Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-28 16:41
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Rocznica śmierci ks. kan. Ruszczyńskiego- budowniczego mikstackiej fary

O radość życia wiecznego dla ks. Franciszka Ruszczyńskiego w 57. rocznicę śmierci modlono się w Mikstacie

Ks. Kan. Franciszek Ruszczyński
Autor/źródło: http://srem.blog.pl/2015/01/01/rzecz-o-ksiedzu-proboszczu-ruszczynskim/

28.stycznia przed pięćdziesięciu siedmiu laty Pan powołał do siebie ks. kan. Franciszka Ksawerego Ruszczyńskiego, kapłana, działacza społecznego, patriotę,, którego – jak się  podkreśla – największym dziełem życia była budowa kościoła farnego w Mikstacie.

W niedzielne przedpołudnie, w kościele pw. Świętej Trójcy właśnie w Mikstacie sprawowana była msza święta o radość wieczną dla tego, tak zasłużonego dla naszej wspólnoty parafialnej, ale także dla społeczności lokalnej Kapłana –ks. kanonika Franciszka Ruszczyńskiego. Sprawował ją ks. kan. Krzysztof Ordziniak,

Warto tu podkreślić, że mikstacka fara pobudowana dzięki wielkiej determinacji śp. Ks. Franciszka i parafian  przechodzi obecnie gruntowną renowację. Przed wielkim wyzwaniem stanął przed ponad 100. laty ks. Franciszek Ruszczyński podejmując wraz z parafianami w latach  1913-1914 trud budowy na miejscu drewnianego kościoła pięknej, murowanej świątyni. Przypomnijmy pokrótce jak doszło do wybudowania w Mikstacie tak pięknej, okazałej świątyni.

Posługę w mikstackiej parafii ks. Franciszek Ruszczyński rozpoczął 6 kwietnia 1906 roku. Mikstat, był pierwszą parafią, w której ks. Franciszek objął urząd proboszcza. Znajdował się tu  w  tym czasie niewielki, pochodzący z XVI wieku drewniany kościół, który wymagał gruntownego, kosztownego remontu. Ponadto nie był on w stanie pomieścić wszystkich wiernych. W związku  z tym ks. Franciszek Ruszczyński 24 kwietnia 1907 roku wyszedł z inicjatywą zbierania dobrowolnych ofiar na budową nowej świątyni. W  kronice parafialnej zanotowano: „ Najwięcej dają biedniejsi. Możni niektórzy stronią od składek, gadają, iż tu za wielka bieda, aby kościół budować”. Z przytoczonego zapisku wynika, że nie było jednomyślności dotyczącej budowy kościoła. Jednak został przygotowany projekt i w lipcu 1913 roku rozpoczęto prace przy rozbiórce drewnianego kościoła. Następnie przystąpiono do budowy nowej murowanej świątyni. Prace zakończone zostały w 1914 roku. Kościół został konsekrowany 20 października 1918 roku przez  Abpa gnieźnieńskiego i poznańskiego Edmunda Dalbora. Dzień konsekracji kościoła był nie tylko uroczystością religijną, ale także wielka manifestacją patriotyczną. Na prawie miesiąc przed odzyskaniem niepodległości miasto przystrojone zostało flagami narodowymi.

Mikstacka wspólnota parafialna przygotowuje się do obchodów 100- lecia konsekracji swojej fary. Pewnie gdyby nie wielka determinacja i zaangażowanie ks. Franciszka nie byłoby  Mikstacie nie byłoby tego pięknego kościoła. Trzeba więc z wdzięcznością i uznaniem pochylić czoła i objąć modlitwą inicjatora budowy tej świątyni, wiernych wspierających dzieło budowy kościoła i tych, którzy na przestrzeni dziesięcioleci troszczyli się o niego.

Tak jak wspomniano, obecnie mikstacka fara przechodzi gruntowną renowację. Dziś ks. kan. Krzysztof Ordziniak modlił się za swego poprzednika, budowniczego mikstackiej fary. To przed nim i wiernymi  tworzącymi współcześnie  mikstacką wspólnotę stanęło wyzwanie jej renowacji. I tak jak  przed ponad 100 laty pojawiają się głosy- czy nas na to stać? Czy podołamy?  Zapewne podołamy, jeśli zawierzymy to wielkie dzieło Bożej Opatrzności, jeśli wesprą je swoją modlitwą i ofiarami wierni. A może   gdy pojawiają się wątpliwości trzeba  spojrzeć na kartki parafialnej kroniki, by przekonać się, że wielkie dzieła wymagają podjęcia wysiłku, pewnej determinacji.

Ks. Franciszek Ruszczyński sprawował posługę proboszcza  w mikstackiej wspólnocie do 1920 roku. Przez wiele lat posługiwał w Czempiniu. Zmarł 28. stycznia 1961 roku. Spoczywa- tuż  przy bramie wejściowej- na cmentarzu w Czempiniu.

W roku stulecia konsekracji mikstackiej fary,  w dniu 57- rocznic Jego śmierci ku niebu popłynęło wołanie o radość wieczną dla tego, zasłużonego dla naszej wspólnoty kapłana.


( Opracowując tekst korzystano  z materiałów zawartych w Kronice Parafialnej)


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-28 12:30:18
miniaturka

Abp Jędraszewski do trynitarzy: dzięki wam Kościół jaśnieje szczególnym blaskiem

W sobotę wieczorem abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. z okazji obchodów 825. rocznicy założenia Zakonu Przenajświętszej Trójcy.
2018-01-28 13:17:56
miniaturka

Franciszek: Jezus Nauczycielem potężnym w słowach i czynach

"Jezus przekazuje nam całe światło, które oświeca niekiedy mroczne drogi naszego istnienia; przekazuje nam także siłę niezbędną do pokonania trudności, prób, pokus” – powiedział papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
2018-01-28 13:58:40
miniaturka

Papież zaapelował o budowę pokoju w Afganistanie

Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty wyraził współczucie rodzinom ofiar wczorajszego zamachu terrorystycznego w stolicy Afganistanu - Kabulu. Do jego przeprowadzenia przyznali się talibowie, a życie straciły w nim co najmniej 103 osoby.
2018-01-28 16:14:17
miniaturka

Warszawa: Stulecie powrotu kapucynów.

Warszawscy kapucyni świętowali sto lat od powrotu braci po kasacie klasztoru na Miodowej.
2018-01-28 16:54:11
miniaturka

Papież u ukraińskich grekokatolików w Rzymie: w cieniu rosyjskiej agresji

Ojciec Święty gości dziś po południu w Bazylice Bożej Mądrości w Rzymie. Jest to kościół Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
2018-01-28 17:13:30
miniaturka

Nagroda Starosty Raciborskiego "Mieszko AD 2017" dla Biskupa Jana Kopca

W raciborskim Domu Kultury "Strzecha" odbyła się uroczysta gala X edycji Nagrody Starosty Raciborskiego "Mieszko", w trakcie której odznaczenie za całokształt działalności przyjął Biskup Gliwicki Jan Kopiec.