Tłumy w Krakowie. Zakończyły się Międzynarodowe Targi Książki

Ponad 700 autorów z ponad 20 krajów świata gościło na 22. Międzynarodowych Targach Książki, które w dniach 25 – 28 października odbywały się w Hali EXPO w Krakowie.

Wśród licznych wystawców z Polski i zagranicy znalazły się również wydawnictwa katolickie, które zaprezentowały swoją bogatą ofertę. Według organizatorów tegoroczne Targi odwiedziło około 68 tys. osób.

Krakowskie targi to wydarzenie zarówno dla branży, jak i dla miłośników literatury, którzy w hali EXPO Kraków mogli spotkać swoich ulubionych autorów. W tym roku na zwiedzających czekała oferta 615 wystawców z 20 krajów m. in. Hiszpanii, Francji, Włoch i USA. Mottem tegorocznego spotkania były słowa Arturo Pereza-Reverte z powieści "Królowa Południa": "Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę", a gościem honorowym wydarzenia była Szwecja.

Tradycyjnie dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się spotkania z o. Leonem Knabitem OSB. W trakcie Targów swoją premierę miała książka pt. "Bloger dusz" Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec. Jest to dziennik życia ojca Leona. Podróże, spotkania, dyskusje z czytelnikami, czyli osobisty zapis tego, co się działo od 2011 do 2018 roku. Czytając kolejne strony, poznać można osobowość autora, jak również benedyktyński styl życia. A także i innych użytkowników, ukrytych pod pseudonimami, z którymi ojciec Leon podejmuje żywą dyskusję. Druga odsłona zawierać będzie teksty z serii "Ojca Leona słów kilka" oraz rozmowy z internautami.

Miłośnicy literatury spotkali się także z br. Marcinem Świądrem OFM cap, który zaprezentował tworzone przez siebie ikony i album "Po śladach" wydawnictwa Serafin. - Pisanie ikon jest dla mnie kontemplowaniem Stwórcy. Pozwala to na spojrzenie w głąb swojego serca i własne życie oczami Boga - mówił czytelnikom br. Marcin Świąder. Jak podkreślił, pisanie ikon jest także sposobem na niesienie Dobrej Nowiny potrzebującym i tym, którzy z różnych przyczyn są daleko od Boga.

Z kolei wydawnictwo Świętego Wojciecha przygotowało warsztaty kaligraficzne połączone z promocją Biblii Poznańskiej. Odbyła się także premiera Biblii Piastów na 100. rocznicę Niepodległości Polski wydanej przez Dom Emisyjny Manuscriptum.

Zwiedzający mieli okazję spotkać się także z Przemysławem Wilczyńskim, który podpisywał książkę "Jan Kaczkowski. Życie pod prąd", a Ludwik Wiśniewski OP książkę "Nigdy nie układaj się ze złem". Obie publikacje ukazały się nakładem Wydawnictwa WAM. Czytelnicy uczestniczyli także w spotkaniu z ks. Michałem Olszewskim SCJ, znanym duszpasterzem, dyrektorem Grupy Medialnej Profeto, który podpisywał m. in. swoją najnowszą książkę pt. "Dekalog. Proste słowa o miłości".

Swoją ofertę zaprezentowało m. in. Wydawnictwo św. Stanisława BM, Edycja św. Pawła, Wydawnictwo św. Wojciecha, Wydawnictwo Salezjańskie czy Głos Ojca Pio.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się najbardziej popularni polscy autorzy, między innymi Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Jakub Małecki, Anna Dymna, Marek Krajewski, Mariusz Szczygieł, Beata Pawlikowska i Katarzyna Bonda.

– Spotykam się z ludźmi którzy - co jest oczywiście fantastyczne - przychodzą na moje spotkania już po raz wtóry, przypominają mi się, ja ich sobie też przypominam. Mówią, że byli na Targach rok temu, że byli trzy lata temu i za każdym razem kupowali moje książki. Cała ta atmosfera daje takie poczucie wielorakiej zażyłości książki z książką, książki z czytelnikiem, autora z książką, autora z czytelnikiem i wiele, wiele innych. Dlatego właśnie tak bardzo cenię sobie Targi – mówił prof. Jerzy Bralczyk.

Tradycyjnie podczas wydarzenia odbył się Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, którego celem jest nagrodzenie dzieł o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Statuetka wykonana przez śp. prof. Bronisława Chromego w tym roku trafiła do Moniki Bobako, autorki książki „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej”.

– Książka ta to pierwsza w polskiej humanistyce monografia problemowa doniosłego we współczesnym życiu społecznym zjawiska islamofobii – podkreślił prof. Ryszard Nycz w laudacji odczytanej w trakcie wręczenia nagrody. Jak dodał, jest to książka zaangażowana, a nawet interwencyjna, ponieważ proponuje oryginalne badanie i rozwiązanie ważnego społecznie problemu.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to cykliczna, dedykowana branży wydawniczo-księgarskiej impreza, organizowana od 1997 r. w Krakowie przez Targi w Krakowie Sp. z o.o.

W Targach co roku biorą udział przedstawiciele wszystkich środowisk rynku książki w Polsce, są przedsięwzięciem promującym czytelnictwo, miejscem spotkań i dyskusji o literaturze. Wydarzenie przyciąga od lat dziesiątki tysięcy odwiedzających i wpisały się na stałe w kalendarz najważniejszych krakowskich wydarzeń kulturalnych.

led / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama