Świętych apeluje do nas, byśmy się nie godzili z własną małością, z minimalistyczną etyką, a także powierzchowną religijnością - mówił bp Zdzisław Fortuniak, który 1 listopada przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Temat listopadowego spotkania brzmiał: „Wraz ze Wszystkimi Świętymi modlimy się za rodziny i w intencji obrony życia człowieka”. Biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, a modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Damian Weiss.

W homilii bp Zdzisław Fortuniak podkreślał, że uroczystość Wszystkich Świętych jest okazją do odnowienia wiary w życie wieczne. – Jest to święto Kościoła ukazujące nam tych, którzy osiągnęli pełny i nieprzemijalny sens swojego życia – powiedział celebrans.

Wskazał, że wszyscy wierni z tytułu swej przynależności do Kościoła otrzymują powszechne powołanie do świętości. – Uroczystość Wszystkich Świętych apeluje do nas, byśmy się nie godzili z własną małością, z minimalistyczną etyką, a także powierzchowną religijnością. Jeżeli więc pytamy: co ma robić człowiek ochrzczony, żeby osiągnąć pełnię życia chrześcijańskiego, otrzymujemy odpowiedź: niech wiernie, godnie, należycie, po Bożemu wypełnia swoje życiowe powołanie – stwierdził kaznodzieja.

Zaznaczył, że życiowym powołaniem jest małżeństwo i rodzina będąca według zamysłu Bożego miejscem świętym i uświęcającym. – Na straży tej świętości Kościół stał zawsze i wszędzie, ale w szczególny sposób pragnie być blisko rodziny, gdy ta wspólnota życia i miłości jest zagrożona zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Kościół wpatrzony w przykład Najświętszej z Rodzin stoi wiernie po stronie rodziny, po stronie jej prawdziwego dobra – przekonywał hierarcha.

Dodał, że Kościół nie tylko głosi z miłością, ale i ze stanowczością Bożą naukę dotyczącą małżeństwa i rodziny, nie tylko przypomina prawa i obowiązki małżonków i rodziców, ale również obowiązki innych, zwłaszcza społeczeństwa i państwa wobec rodziny. – Kościół stara się też ciągle rozwijać formy duszpasterstwa, by nieść pomoc rodzinie. Do tych działań należy zaliczyć odbywające się od wielu lat modlitewne spotkania w pierwsze czwartki miesiąca w Sanktuarium św. Józefa Kaliskiego. Jakże błogosławiona jest ta inicjatywa obejmująca całą Polskę, a nawet sięgająca poza granice kraju dzięki Radiu Maryja i Telewizji Trwam – mówił bp Fortuniak.

Akcentował, że Kościół jest głęboko przekonany, że jedynie przyjęcie Ewangelii pozwala na spełnienie wszystkich nadziei, które człowiek pokłada w małżeństwie i rodzinie. – W obecnym momencie historycznym, kiedy rodzina jest przedmiotem ataków ze strony licznych sił, które chciałyby ją zniszczyć lub przynajmniej zniekształcić, Kościół jest świadomy tego, że dobro człowieka, dobro społeczeństwa, dobro narodów, w tym także dobro Polski związane jest z dobrem rodziny, dlatego czuje jeszcze bardziej swoje posłannictwo głoszenia wszystkim zamysłu Bożego dotyczącego małżeństwa i rodziny – mówił celebrans.

Po komunii św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak zachęcał wiernych do modlitwy w intencji zmarłych. - Modlitwa za zmarłych to piękny gest wdzięczności wobec tych, którym wiele zawdzięczamy. Kult zmarłych świadczy o wielkiej kulturze i wrażliwości serc ludzkich – powiedział bp Janiak.

Mszy św. przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak, biskup pomocniczy senior archidiecezji poznańskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, kapłani, siostry zakonne i wierni. 

Spotkanie transmitowane było przez Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-01 16:02:26
miniaturka

Lampedusa: w Dzień Zaduszny modlitwa także za migrantów, którzy utonęli w Morzu Śródziem

W tegoroczny Dzień Zaduszny, 2 listopada, powinniśmy się modlić także w intencji migrantów, którzy utonęli w Morzu Śródziemnym. O tej inicjatywie katolickiego ruchu pokojowego na włoskiej wyspie Lampedusa poinformował 1 listopada internetowy portal Vatican News.
2018-11-01 18:23:50
miniaturka

Prymas Polski: nie jesteśmy na tym świecie tułaczami bez sensu i celu

„Nie jesteśmy na tym świecie wygnańcami i tułaczami. Nie jesteśmy samotnymi wędrowcami, którzy nie widzą sensu ani celu swej wędrówki. Jesteśmy błogosławieni” – mówił w uroczystość Wszystkich Świętych Prymas Polski abp Wojciech Polak.
2018-11-01 18:33:24
miniaturka

Modlitwa na Cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Człowiek święty to przyjaciel Boga i bliźniego – powiedział bp Romuald Kamiński przypominając, że miłość wyraża się w konkretnych czynach. Centralne obchody uroczystości Wszystkich Świętych w diecezji warszawsko-praskiej odbyły się w Radzyminie.
2018-11-01 22:44:57
miniaturka

Uroczystość Wszystkich Świętych w mikstackiej parafii

Do walki o czystość serca, gdyż nagrodą za nią jest oglądanie Boga, zachęcał wiernych zgromadzonych na mikstackim cmentarzu ks. kan. Krzysztof Ordziniak.
2018-11-02 07:01:55
miniaturka

Szkolne Zaduszki w Olszynie

Uczniowie i wychowawcy modlili się na olszyńskiej nekropolii.
2018-11-02 07:07:29
miniaturka

Modlitwa przy grobie Pierwszego Biskupa Legnickiego

W Uroczystość Wszystkich Świętych, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski odprawił Mszę św. w katedrze. Modlił się także przy grobach pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka i pierwszego proboszcza kościoła ks. inf. Władysława Bochnaka.