Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-16 22:55
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Zwierzęta w mikstackim sanktuarium św. Rocha pobłogosławione

16 sierpnia w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odbyły się wielkie uroczystość odpustowa. Po mszy świętej wotywnej sprawowanej o godz. 8:00 ks. biskup Wiesław Szlachetka dokonał obrzędu błogosławieństwa zwierząt.

Błogosławieństwo zwierząt
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

16 sierpnia  w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie  o godz. 8:00   sprawowana  była msza święta  w intencji gospodarzy oraz o Boże błogosławieństwo w pracy i inwentarzu. Koncelebrze  przewodniczył kustosz sanktuarium ks. kan. Krzysztof  Ordziniak.  Współcelebransami byli ks. kan. Jerzy Rasiak, ks. kan. Andrzej Grabański i ks. Ryszard Zieliński. Rozpoczynając Eucharystię ks. kan. Krzysztof zachęcał wiernych, by  w cichości serca przedstawili świętem Rochowi intencje, z którymi przybyli. Podczas tej Eucharystii  wybrzmiały słowa błogosławieństw. Homilię wygłosił ks. kustosz. Rozpoczął go wierszem opisującym niezwykłą atmosferę odpustowego dnia w urokliwym, zabytkowym kościele. Następnie kaznodzieja przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia Rocha. Zaakcentował, że w Mikstacie jest on czczony jako ten, który chroni przed chorobami oraz jako opiekun zwierząt. Kościół, który stoi na Mikstackim Wzgórzu to wotum dziękczynne za ocalenie mieszkańców w czasie epidemii cholery. Kontynuują kaznodzieja powiedział: „ W czasie odpustu ludzie ciągle posuwają się ku ołtarzowi w kościele , gdzie zatrzymują się przed obrazem Świętego i przedstawiają mu swoje intencje. Modlą się zapewne także o zdrowie. Kaznodzieja wyjaśniając co oznacza błogosławieństwo zwierząt podkreślił, że jest ono modlitwą zanoszoną do Boga, aby chronił je przed chorobami, by czuwał nad ich prawidłowym rozwojem, by mogły nam służyć. Celebrans zaakcentował, że błogosławieństwo zwierząt kieruje naszą uwagę na bardzo wiele kwestii. Uświadamia nam, że są one stworzeniami Bożymi, które mają służyć człowiekowi. Są tymi stworzeniami, które dostarczają pożywienia, odzienia, chronią nas, wypełniają samotność. Jednocześnie zaakcentował potrzebę zachowania właściwych relacji między człowiekiem  a zwierzętami. Zwrócił uwagę, że  zwłaszcza w okresie wakacyjnym wiele zwierząt, które były pupilkami w domach jest porzucanych w lasach czy na rozstajach dróg. Kończąc homilię ksiądz kanonik powiedział: „ Ile problemów porusza święty Roch! Niech one pójdą w teren, wzbudzą dyskusje , polemikę dla dobra zwierząt i  dla dobra ludzi. Prosił słowami starej pieśni: Ponieważ Cię Bóg dał nam za Patrona, niechaj nas zawsze strzeże Twa obrona. Od morowego powietrza prosimy, niech nie zginiemy”.  Piękne przesłanie i zachęta do pogłębionej refleksji  nad naszym stosunkiem do zwierząt popłynęły w świat w ten wyjątkowy odpustowy dzień ze Wzgórza Świętego Rocha.


Dochodzące z oddali do uszu osób uczestniczących w mszy świętej odgłosy szczekania psów, rżenia koni oznaczały, że przed brama prowadzącą do sanktuarium gromadzą się właściciele zwierząt. Nikomu  w tym dniu one chyba nie przeszkadzały, bo przecież święty Roch jest opiekunem zwierząt, a te zostały przyniesione, przywiezione, przyprowadzone tu, by chronił  je  przed chorobami.

Tradycyjnie obrzęd błogosławieństwa zwierząt rozpoczął się o godz. 9:00. W tym roku przewodniczył mu  ksiądz biskup Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. Poprzedziła  go modlitwa księdza  biskupa. Tradycyjnie  już na obrzęd błogosławieństwa przybyli nie tylko mieszkańcy mikstackiej parafii, ale pielgrzymi i turyści kulturowi z  najodleglejszych zakątków kraju.

Niezwykła była ta „procesja”  zwierząt i ich właścicieli przed brama prowadzącą do  Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha.  Były konie, kucyki, krowy, cielątka wiezione na przyczepie, świnki morskie, chomiki, małe i duże króliki, szynszyle, gołębie, gęsi, malutkie kurczaczki. Były psy i koty, różnych ras i wielkości. Na specjalnych przyczepach przywieziono cielątka.  Klatki, w których niesione bądź wiezione były zwierzątka były pięknie przyozdobione. podczas obrzędu błogosławieństwa zwierząt. Był i chłopiec przebranego za św. Rocha. Przyprowadził do pobłogosławienia swego psa. Jak wiemy, pies był wiernym towarzyszem Rocha  na pielgrzymim szlaku, a w pewnym okresie także jego żywicielem. Niezwykle radosna atmosfera panował na Mikstackim Wzgórzu. Dodatkowego kolorytu nadały tej niezwykłej procesji spontaniczne i żywiołowe komentarze księdza biskupa Wiesława Szlachetki, który udzielając wywiadów podkreślał wyjątkowość tego obrzędu, który odbywa się w Mikstacie od ponad trzystu lat. Ksiądz biskup zaznaczył, że uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha są wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Obrzęd błogosławieństwa zwierząt zakończyło wypuszczenie przez ks. biskupa Wiesława Szlachetkę i ks. kustosza Krzysztofa Ordziniaka  wypuszczenie  gołębi, które są  symbolem  pokój, ale także Ducha Świętego. Ksiądz biskup życzył wszystkim radosnego świętowania.

A znów za rok 16 sierpnia o godzinie 9:00 przy bramie prowadzącej do sanktuarium odbędzie się obrzęd błogosławieństwa zwierząt, oczywiście w Mikstacie i naprawdę warto tu  w tym dniu być…Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-16 15:12:54
miniaturka

Kard. Joseph Coutts upomina się o pełnię praw obywatelskich dla chrześcijan Pakistanu

Podkreślił, że nie powinni być traktowani jako gorsza mniejszość, ale równi w prawach i obowiązkach obywatele.
2019-08-16 15:19:25
miniaturka
play

Francuska zakonnica najstarszą Europejką

Ma 115 lat i jest najstarszą mieszkanką Europy, a zarazem najstarszą zakonnicą na świecie. Mowa o mieszkającej w Tulonie siostrze André Randon ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo (szarytki).
2019-08-16 15:33:59
miniaturka

Kościół wzywa do modlitwy za pomyślną przyszłość Hong Kongu

Katolicy Hongkongu modlą się dziś i poszczą w intencji pomyślnej przyszłości swego miasta. Jest to odpowiedź na apel administratora apostolskiego tamtejszej diecezji kard. Johna Tonga Hona, który wezwał do copiątkowej modlitwy za Hongkong.
2019-08-17 03:45:00
miniaturka
play

"Pan podtrzymuje me życie..."

„Pan podtrzymuje całe moje życie…“ (Psalm 25). Te słowa nabierają szczególnego znaczenia w szpitalu.
2019-08-17 05:06:36
miniaturka

Suma odpustowa u św. Rocha w Mikstacie pod przewodnictwem ks. bpa Wiesława Szlachetki

Tylko posłuszeństwo Bożym prawom może zapewnić w świecie ład i porządek, a droga ośmiu błogosławieństw przybliża świat i nasze życie do Bożego królestwa - powiedział bp Wiesław Szlachetka do wiernych podczas sumy na Mikstackim Wzgórzu.
2019-08-17 06:46:53
miniaturka

Ostatni dzień nowenny w mikstackiej parafii i rozpoczęcie wielkiego odpustu

Mikstat: Do wyruszenia w drogę za Chrystusem ze świętym Rochem i Maryja zachęcał wiernych ks. Sebastian Łagódka