Na czym polega ich niezwykłość ? W Mikstacie z okazji odpustu ku czci św. Rocha od ponad trzystu lat odbywa się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Ma on miejsce, zawsze 16 sierpnia po Mszy Świętej wotywnej odprawianej o godz. 8:00. Jest to niezwykle widowiskowy element uroczystości odpustowej, świadczący o wierze mieszkańców miasta, ale także ich przywiązaniu do tradycji przodków i trosce o przekaz ich kolejnym pokoleniom.
Czas szybko płynie…, więc już niedługo 16 sierpień, dzień wielkiego świętowania w niewielkiej wspólnocie mikstackiej w Południowej Wielkopolsce. W tym roku przypada w niedzielę. Więc może warto w swoim kalendarzu zarezerwować ten dzień na przyjazd do Mikstatu?
Bezpośrednie przygotowania do uroczystości odpustowych rozpoczynają się 7 sierpnia. Od tego dnia codziennie w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odprawiana będzie Msza Święta, a po niej Nowenna do niebieskiego Patrona miasta Mikstat. W tym samym dniu rozpoczną się spotkania w Szkole Świętego Rocha dla dzieci i młodzieży. Jest to cykl spotkań dla młodych przybliżających im znaczenie i sens tradycji odpustowych, ale także kształtujących ich wrażliwość na potrzeby bliźnich, właściwy stosunek do zwierząt. Spotkania w Szkole św. Rocha maj także na celu włączenie dzieci i młodzieży w duchowe przygotowania do wielkiego parafialnego święta.
W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe (w tym roku 9. sierpnia) w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odbędzie się modlitewne spotkanie osób chorych i starszych, połączone z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.
Do programu tegorocznych uroczystości odpustowych wpisany został bardzo ważny punkt. Czas bezpośredniego świętowania rozpocznie się tak jak zwykle Mszą Świętą sprawowaną 15. sierpnia o godz. 18:00, ale podczas tej Eucharystii Ks. Abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski przekaże dla mikstackiej parafii relikwie I stopnia Świętego Jana Pawła II.
Po tej Mszy Świętej procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Świętego Jana Pawła II i Świętego Rocha wyruszy do Sanktuarium. Tu odśpiewane zostaną nieszpory i rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne. O godz. 24:00 kapłani pochodzący z mikstackiej wspólnoty parafialnej będą sprawowali pasterkę. Jej nastrój jest niesamowity, niezapomniany. Palące się na grobach otaczających Sanktuarium znicze, szum starych drzew, z których być może niektóre pamiętają czasy budowy niewielkiego drewnianego kościoła, śpiew ptaków stanowią niezapomnianą oprawę tej Mszy Świętej.
16 sierpnia o godz. 8:00 sprawowana będzie Msza Święta wotywna, a po niej odbędzie się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. W tym roku obrzędu błogosławieństwa zwierząt dokona Ksiądz Abp Wojciech Polak- Prymas Polski.
Trudno wyobrazić sobie uroczystości odpustowe bez uroczystej sumy i procesji. Ta w tym roku będzie sprawowana o godz. 12:00. Przewodniczyć jej będzie Ks. Abp Wojciech Polak.
Uroczystość zakończy Msza Święta sprawowana o godz. 18:00 w intencji dzieci, które otrzymają specjalne błogosławieństwo. Procesja z Najświętszym Sakramentem powróci do kościoła farnego. Wokół Sanktuarium zrobi się ciszej, ale drzwi Sanktuarium pozostaną otwarte do zmroku, więc warto tam zajrzeć. Pięknie odnowiona świątynia zachwyciła już wielu.
Dodajmy, że w 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Zadziwiająca jest siła kultu, tradycji i wiary w tej społeczności.
Na uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha z błogosławieństwem zwierząt serdecznie zaprasza:
Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: