Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-30 20:39
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Święto Świętej Rodziny w Mikstacie-odnowienie przyrzeczeń małżeńskich

„Rodzino z Nazaretu, broń naszych rodzin broń”- słowa tej pieśni nabrały szczególnego znaczenia podczas mszy św. sprawowanej w mikstackiej farze w intencji małżonków obchodzących w mijającym roku wielkie i małe rocznice.

Święto Świętej Rodziny w Mikstacie
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Już przed trzema tygodniami proboszcz mikstackiej parafii, ks. kan. Krzysztof Ordziniak skierował zaproszenie  na wspólną Eucharystię do tych, którzy w mijającym roku obchodzili  jubileusze 5, 10, 15 ... 60 -lecia zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. Stało się już tradycją, że w Święto Świętej  Rodziny o godz. 11:00 sprawowana jest msza święta  w ich intencji. To cenna inicjatywa, gdyż tak wiele  słyszy się o kryzysie małżeństwa i  rodziny. Była  to także okazja do spotkania pokoleń, ale i dawania świadectwa. Ołtarz otoczyli  bowiem małżonkowie, którzy stosunkowo niedawno, bo pięć lat temu powiedzieli sobie wobec Pana Boga i ludzi: tak chcemy trwać w zdrowiu i chorobie, w radościach i  troskach aż  do śmierć, ale i ci którzy słowa te wypowiedzieli sześćdziesiąt lat temu. Zapewne  takich chwil radości i trosk nie brakowało w życiu tych, którzy w niedzielę 30 grudnia w Święto Świętej Rodziny zgromadzili się w mikstackim wieczerniku na  Eucharystii, by podziękować Bogu za wspólnie przeżyte lata. To piękne świadectwo wiary, ale i  wierności.  

Na początku Eucharystii ks. kanonik Krzysztof podziękował małżonkom za  pozytywną odpowiedź  na jego zaproszenie. Podczas dzisiejszej mszy świętej zamiast homilii został odczytany  List pasterski Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka   na święto Świętej Rodziny w związku z zakończeniem Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego. Nasza diecezja przeżywała czas szczególnej łaski Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego. Chociaż, jak podkreśla w Liście bp ordynariusz, miał on wymiar ogólnopolski, a nawet międzynarodowy. W tym czasie do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pielgrzymowali wierni z najodleglejszych zakątków nie tylko naszego kraju, ale i świata. W Liście znalazły się słowa zachęty skierowane do małżonków,  by wpatrując się w Maryję i Józefa  pielęgnowali  miłość, którą przyrzekali sobie w dniu ślubu. Ponadto hierarcha zachęcał małżeństwa przeżywające kryzys do poszukiwania sposobów  umacniania i odnawiania miłości małżeńskiej. Ksiądz biskup wyraził także pasterską  troskę  osoby, które żyją w związkach niesakramentalnych. Część Listu poświęcona została kwestii wychowania w rodzinie. Ksiądz Biskup Edward Janiak napisał m.in. „W życiu rodzinnym nie powinno nigdy zabraknąć czasu dla  siebie. Jest on niezbędny, aby rodzina mogła przeżywać siebie jak wspólnotę osób. Rozmowa, rodzinna modlitwa i uczestnictwo we Mszy św., wspólne świętowanie, rodzinny posiłek  i rekreacja są nieodzowne, aby między rodzicami, dziećmi, dziadkami i innymi członkami  rodziny nawiązać i utrzymać serdeczne relacje. Bliskość w rodzinie to sprawa tworzenia autentycznych relacji”. W ostatniej części Listu biskup ordynariusz zwrócił uwagę na owoce Nadzwyczajnego Roku Jubileuszu Świętego Józefa Kaliskiego.

Po wyznaniu wiary został odśpiewany „Hymn do Ducha Świętego”, a następnie  małżonkowie odnowili złożone przed laty przyrzeczenia małżeńskie,  by z Bożym błogosławieństwem dalej kroczyć wspólnie przez życie. Bo, prawdziwa miłość cierpliwa jest, nie pamięta złego... nigdy nie ustaje. Prawdziwa miłość wszystko przetrzyma, zwłaszcza, gdy u progu wspólnego życia zaprosi się do niego Jezusa, Maryję, Jezusa i Świętego Józefa. Ze Świętą Rodziną  łatwiej wytrwać w miłości, wierności… do końca. Małżonkowie obchodzący  rocznice zawarcia sakramentalnego związku  otrzymali  na pamiątkę książeczki „Modlitwy rodzinne” oraz obrazki przedstawiające Świętą  Rodzinę.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy