Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-21 19:27
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w mikstackiej parafii

Mikstat: Po raz kolejny w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa na Rynku wybrzmiały słowa poświęcenia się miasta Najświętszemu Sercu Jezusowemu.

Pomnik Najświętszego Serca Jezusowego na mikstackim rynku
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

W piątek, 19. czerwca obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Eucharystia sprawowana w naszym parafialnym wieczerniku  o godz. 18:30 zgromadziła liczną rzeszę wiernych. To wyraz naszej czci,  miłości, ale i wdzięczności za Serce Jezusa, które hojnie obdarza nas swoimi łaskami. Mszy świętej  przewodniczył ks. kan. Krzysztof, współcelbransami byli ks. kan. Grzegorz i ks. Marcin.

Po Mszy Świętej udaliśmy się w procesji  z Najświętszym Sakramentem na Rynek.  Nie mogło zabraknąć sztandarów, feretronów, dzieci niosących poduszki z symbolami eucharystycznymi i oczywiście dziewczynek sypiących kwiatki przed  niesionym przez kapłana w monstrancji Jezusem ukrytym pod postacią Chleba.

Rynek jest miejscem szczególnym dla naszej wspólnoty.  Tu nasi przodkowie w 1936 roku postawili figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa. Aktu poświęcenia pomnika dokonał 12 lipca 1936 roku ks. bp Dymek, a w czasie tej  uroczystości ówczesny burmistrz  miasta Franciszek Toboła odczytał akt poświęcenia się miasta Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Na rynku została odmówiona litania do Najświętszego Serca Jezusowego.  Od kilku lat w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa na rynku wybrzmiewają - tak jak w dniu poświęcenia figury - słowa aktu zawierzenia. W szczególnym czasie doświadczania przez nas epidemii zostały wypowiedziane przez ks. proboszcza. Przypomniały nam one o zobowiązaniach przyjętych przez naszych przodków, ale  jakże  aktualnych dla nas  żyjących współcześnie. Przypomnijmy fragment tego aktu poświęcenia się miasta:  „Przychodzimy więc dzisiaj, by uznać całkowite panowanie Twoje nad miastem naszem. Chcemy odtąd Twojem życiem żyć, chcemy w sobie te cnoty pielęgnować, za które już tu na ziemi pokój obiecałeś(...). Panuj więc nad naszym rozumem przez prostotę wiary, panuj też przez swa miłość nad sercami naszemi, które niech całkowicie nią zapłoną. Chcemy je w Twej żarliwej miłości utrzymać przez częste przyjmowanie Komunii św. Racz, Boskie Serce, przewodzić naszym zebraniom, błogosław nasze duchowne i doczesne przedsięwzięcia, rozpraszaj nasze troski, uświęcaj nasze pociechy i łagódź nasze cierpienia”.

Po odnowieniu aktu poświęcenia się miasta Najświętszemu Sercu Pana Jezusa ks. kan. Krzysztof Ordziniak  udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata i procesja powróciła do kościoła. Tu odśpiewana została pieśń „Najświętsze Serce Boże, poświęcamy Ci...”.

Gdy popatrzymy na figurę znajdującą się na rynku to zauważymy, że lewa ręka Pana Jezusa wskazuje na Jego serce, prawa wzniesiona jest do góry  w geście błogosławieństwa. Tak bardzo w życiu codziennym potrzebujemy tego Bożego błogosławieństwa, doświadczenia bezmiaru Bożej miłości. Wiele osób uczestniczyło w tej wyjątkowej dla naszej wspólnoty uroczystości. To świadectwo naszej wiary, ale i chęć  kontynuowania tradycji naszych przodków, którzy czcili Najświętsze Serce Jezusa. Gdyby tak nie było, nie mielibyśmy zapewne w witrażu nad ołtarzem głównym Najświętszego Serca Jezusowego, feretronu z Jego wizerunkiem, figury  w ołtarzu bocznym, pomnika Serca Jezusowego na rynku i obrazu zasłonowego w ołtarzu głównym w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. To dziedzictwo przodków zobowiązuje…


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-21 17:40:52
miniaturka

Papież: po pandemii powinniśmy być bardziej odpowiedzialni

Po modlitwie Anioł Pański Papież Franciszek zachęcił wszystkich do modlitwy na rzecz ochrony życia każdej istoty ludzkiej, zwłaszcza tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki ze swojego kraju ze względu na wojnę i przemoc.
2020-06-21 18:13:03
miniaturka

Dzień Ojca w licheńskim sanktuarium

Za ojców, aby umocnieni słowem Bożym i przykładem św. Józefa, z odwagą podejmowali swoje obowiązki dla dobra swoich bliskich i chwały Bożej, modlono się dziś w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w związku z przypadającym we wtorek, 23 czerwca, Dniem Ojca.
2020-06-21 18:58:26
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: ambony kościelne służą wyłącznie do głoszenia Słowa Bożego

Ambona nie może służyć do żadnych innych celów niż głoszenie Słowa Bożego, przekazywanie nadziei i nauczania Kościoła katolickiego – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2020-06-22 08:16:20
miniaturka

Niech nikt nie pozostanie w tyle, także podczas pandemii

„Zranione serce Mediolanu bije również dla tych, którzy w innych częściach świata stoją przed wyzwaniem, które rzuciło Lombardię na kolana: zagrożenie koronawirusem”.
2020-06-22 08:48:14
miniaturka

Jemen: życie ludzi pogarsza się z dnia na dzień. Zmarli chowani są we wspólnych fosach.

W Jemenie wciąż setki osób umierają z powodu pandemii koronawirusa – informuje Ministerstwo Zdrowia tego kraju. Zmarli chowani są we wspólnych fosach, a cmentarze rozrastają się do ogromnych rozmiarów.
2020-06-22 09:17:16
miniaturka

DRKonga: kontrola nad dobrami naturalnymi przyczyną konfliktów

Wydobycie diamentów, koltanu, kobaltu, dostęp do wody – różne, ale bardzo cenne dobra naturalne i możliwość ich wykorzystywania są przyczyną konfliktów i przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Powoduje tysiące ofiar śmiertelnych i sprawiają, że setki tysięcy Kongijczyków musi opuścić swoje domy.