Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-28 06:35
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Trzeba pamiętać... W 58. rocznicę śmierci ks. Franciszka Ruszczyńskiego

Mikstat: 28.stycznia przed pięćdziesięciu ośmiu laty Pan powołał do siebie ks. kan. Franciszka Ksawerego Ruszczyńskiego, kapłana, działacza społecznego, patriotę, budowniczego mikstackiej fary.

Ks. Franciszek Ruszczyński
Autor/źródło: Archiwum parafialne

W  przededniu 58. rocznicy śmierci  ks. kan. Franciszka Ruszczyńskiego  w kościele farnym pw. św. Trójcy  w Mikstacie  o godz. 11:00  sprawowana była msza święta o radość wieczną dla tego, tak zasłużonego dla naszej wspólnoty parafialnej, ale także dla społeczności lokalnej Kapłana. Była ona także dziękczynieniem Bogu  za wielkie świadectwo wiary, umiłowania Ojczyzny i podjęcie wyzwania budowy kościoła. Przewodniczył jej ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Dobrze się stało, że w tej intencji modlono się w mikstackim wieczerniku właśnie o godzinie 11:00. Jest to msza święta z udziałem dzieci. Odeszło już pokolenie tych, którzy pamiętali postać zasłużonego kapłana, czas budowy i konsekracji kościoła, podejmowane przez niego działania. Pozostały wspomnienia, zapiski w kronice parafialnej, notatki prasowe,  kościół- dom Boży, który dla kolejnych pokoleń mikstackich parafian jest brama prowadzącą do nieba. Warto jednak pamiętać i przekazywać pamięć o tych, którym tę piękną świątynię zawdzięczamy. Trzeba tę pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom. Okazją do tego były słowa skierowane do zebranych wiernych przez ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka. Przypomniał w nich, że to właśnie dzięki niezwykłej determinacji śp. ks. Franciszka Ruszczyńskiego i ludzi tworzących w tamtym okresie mikstacką wspólnotę parafialną mamy tę piękną świątynię, której 100. lecie konsekracji obchodziliśmy w październiku ubiegłego roku. Dodajmy, że  z tej okazji zostały wyemitowane przez Pocztę Polską  trzy znaczki. Jeden z nich upamiętnia ks. Franciszka Ruszczyńskiego. Na drugim znajduje się – jak się wielokrotne podkreśla –dzieło jego życia budynek kościoła, na trzecim płaskorzeźba Trójcy Świętej z ołtarza głównego. Płaskorzeźba przepiękna, autorstwa Władysława Marcinkowskiego, znanego artysty rzeźbiarza. To wyraz troski budowniczego, by Dom Boży prezentował się jak najpiękniej.

Kaznodzieja zaznaczył, że wiele się mówi o strajku dzieci we Wrześni. Przypomniał, że także w Mikstacie gdy chciano nauczać religii w języku niemieckim ks. Ruszczyński podczas mszy świętej 18. listopada 1906 roku wypowiedział słowa: „Przypominam Wam okólnik X. Arcypasterza Stablewskiego, w którym wyraźnie mówi, iż religii ma się każde dziecko uczyć w swym języku ojczystym, a więc polskie dziecko w języku polskim. Tak też nauczają sobory Laterański i Trydencki, na których Biskupi wraz z Papieżem tę samą naukę głoszą. Kto zaś mówi, iż jest wszystko jedno, czy polskie dziecko uczy się po polsku, czy po niemiecku religii, głosi coś przeciwnego nauce Kościoła; taki człowiek to kusiciel. Żebyście mi się od takich kusicieli ze wzgardą odwracali. Pan Jezus wyraźnie mówi: Kto was słucha, mię słucha; kto wami gardzi, mną gardzi. Ja wam już jaśniej mówić nie mogę“. Rozdawane przez niego rodzicom „ karteczki strajkowe” i słowa skierowane w kościele doprowadziły do strajku szkolnego, za co ówczesny proboszcz ks. Franciszek Ruszczyński został skazany na karę grzywny.

Nawiązując do obchodzonej niedawno rocznicy 100. lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego kaznodzieja podkreślił, że ks. Ruszczyński co prawda nie brał bezpośredniego udziału w powstaniu, ale  został delegatem na Sejm z Mikstatu. Wybór ten był dowodem wielkiego zaufania  i uznania mieszkańców.  Ponadto tuż po świętach zorganizował uroczystości dziękczynne za szczęśliwy powrót z wojny. Spowodowało to, że większość żołnierzy, którzy przebywali na urlopach nie powróciła już do koszar, do macierzystych jednostek stacjonujących najczęściej na granicy z Francją. Włączyli się oni w walki powstańcze. Ks. Franciszek Ruszczyński nie uczestniczył w walkach kampanii mikstackiej, ale wspierał walczących żywnością.

Ksiądz Franciszek Ruszczyński sprawował posługę kapłańską  w Mikstacie w latach 1906-1920. Następnie przez wiele lat posługiwał w Czempiniu. Zmarł  28. stycznia 1961 roku. Spoczywa- tuż  przy bramie wejściowej- na cmentarzu w Czempiniu.

Kończąc homilię ks. kan. Krzysztof skierował do zebranych słowa zachęty, by poznawali historię swoich rodzin, kościoła, parafii i przekazywali ją kolejnym pokoleniom.Przypomniana postać proboszcz, budowniczego mikstackiej fary skłania  do refleksji. Gdy patrzymy na dzieło Jego życia – mikstacką farę, która została wybudowana w zaledwie 14 wydaje się to nam niemożliwe, a jednak… Od trzech lat, w kościele trwają prace renowacyjne i wielu stawia sobie pytanie: czy podołamy temu wyzwaniu?  Może w  chwilach wątpliwości warto spojrzeć na pożółkłe karty parafialnej kroniki, wycinki prasowe sprzed ponad stu lat, by przekonać się, że wielkie dzieła wymagają wysiłku i  możliwe są do zrealizowania dzięki Bożej Opatrzności  i ludzkiemu zaangażowaniu.

W przededniu  58. rocznicy  śmierci ku niebu popłynęło wołanie o radość wieczną dla śp. ks. Franciszka Ruszczyńskiego. Kilka dni wcześniej do Czempinia udał się obecny proboszcz  parafii ks. kan. Krzysztof, by na grobie swego poprzednika zapalić lampki. Coś ich łączy.  Nie tylko posługa kapłańska, mikstacka parafia, ale przede wszystkim wielkie wyzwania, które podjęli…
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-01-27 19:51:53
miniaturka

Panama w Polsce! W całym kraju świętowano ŚDM!

W całej Polsce odbywały się spotkania dla młodych, chcących łączyć się z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży w Panamie.
2019-01-27 21:01:56
miniaturka
play

Pozdrowienia Papieża Franciszka dla Krakowa!

Na ŚDM pielgrzymom z małopolski towarzyszył abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przekazał specjalne pozdrowienia Papieża Franciszka dla młodych archidiecezji krakowskiej.
2019-01-27 22:14:26
miniaturka

Modlitwa za Rodaków ze Wschodu

Bp Łukasz Buzun przewodniczył w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie Mszy św. za Rodaków na Wschodzie.
2019-01-28 08:22:15
miniaturka

Spotkanie Franciszka z wolontariuszami ŚDM

Ostatnie chwile w Panamie Franciszek poświęcił na spotkanie z wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży. Bez ich poświęcenia i ofiarnej służby to wydarzenie nie mogłoby się odbyć.
2019-01-28 08:25:39
miniaturka

Franciszek do młodych: nie jesteście przyszłością, ale Bożym teraz

„Pan i jego misja nie są «międzyczasem» w naszym życiu i czymś ulotnym: są naszym życiem” – mówił Papież Franciszek do uczestników Światowych Dni Młodzieży w Panamie podczas niedzielnej Eucharystii wieńczącej to wyjątkowe spotkanie.
2019-01-28 09:09:00
miniaturka

Franciszek w domu Miłosiernego Samarytanina

„Bycie z wami dzisiaj jest motywem do odnawiania nadziei. Dziękuję za to, że je umożliwiacie” – mówił Papież Franciszek odwiedzając dom Miłosiernego Samarytanina w Panamie. Mieszkają w nim osoby, które są nosicielami wirusa HIV, często nie mające środków do życia.