Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-21 16:02
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Przybliżyło się Betlejem...do Mikstatu

W wielu domach mikstackich parafian płonie Betlejemskie Światełko Pokoju. Przekazali je ks. kan. Krzysztofowi Ordziniakowi harcerze, którzy przywieźli je z Jasnej Góry.

Roraty i Betlejemskie Światło Pokoju w Mikstacie
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Staje się już powoli tradycją w mikstackiej wspólnocie parafialnej, że w ten jedyny, niepowtarzalny wieczór na wielu stołach, w wielu domach, płonie świeca, płomieniem niezwykłym, bo pochodzącym z miejsca narodzenia Jezusa -  z Groty Betlejemskiej.

Od kilku lat w grudniową niedzielę druhny i druhowie z 1 Szczepu Ziemi Mikstackie im. Powstańców Wlkp. wyruszają na Jasną Górę, by tam uczestniczyć w przekazaniu Betlejemskiego Światełka Pokoju przedstawicielom harcerzy z całego kraju.

W tym roku uroczystość przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju odbyła się 16 grudnia i uczestniczyli w niej mikstaccy harcerze. Druhny i Druhowie uczestniczyli we Mszy Świętej sprawowanej w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Podczas tej Mszy Świętej odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Tegoroczna akcji Betlejemskie Światło Pokoju przebiega pod hasłem „Światło, które łączy”. W czwartek  (20 grudnia) odbyło się przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju dla mikstackiej wspólnoty parafialnej podczas mszy świętej roratniej. Przed godz. 17:15 przedstawiciele harcerzy  stanęli w bramie kościoła, wraz z  latarenką, w której znajdowało się Betlejemskie Światło Pokoju.

Na początku Mszy Świętej Druhny i Druhowie z 1 Szczepu Ziemi Mikstackie im. Powstańców Wlkp.  przekazali Betlejemskie Światło Pokoju ks. proboszczowi Krzysztofowi Ordziniakowi. Następnie w kościele zgasły światła, zapadła ciemność. Dzieci rozświetlając lampionami sobie i niesionemu procesjonalnie Dzieciątku Jezus drogę przeszły do prezbiterium. Na czele szli harcerze niosący laterenkę z Betlejemskim Światłem Pokoju. Potem rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. kan. Krzysztof. Harcerze zaś udali się do Ostrzeszowa. Chodzi bowiem o to, by Światełko Betlejemskie wraz z przesłaniem pokoju, dotarło ono do jak największej liczby ludzi, do urzędów, biur, parafii, szkół, szpitali. Podczas słowa skierowanego do uczestników rorat ks. proboszcz wyjaśnił im skąd pochodzi Światełko Pokoju. Podkreślił potrzebę modlitwy o pokój w naszych sercach, w rodzinach, w świecie. Nawiązując do słów Ewangelii zwrócił uwagę na znajdującą się w naszym kościele płaskorzeźbę przedstawiającą scenę Zwiastowania.

Po zakończeniu mszy świętej, przy banerze przedstawiającym Grotę Narodzenia Pana Jezusa ks. proboszcz zapalał świece, lampki  przyniesione przez wiernych. Wiele osób zabrało do swoich domów Betlejemskie Światło Pokoju. Stojące przy ołtarzu w kościele i zaniesione do naszych domów Betlejemskie Światło Pokoju przypomina nam, że Pan jest już blisko, naprawdę blisko. Mobilizuje nas ono  do czuwania i oczekiwania wraz z Maryją  Józefem na przyjście Pana.

Przybliżyło się do nas Betlejem dzięki Światełku Pokoju odpalonemu w miejscu narodzenia Jezusa, może zbliży także ludzi do siebie...

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy