Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-05 07:00
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Zaproszenie do Szkoły Świętego Rocha w Sanktuarium w Mikstacie

Do szkoły w wakacje...Tak, do szkoły niezwykłej już po raz siódmy zaprasza ks. kan.Krzysztof Ordziniak, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstcie.

Uczestnicy jednej z edycji Szkoły św. Rocha
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Do niezwykłej szkoły zaprasza Kustosz Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak . Codziennie w dniach od 7-14 sierpnia o godz. 10:00  w Sanktuarium będą organizowane  spotkania dla młodych, którzy  chcą  bliżej poznać postać niebieskiego Patrona  miasta Świętego Rocha, a także wspólnie się modlić , spędzić  miło, przyjemnie i pożytecznie czas.

Skąd idea tych spotkań ? 16 sierpnia odbywają się co roku w Mikstacie uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha połączone z błogosławieństwem zwierząt. Formą duchowego przygotowaniem do tych uroczystości jest odprawiana o godz. 18:30 Msza Święta połączona z Nowenną. W Nowennie tej uczestniczyli przede wszystkim dorośli parafianie, stąd zrodził się pomysł Kustosza Sanktuarium Ks. Kan. Krzysztofa Ordziniaka, by w godzinach przedpołudniowych zorganizować spotkania dla dzieci, które zostały nazwane „Szkołą  Świętego Rocha”.  Trzeba przyznać, że jest to szkoła niezwykła,  łącząca modlitwę, z nauką, pracą  i zabawą. Jest w niej czas na codzienną wspólną Nowennę, śpiew, spotkania z ciekawymi ludźmi, wyjazdy,  ale co równie ważne i cenne na pochylenie się nad życiem Świętego Patrona. Element niezwykle ważny w czasach współczesnych, gdy poszukujemy wzorów osobowych dla młodych ludzi. Szkoła ta uczy szacunku dla ludzkiej pracy, wrażliwość i otwartości i na potrzeby ludzi chorych i starszych, szacunku dla pracy,  chleba, właściwego stosunku do zwierząt.

Podjęta, przez Kustosza Sanktuarium Ks. Kan. Krzysztofa Ordziniaka  przed sześciu laty inicjatywa  zorganizowania cyklu  spotkań ma  jeszcze jeden ważny atut. Jest ciekawą formą  przekazu tradycji związanych z uroczystościami odpustowymi. Można mieć nadzieję, że młodzi, którzy teraz poznają życie Świętego Patrona będą chcieli w przyszłości kierować się wartościami, które były dla Niego ważne. Można mieć także nadzieję, iż będą troszczyć się o to, by piękne tradycje odpustowe będące świadectwem wiary pokoleń będą nadal przekazywane. Spotkania te  maja ponadto zachęcić młodych   młodych ludzi  do udziału w nabożeństwach ku czci Świętego Rocha.

W  2015 roku  uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajowa Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wpis na tę listę nakłada na społeczność lokalną troskę o przekaz tradycji odpustowych kolejnym pokoleniom. Spotkania w Szkole Świętego Rocha stanowią doskonałą okazję do zapoznania młodych ze znaczeniem i rolą tradycji w życiu człowieka.   Jeśli uda się przekazać te wartości młodemu pokoleniu możemy być spokojni o dalszy rozwój kultu Świętego Rocha.

Więc, już we wtorek, 7 sierpnia o godz. 10:00 , rusza VII edycja Szkoły Świętego Rocha, na którą zaprasza ks. kan. Krzysztof Ordziniak.

Patronat medialny nad VII Szkołą Świętego Rocha objął " Hejnał Oświatowy".

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-04 18:24:03
miniaturka

Kielce: ponad 10 tys. dla Syrii od festiwalowej młodzieży

Ponad 10 tys. zł zebrano dla syryjskich dzieci podczas kilku ostatnich wydarzeń artystyczno-religijnych w Kielcach, głównie w trakcie koncertu „Alleluja, czyli Happy Day” i 45. Festiwalu Harcerskiego. Kwesta była częścią charytatywnej akcji „Kielce dla Syrii”.
2018-08-04 19:18:05
miniaturka

Biskupi Chile: przepraszamy, że zawiedliśmy jako pasterze

„Jako pasterze w obliczu nadużyć seksualnych zawiedliśmy. Nie potrafiliśmy słuchać, uwierzyć i towarzyszyć ofiarom straszliwych grzechów i niesprawiedliwości popełnionych przez księży i zakonników. Wszystkie ofiary prosimy o przebaczenie”.
2018-08-04 20:41:06
miniaturka

Kalisz: najstarsza 381. Piesza Pielgrzymka Kaliska na Jasną Górę (zapowiedź)

W tym roku Kaliska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę „Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa” wyruszy już po raz 381. jako pielgrzymka kaliska i po raz 27. jako pielgrzymka diecezji kaliskiej.
2018-08-05 07:07:09
miniaturka

Somalia: lekarze przywracają uśmiech dzieciom

Leczą schorzenia, które w Afryce prowadzą do wykluczenia i marginalizacji. Przywracając dzieciom uśmiech przywracają je do społeczeństwa.
2018-08-05 07:19:57
miniaturka

Sakramenty na arenie, czyli duszpasterstwo w cyrku

Zamiast ołtarza jest arena cyrkowa, a wierni to m. in. klauni, akrobaci czy magowie. Od 20 lat ks. José Aumente odwiedza systematycznie ponad 40 cyrków rozsianych po całym kraju.
2018-08-05 08:27:34
miniaturka

USA: najbardziej religijny kraj świata zachodniego

Stany Zjednoczone pozostają najbardziej religijnym krajem wśród państw świata zachodniego – wynika z sondażu przeprowadzonego w 106 krajach przez znany amerykański ośrodek badawczy Pew Research Center.