Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-19 09:10
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Z dalekiej Fatimy… i dziękujemy Ci, Ojcze Święty Janie Pawle II

Wypełniony modlitwą do Tej, którą w sposób szczególny czcimy w maju i wspomnieniami o św. Janie Pawle II był ostatni tydzień w mikstackiej parafii.

Z dalekiej Fatimy i dziękujemy Ci, Ojcze Święty
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Podczas poniedziałkowej mszy świętej, 13 maja, ks. kan. Krzysztof Ordziniak przypomniał wiernym, że rozpoczynający się tydzień naznaczony będzie szczególną obecnością Maryi i św. Jana Pawła II. Podkreślił, że 13 maja mija 102. rocznica objawień w Fatimie. Jest to także dzień, w którym wspominamy zamach na Jana Pawła II. Święty już  Papież, wielokrotnie podkreślał, że to właśnie Maryi zawdzięczał swoje ocalenie. Z kolei w sobotę 18 maja wspominaliśmy 99. rocznicę urodzin Papieża – Polaka.

Licznie zgromadzili się mikstaccy parafianie 13 maja o godz. 20:00 na pierwszym w tym roku nabożeństwie fatimskim.  Była to nasza odpowiedź na zachętę do częstej modlitwy różańcowej. Będziemy się na nich gromadzić każdego 13-go do października. Majowemu nabożeństwu fatimskiemu przewodniczył ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Pięknie ozdobiona kwiatami  figura Matki Bożej Fatimskiej została ustawionej w środkowej nawie.

Ku niebu popłynęła modlitwa, o którą nieustannie prosiła i prosi Maryja… W kontemplowaniu tajemnic różańca pomocne były rozważania ks. kanonika, które kończyły  postanowienia stanowiące, z jednej strony  swoisty rachunek sumienia, z drugiej zachętę do pracy nad sobą, do przemiany życia. Podczas rozważania czwartej tajemnicy radosnej od świecy stojącej przy figurze odpalone zostały lampiony przyniesione przez wiernych. Gdy wyruszyliśmy w procesji z figurą Pani Fatimskiej wokoło kościoła z wieży naszej świątyni rozległo się bicie dzwonów. Wzywa nas ono codziennie o godz. 21:00 do Apelu Jasnogórskiego. W łączności z duchową stolicą Polski odśpiewaliśmy go po powrocie do świątyni. Błogosławieństwo udzielone przez ks. kan. Krzysztofa zakończyło poniedziałkowe spotkanie modlitewne. Każdego dnia, gromadziliśmy się oczywiście na nabożeństwach majowych w kościele. Dodatkowo w czwartek w Komorowie przy kapliczce wybrzmiał śpiew litanii loretańskiej, Apel Jasnogórski i pieśni maryjne. Tu  w sposób szczególny modlono się o nowe i święte powołania kapłańskie i do życia konsekrowanego.

W sobotni poranek, 18 maja, tradycyjnie po mszy świętej odprawiona została nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. We wprowadzeniu do nabożeństwa ks. kan. Krzysztof przypomniał o przypadających w tym dniu urodzinach św. Jana Pawła II. Zachęcał wiernych do sięgnięcia do Jego nauczania. Zwrócił uwagę, że rozpoczęliśmy tydzień przypomnieniem zamachu na Papieża. Ksiądz proboszcz zachęcał, byśmy tak jak św. Jan Paweł II potrafili przebaczać bliźnim.

O godzinie 21:00 spotkaliśmy się na Apelu Jasnogórskim, by tak jak św. Jan Paweł II powiedzieć Maryi: JESTEM! PAMIĘTAM! CZUWAM! Jestem cała(y) Twoja( ój) Maryjo. Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego młodzież zaprezentowała program słowno- muzyczny, na który złożyły się m.in. fragmenty poezji  Jana Pawła II. Na początek usłyszeliśmy pieśń: „W mroku jest tyle światła”- fragment z „Pieśni o Bogu ukrytym”. Dzięki prezentacji multimedialnej mogliśmy powrócić wspomnieniami do dnia 16. października 1978 roku na Plac Świętego Piotra. W mikstackiej świątyni wybrzmiały w ten wieczór prorocze słowa poezji Juliusza Słowackiego zapowiadające wybór naszego rodaka na papieża.  Mogliśmy wsłuchać się w słowa pieśni z bardzo ważnym przesłaniem „ Nie lękajcie się...”. Ponadto młodzież przypomniała najważniejsze wymiar pontyfikatu ukazując św. Jana Pawła II m.in. jako Papieża: rodzin, chorych, miłości, pokoju, młodych, modlitwy, nadziei, zawierzenia. W ten sobotni wieczór ku niebu popłynęły podziękowania św. Janowi Pawłowi II za wiarę, nadzieję, miłość, za pontyfikat, za świadectwo cierpienia. Program przygotowany przez młodzież pod kierunkiem katechetki zakończył śpiew „Barki”, pieśni, która nieodłącznie kojarzy nam  się z Janem Pawłem II i mimo upływu lat wywołuje u wielu wielkie wzruszenie.

Ksiądz proboszcz podziękował za przygotowany program i jednocześnie zachęcał do sięgnięcia po słowa nauczania Jana Pawła II. Podkreślił, że będzie wiele okazji, by to uczynić w rozpoczynającym się czasie przygotowań do obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Na zakończenie spotkania ks. kanonik udzielił zebranym błogosławieństwa.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy