Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-29 16:30
PS

Seminarium "Trauma nadużycia seksualnego"

Pokaz filmu „Umbra” w reżyserii Urszuli Nawrot oraz panel dyskusyjny z reżyserką oraz z psychoterapeutką Marią Dekert.

Doświadczenia kobiet wykorzystywanych seksualnie w dzieciństwie zainspirowały Urszulę Nawrot do podjęcia tematu w filmie "Umbra" (2015). Film jest próbą przedstawienia stanu wewnętrznego molestowanych kobiet. Jego metaforyczna forma i symbolika wynika bezpośrednio ze sposobu opisywania odczuć przez ofiary, jak i z obrazów, jakie pojawiały się w ich snach.

Na pokaz filmu „Umbra” w reżyserii Urszuli Nawrot oraz panel dyskusyjny z reżyserką oraz z psychoterapeutką Marią Dekert. zaprasza Ośrodek Plaster Miodu, „Fundacja Światło-Życie” Ośrodek w Warszawie oraz Duszpasterstwo Akademickie ARKA. Seminarium "Trauma nadużycia seksualnego" rozpocznie się we wtorek 3 grudnia br. o godz. 17.00 w domu akademickim przy ul. Grochowskej 194/196. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale z racji na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy: osrodek@plastermiodu.waw.pl lub przez formularz kontaktowy https://plastermiodu.waw.pl/kontakt/

- Film „Umbra” uważam za niezwykle ważny: poprzez artystyczną metaforę, wieloznacznie, a zarazem dobitnie pokazuje, jak wielkim złem jest nadużycie seksualne dziecka - mówi prof. dr hab. Bogdan de Barbaro. - Dziecko nie rozumie co się dzieje, jest krzywdzone, a czuje się winne. Molestowane dziecko odnosi głębokie rany psychiczne, zraniony zostaje jego autoportret fizyczny, duchowy, emocjonalny i seksualny.

"Umbra" zdobyła 19 nagród na międzynarodowych festiwalach za formę, reżyserię, grę aktorską, nowatorstwo, jak i za wpływ na psychologię (na festiwalu The Most Important Films and Scripts in the World 2019. Impact on Psychology).

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-29 15:46:33
miniaturka

Był bezdomnym alkoholikiem, a dziś na wózku inwalidzkim pomaga chorym dzieciom

Janusz Radgowski nie widzi na jedno oko, ma przeszczepioną nerkę i amputowaną nogę, a mimo to na swoim wózku inwalidzkim, siłą swoich rąk i napędzany modlitwą, pokonuje ogromne odległości.
2019-11-29 15:51:01
miniaturka

Adwent od najbliższej niedzieli w Licheniu Starym

W najbliższą niedzielę, 01.12, w Kościele katolickim rozpocznie się adwent. Jest to czas radosnego przygotowania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.
2019-11-29 16:26:21
miniaturka

List pasterski Abp Wiktora Skworca

List pasterski Arcybiskupa Katowickiego w związku z nowym programem duszpasterskim dla Kościoła w Polsce
2019-11-30 10:31:45
miniaturka

Zgilotynowany przez gestapo ks. Jan Macha będzie beatyfikowany

Ksiądz Jan Macha, zgilotynowany w niemieckim więzieniu w 1942 r., zostanie beatyfikowany – zdecydował Papież Franciszek.
2019-11-30 10:40:33
miniaturka

Papież do teologów: dyskutujcie miedzy sobą, nie wśród wiernych

„Teolodzy powinni swobodnie dyskutować między sobą, ale Ludowi Bożemu muszą dawać pewny pokarm wiary, a nie budzić w nim zamęt” – mówił Franciszek podczas spotkania z członkami Międzynarodowej Komisji Teologicznej.
2019-11-30 10:42:26
miniaturka

Papież: śmierć jest przejściem w ramiona Ojca

„Nieuchronność śmierci jest zapisana w Starym Testamencie oraz w Ewangelii, ale Pan ukazuje nam ją jako spotkanie z Nim i dołącza do niej słowo: nadzieja” - mówił Papież Franciszek podczas Mszy w Domu św. Marty.