Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-10 15:22
PS

Abp Polak: Mam nadzieję na współpracę w naszej części Europy, by chronić małoletnich

Z inicjatywy Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich kolejna konferencja kontynentalna dotyczy Europy Środkowo-Wschodniej, a na jej współorganizatora została wybrana Konferencja Episkopatu Polski.

Autor/źródło: prymaspolski.pl

 Konferencja Episkopatu Polski. Celem czterodniowego spotkania przedstawicieli Konferencji Episkopatów oraz wyższych przełożonych zgromadzeń zakonnych męskich i zakonów żeńskich z blisko 20 krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest wymiana doświadczeń i nawiązanie bliższej współpracy.

– Międzynarodowa konferencja, do której przygotowujemy się już od dłuższego czasu, pozwoli zobaczyć, jakie działania prewencyjne są podejmowane w poszczególnych krajach, jakie powołano struktury pomocowe i jakie są wyzwania. Spotkanie przedstawicieli Kościołów Europy Środkowo-Wschodniej – zarówno obrządku łacińskiego, jak i obrządków wschodnich – z pewnością będzie też próbą przyjrzenia się pewnej mentalności postkomunistycznej i jej wpływu na podejście do problemu wykorzystywania małoletnich w Kościele – wyjaśnia abp Wojciech Polak.

– Mamy nadzieję, że konferencja umożliwi wymianę doświadczeń i zaowocuje wspólnymi działaniami oraz bliższą współpracą kościołów w naszej części Europy między sobą i z Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich, która jest głównym organizatorem tego wydarzenia – dodaje Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

W związku z sytuacją pandemii wciąż nie wiadomo, w jakiej formie konferencja ostatecznie się odbędzie. – Jeśli będzie to możliwe, uczestnicy spotkają się w Warszawie. Bardzo zależy nam na osobistej formie spotkania, bo przewidziane są nie tylko referaty, ale także prace w grupach językowych i wysłuchanie świadectw skrzywdzonych przez duchownych osób, pochodzących z różnych krajów. Właśnie z tego powodu, chcąc umożliwić spotkanie uczestników, kilkakrotnie przesuwaliśmy termin spotkania – konferencja pierwotnie miała odbyć się rok temu, w maju. Przełożyliśmy ją na jesień, później na wiosnę tego roku – niestety i tym razem warunki nie pozwoliły na zorganizowanie spotkania. Liczymy, że we wrześniu 2021 r. ostatecznie konferencja dojdzie do skutku – zapowiada abp Polak.

Mimo wstępnych przygotowań i ustaleń, z racji na wciąż nieokreśloną formułę spotkania, w chwili obecnej organizatorzy nie podają szczegółów programu konferencji. – Gdy sytuacja będzie jasna, wtedy zostaną podane bliższe szczegóły. Do czerwca czekamy na informacje od zaproszonych do udziału w konferencji przedstawicieli z poszczególnych krajów. Z pewnością po tym terminie będziemy mieć więcej informacji – mówi Prymas Polski.

Międzynarodowa konferencja dla przedstawicieli Episkopatów i osób pracujących w ochronie dzieci i młodzieży w Kościołach w krajach Europy Środkowo-Wschodniej to kolejna z zainicjowanych przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich konferencji kontynentalnych lub regionalnych. Ostatnie spotkanie tego typu odbyło się w USA, a wcześniej – krótko przed lockdownem – miała miejsce konferencja w Ameryce Łacińskiej. Organizatorem konferencji jest z jednej strony Papieska Komisja, a z drugiej Konferencja Episkopatu w kraju, w którym wydarzenie ma się odbyć.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-11 14:35:12
miniaturka

Etiopski patriarcha potępia ludobójstwo w regionie Tigraj. „Codziennie giną niewinni”

W wideo, nagranym przez dyrektora jednej z amerykańskich organizacji charytatywnych, patriarcha Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego mówi, że działania reżimu z Addis Abeby charakteryzują się najwyższym okrucieństwem i mają na celu fizyczną i całkowitą eliminację ludu Tigraj.
2021-05-11 14:58:24
miniaturka

Powstała mapa genomu SARS-CoV2

Zespół z Massachusetts Institute of Technology (MIT) przedstawił pierwszą dokładną genetyczną mapę nowego koronawirusa. Pokazuje ona, gdzie mogą znajdować się istotne geny, i jak działają zachodzące w nim mutacje.
2021-05-11 15:13:29
miniaturka

Władze Chin zablokowały dostęp do aplikacji biblijnych i chrześcijańskich kont w WeChat

Chiny zablokowały dostęp online do chrześcijańskich kont w WeChat oraz do aplikacji biblijnych. Open Doors zalicza ten kraj do tych, w których prześladowania chrześcijan są obecnie najmocniej odczuwalne.
2021-05-11 15:36:21
miniaturka

Google decyduje, co masz wiedzieć i jak masz myśleć

Monopolista nie ma konkurencji. Nie istnieje nikt, kto by go przyćmił. Uważa, że zasłużył sobie na tę wyjątkowość, nawet jeśli jego działania są kontrowersyjne i oskarżany jest o kradzież i cenzurę prasy. Najgorzej jednak, gdy uzurpuje sobie prawo do przekazywania jedynej poprawnej politycznie prawdy.
2021-05-11 15:41:35
miniaturka

Szkodliwe uzależnienie Europy

Azjatyckie leki zalewają apteki Starego Kontynentu. Chińscy producenci medykamentów bogacą się, sięgając głęboko do kieszeni Europejczyków. Zyskują jednak systemy opieki zdrowotnej w całej UE, mając dostęp do stosunkowo tanich leków generycznych. Tylko czy na pewno jest to bezpieczne?
2021-05-11 15:57:06
miniaturka

Kościół na marginesie?

„To świat miał i ma problem, a wspólnota wierzących w Chrystusa ma odpowiedź na ten problem” – pisze w „Idziemy” o. Dariusz Kowalczyk SJ. Bo to Kościół „znajduje się w centrum tego, co rzeczywiście ważne dla losów ludzkości i życia każdej osoby ludzkiej”.