Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-28 11:56
Monika Fenisz

Zmarł prałat Antoni Sołtysik

26 maja do domu Ojca powrócił ks. prałat Antoni Sołtysik – Honorowy Generalny Asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, inicjator reaktywacji Stowarzyszenia w Polsce.

śp. ks. Antoni Sołtysik
Autor/źródło: KSM Polska

Ks. prał. Sołtysik urodził się w 1933 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 60 lat temu - w 1958 roku. Od roku 1975 był proboszczem parafii w Krakowie-Bieżanowie. W 1981 r. został proboszczem parafii św. Mikołaja w Krakowie. Wcześniej pracował tam jako wikary w latach 1969-1975. 

Ks. Sołtysik wśród różnych nurtów duszpasterstwa diecezjalnego szczególną troską obejmował młodzież. Z niepokojem zwracał uwagę na programy szkolne i działalność komunistyczną eliminującą Boga z życia młodych, podważającą autorytet Kościoła i umiłowanie Ojczyzny. 

26 maja br. ok. godz. 21, po wspaniałej służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, do domu Ojca powrócił ks. prałat Antoni Sołtysik – Honorowy Generalny Asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, inicjator reaktywacji Stowarzyszenia w Polsce - czytamy na stronie KSM. Ks. Antoni, którego ojciec był KSM-owiczem, od początku swojej pracy kapłańskiej spotykał się na co dzień z dawnymi członkami Stowarzyszenia. W pracy duszpasterskiej w Mszanie Dolnej (gdzie proboszczem był ks. Mieczysław Noworyta – ostatni asystent KSMM), w Bieżanowie, Nowym Targu spotykał zaangażowanych parafian – KSM-owiczów. Zainspirował w ramach Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży, której był członkiem, ideę powołania do życia KSM-u. Ks. bp Władysław Bobowski z Tarnowa, Przewodniczący Komisji, wraz z sekretarzem ks. Zygmuntem Bochenkiem z Brzeska podjęli tę myśl. 

Wypowiedź Ojca Świętego o działalności ks. Sołtysika , Skałka, 8 czerwca 1979 r., podczas Jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny: Ks. Antoni ma ogromną pasję młodzieżową, pasję do duszpasterstwa młodzieżowego, po prostu go ta pasja zjada – i otwiera się w kierunku wszystkich grup młodzieżowych. Wiele sposobów duszpasterzowania jest podobnych do ruchu oazowego, ale profil nieco odmienny. Znamienne jest np. wprowadzenie elementu patriotycznego, elementu kultury narodowej w Duszpasterstwo Młodzieży – Grup Apostolskich.

Szczegółowy życiorys księdza prałata przeczytać można na: http://ksm.org.pl/aktualnosci/do-domu-ojca-powrocil-ks-pralat-antoni-soltysik-honorowy-generalny-asystent-ksm.

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy