Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-31 19:28
Małgorzata Strzelec / ks. Adam Kosmała

Rekolekcje odpustowe w parafii rzymskokatolickiej w Kotłowie

W dniach od 7- 13 września w sanktuarium Matki Bożej Kotłowskiej odbędą się rekolekcje odpustowe. Tu, z tego sanktuarium, ku niebu płynie wołanie: „Matko Kotłowska, Matko Pojednania …uproś nam łaskę zgody i wytrwania, przy Bogu w każdej próby czas”.

Obraz Matki Bożej Kotłowskiej
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Odpustowy okres, to piękny duchowo czas, czas szczególnych łask, ale i refleksji, modlitwy, zasłuchania w słowa kierowane do wiernych przez Boga, czas nawracania, przemiany życia i duchowej odnowy. Taki piękny czas jest właśnie przed wspólnotą parafii rzymskokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie.

Tradycyjnie już, w Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbywa się tu odpust. Parafianie przygotowują się do niego  poprzez rekolekcje.

W tym roku odbywać się będą one pod hasłem: „Święty Józefie opiekuj się naszymi rodzinami”. Rozpoczną się one 7. września, zakończą 13. Nauki rekolekcyjne będzie głosił ks. dr Piotr Karasek ze Zgromadzenia Księży Filipinów w Radomiu.

Wypełnione modlitwą będą te rekolekcyjne dni, ale i spotkaniami  z Matką Bożą Kotłowsk wiernych z poszczególnych parafii dekanatu mikstackiego.

 Pierwszy dzień rekolekcji będzie dniem modlitwy o Boże błogosławieństwo dla uczniów, nauczycieli, katechetów. Modlitwą w tym dniu objęci zostaną także w sposób szczególny wierni z parafii Przedborów. To oni jako pierwsi z dekanatu mikstackiego przeżywać będą swoje  spotkanie z Matką Bożą Kotłowską.

Z piątku na sobotę w sanktuarium będzie trwała całonocna adoracja Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie i modlitewne czuwania z Matk Boską Kotłowską  i św. Józefem

Dzień odpustu, 8 września, będzie dniem modlitwy za  wszystkich  Parafian i Pielgrzymów  przybywający na spotkanie z Matką w Jej Koronowanym wizerunku. Na ten dzień szczególnie zaproszeni są wierni z parafii Mikstat i Chynowa. Trudno wyobrazić sobie odpust bez uroczystej sumy. Ta, pod przewodnictwem ks. kan. Jacka Stawika, będzie sprawowana o godz. 12:00.

Niedziela, 9 września będzie Dniem modlitwy Rodzin. To także dzień dziękczynienia Akcji Katolickiej z Diecezji Kaliskiej w rocznicę poświęcenia sztandaru w Kotłowie. W tym dniu indywidualne błogosławieństwo dla matek, ojców, dzieci.

Wieczorem w łączności duchowej z Papieżem Franciszkiem spotkanie dla wszystkich młodych duchem, Różaniec Fatimski oraz Koncert Uwielbienia Jezusa.

W odpustowy czas wpisuje się także dzień modlitwy prezbiterów, diakonów, kleryków, sióstr i braci zakonnych oraz modlących się za powołania. Ten przeżywany będzie u Matki Boskiej Kotłowskiej w poniedziałek 11 września. W tym dniu na spotkanie z Matką zaproszeni są wierni z parafii Dębnica.

W kolejnym dniu popłynie ku niebu prośba młodych modlących się o dobrego męża lub dobrą żonę, ale także rodziców modlących się o dobre małżeństwa dla swoich dzieci. Na ten dzień zaproszeni są w sposób szczególny także wierni z parafii Czarnylas.

Na dzień 12 września zaplanowane są obchody 910.  rocznicy Fundacji Romańskiego Kościoła w Kotłowie oraz 9. rocznicy Koronacji Obrazu Matki Bożej Kotłowskiej. W tym dniu w sposób szczególny modlitwą objęci zostaną wszyscy ochrzczeni na Kotłowskim Wzgórzu, a także ci, którzy modlą się na różańcu. O godz. 18:00 uroczystej Mszy Świętej będzie przewodniczył I Ordynariusz Diecezji Kaliskiej J. E. Ks. Bp Stanisław Napierała. W tym dniu młodzież parafii rzymskokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przyjmie sakrament bierzmowania.

W ostatnim dniu rekolekcji modlitwą objęci zostaną chorzy, a także pracownicy służby zdrowia, oraz ci którzy opiekują się chorymi w domach i szpitalach. Podczas wszystkich Mszy Świętych sprawowanych  wtym dniu udzielony zostanie sakrament chorych. Ostatni dzień rekolekcji będzie szczególnym czasem spotkania z Maryją dla wiernych z parafii Kaliszkowice Kaliskie.

Bogaty jest program odpustowych rekolekcji w sanktuarium Matki Boskiej Kotłowskiej. Wpisuje się w przeżywany Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego.

Tak wiele okazji będzie w tych rekolekcyjnych dniach na spotkania z Matką, Jej Boskim Synem i Świętym Józefem. Wykorzystajmy ten czas, znajdźmy czas, by spotkać się twarzą w twarz z Matką. Pięknie wygląda Maryja, w tych królewskich koronach, które dziewięć lat temu zostały włożone na Twoje skronie, ale w Jej oczach nadal ta sama troska o nas…

Matka Boska Kotłowska zaprasza i czeka…


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy