Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-07 14:20
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Rozpoczęła się VII edycja Szkoły Świętego Rocha w mikstackim sanktuarium

Okazuje się, że i wakacje można chodzić do szkoły. Taka, z inicjatywy ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka funkcjonuje w sierpniowe dni w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha.

Pierwszy dzień w Szkole św. Rocha A.D.2018
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Uroczystości odpustowe ku czci świętego Rocha w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha coraz bliżej. Do tego ważnego dnia i młodsi i starsi parafianie starają się jak najlepiej przygotować.

Już po raz siódmy kustosz sanktuarium ks. kan. Krzysztof Ordziniak zaprosił młodych na cykl spotkań nazwanych Szkołą Świętego Rocha.  7 . sierpnia o  godzinie 10:00 zjawiło się  blisko czterdzieści dzieci, które odpowiedziały na zaproszenie księdza kanonika i przybyły do sanktuarium, by wspólnie się modlić, śpiewać, bawić, ale także pogłębiać swoją wiedzę o Patronie – Świętym Rochu.

Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą. Ksiądz kustosz zwrócił uwagę  na staranne wykonywanie znaku krzyża. Wyjaśnił, że czyniąc go czcimy i wyznajemy wiarę w Trójce Świętą, która patronuje naszej farze.

Po modlitwie ks. Krzysztof opowiedział młodym o   znaczeniu krzyża w życiu św. Rocha. Warto tu dodać, że urodził się on ze znamieniem krzyża na piersiach. Następnie dzieci obejrzały fragment programu „ Ziarno”  o św. Rochu. W znacznej części został on w 2014 roku zrealizowany w Mikstacie.  Następnie dzieci zostały podzielone na grupy i każda z nich tworzyła mapę pojęcia – święty, świętość. Potem przyszedł czas na prezentowanie wyników prac poszczególnych  grup. Może warto przytoczyć kilka określeń wymienianych przez dzieci – święty to pomocny, dobry, miłosierny, przebaczający, hojny, pobożny, mądry, śmiały, wytrwały,  troskliwy. Święty według dzieci to ktoś ważny, ale to także może być tato. Słowo święty dzieci skojarzyły także  z Kościołem, a ks. proboszcz podkreślił, że Kościół stanowimy my wszyscy. Poprzez chrzest zostaliśmy wezwani do świętości. Ponadto podczas pierwszego spotkania w Szkole Świętego Rocha A.D.  nie  mogło zabraknąć modlitwy nowennowej. Ksiądz kanonik wyjaśnił dzieciom, dlaczego właśnie dziś rozpoczęły się spotkania w Szkole Świętego Rocha, w które wpisana jest także nowenna. Poprzedziło ją wypisanie przez dzieci próśb i podziękowań, które chciałyby przedstawić Bogu przez wstawiennictwo św. Rocha. Po zakończonej modlitwie dzieci uczciły relikwie św. Rocha. Każde dziecko otrzymało bransoletkę z napisem WIARA SIŁĄ. Jest ona znakiem rozpoznawczym tych, którzy uczęszczają na spotkania.    

 Potem dzieci wraz z księdzem Krzysztofem udały się na wspólny posiłek do restauracji „ Zielone Wzgórze”.

A jutro  około godz. 10:00 znów rozlegnie się wokół sanktuarium dziecięcy gwar.  Do sanktuarium przyjdą młodzi, którzy mimo,  trwających  wakacji chcą uczęszczać do szkoły, trzeba dodać szkoły niezwykłej… Szkoły Rochowej…


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-07 12:30:10
miniaturka

Zakopane: "Tatrzańskie Worship", czyli Ewangelizacja Zakopanego

Góralskie uwielbienie na Krupówkach, przedstawienia teatralne złożą się na "Tatrzańskie Worship", czyli Ewangelizację Zakopanego, która odbędzie 14 sierpnia w stolicy polskich Tatr.
2018-08-07 13:09:38
miniaturka

Papieski list do biskupów Chile w sprawie walki z nadużyciami

„Jestem pod wrażeniem podjętej refleksji, rozeznania i wyborów, jakich dokonaliście” – podkreśla Papież w liście do chilijskich biskupów.
2018-08-07 13:42:28
miniaturka
play

Jak zmienić swoje małżeństwo?

Co ksiądz może wiedzieć o małżeństwie? - Pewne małżeństwo przyznało mi się, że wiele ciekawych rzeczy, potwierdzeń i pewnych korekt znaleźli w tej książce - mówił ks. dr hab. Piotr Kieniewicz, autor książki pt: "Małżeński labirynt".
2018-08-07 14:28:31
miniaturka

Kard. Dziwisz: każdy z nas jest powołany do umacniania dobra w Ojczyźnie

Każdy z nas, na swoim stanowisku i w konkretnej sytuacji życiowej, jest powołany do umacniania dobra w Ojczyźnie – mówił kard. Stanisław Dziwisz do pątników, którzy wędrują na Jasną Górę w Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej.
2018-08-07 15:07:37
miniaturka

Św. Kajetan i modlitwa o chleb i pracę

Madryt uroczyście obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Kajetana, jedno z najstarszych i najbardziej popularnych w stolicy Hiszpanii.
2018-08-07 15:35:23
miniaturka

Abp Nowak w Pajęcznie: możemy zginąć, jeśli nam zabraknie kapłanów

W homilii abp Nowak przypomniał, że sam Jezus prosił, by modlić się o powołania kapłańskie. - „Proście Pana żniwa, żeby wysłał robotników na swoje żniwo”.