Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-22 21:37
Małgorzata Strzelec

Roraty z przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju w mikstackim kościele

Przybliżyło się Betlejem do Mikstatu… Podczas rorat odbyło się przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju...

Betlejemskie Światło w mikstackim kościele
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Szybko mijają adwentowe dni.  Tegoroczny Adwent jest stosunkowo krótki. Na adwentowym wieńcu palą się trzy świece, w niedziele zapłonie czwarta, a  już wieczorem zasiądziemy przy wigilijnym stole. Adwent to czas rorat. Tegoroczne roraty odbywały się  w mikstackiej parafii pod hasłem: Święty Józef – Strażnik Skarbów. Ich hasło doskonale koresponduje z przeżywanym w diecezji kaliskiej Nadzwyczajnym Rokiem Świętego Józefa Kaliskiego.

22. grudnia odprawione zostały ostatnie w tym roku roraty. Uczestniczyła w nich liczna grupa wiernych. Podczas  rorat miało miejsce ważne wydarzenie. Około godz. 17:00  przy bramie prowadzącej do kościoła pojawiła  delegacja druhen i druhów z 1. Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich z latarenką. Nie była to jednak zwykła latarenka, płonęło w niej Betlejemskie Światło Pokoju.  

Zostało przywiezione z Jasnej Góry. 17 grudnia, odbyło się tam przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. W uroczystości jego przekazania uczestniczyli instruktorzy i harcerze z mikstackich drużyn. Dzięki nim, Betlejemskie Światło Pokoju trafiło po raz kolejny do Mikstatu, a podczas mszy świętej roratnie zostało przekazane wspólnocie parafialnej. Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem: „W Tobie jest światło”.

W czasie Mszy Świętej roratniej dzieci uczestniczą z lampionami, które mają rozświetlać mrok panujący w kościele. Odnosiło się wrażenie, że jeden z lampionów świecił jaśniej od pozostałych. Betlejemskie Światło Pokoju zapalane jest od lampki płonącej w Grocie Narodzenia Pana Jezusa.

Po słowach hymnu „Chwała na wysokości Bogu” harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju, ks. wikariuszowi Krzysztofowi Lipińskiemu, który przewodniczył Eucharystii.

Wielu parafian przyniosło ze sobą do kościoła lampiony i znicze. Po zakończonej mszy świętej ks. wikariusz  z ministrantem zapalali je od Światła przyniesionego przez harcerzy. Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do wielu domów w mikstackiej parafii. Do wieczerzy wigilijnej pozostały jeszcze dwa dni. Trzeba się więc będzie troszczyć o to, by Światełko Betlejemskie nie zgasło. Będzie zapewne mobilizowało do czuwania i oczekiwania wraz z Maryją na przyjście Pana.

W tę jedyną i niepowtarzalną noc Jezus zapewne  znajdzie przygotowane dla Niego  miejsce w sercach wielu mikstackich parafian, a my będziemy mogli świętować narodzenie Pana w blasku płomienia z Betlejemskiej Groty. Przybliżyło  się  dzięki temu Światłu  do nas Betlejem, może zbliży także ludzi do siebie...
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-22 18:07:52
miniaturka

Nowi ambasadorzy USA i Egiptu u Papieża

Ojciec Święty przyjął listy uwierzytelniające dwóch nowych ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej. Reprezentują oni Stany Zjednoczone i Egipt.
2017-12-22 18:16:40
miniaturka

Otwórzcie oczy, uszy i serce na Boga...

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. Jerzy Samiec przygotował okolicznościowe życzenia na nadchodzące Święta Narodzenia Pańskiego.
2017-12-22 19:25:27
miniaturka

Spotkanie powizytacyjne w dekanacie osieckim

"Czas wizytacji kanonicznej pokazał jak wiele mamy jeszcze do zagospodarowania na polu posługi duszpasterskiej" - powiedział biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.
2017-12-22 21:43:15
miniaturka

800 lat Kustodii Ziemi Św.: dialog religii ważny dla Jerozolimy

Znaczenie dialogu kultur i religii dla sprawy pokoju w trudnych chwilach, jakie przeżywa obecnie Jerozolima, podkreślił Papież w przesłaniu do uczestników międzynarodowej konferencji z okazji 800-lecia franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej.
2017-12-22 21:44:07
miniaturka

Wigilia w technikum diecezjalnym w Kaliszu

- Wy kształtujecie początki tej placówki. Starajcie się być dobrą etykietką szkoły – mówił bp Janiak do młodzieży Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej. Biskup przełamał się opłatkiem z uczniami i pracownikami technikum.
2017-12-22 21:45:31
miniaturka

Stolica Apostolska: uszanujmy wyjątkowość Jerozolimy

Stolica Apostolska – czytamy w opublikowanej deklaracji – domaga się więc rozwiązań pokojowych, respektujących status Jerozolimy, jej charakter sakralny i uniwersalny.