Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-20 22:14
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Przed 100- leciem konsekracji mikstackiej fary

Mikstaccy parafianie trwają na nowennie Miesięcy do Trójcy Przenajświętszej, by jak najlepiej przygotować się do czekającego ich w październiku Jubileuszu 100-lecia konsekracji kościoła.

Płaskorzeźba Trójcy Świętej w ołtarzu głównym w mikstackiej farze
Autor/źródło: Jacek Sikora

Coraz bliżej do obchodów 100-lecia konsekracji kościoła pw. Świętej Trójcy w Mikstacie. Nad bramą wejściową do świątyni wisi baner, który informuje o tym ważnym dla mikstackiej wspólnoty parafialnej wydarzeniu. Gdy wejdziemy do wnętrza mikstackiego wieczernika zauważymy odnowione prezbiterium. Ołtarz główny, w którym znajduje się płaskorzeźba patronującej kościołowi Trójcy Przenajświętszej zakrywa foliowa zasłona. Trwają dalsze prace renowacyjne przy głównym ołtarzu, a wszystko po to, by na obchody 100-lecia wyglądał on jak najpiękniej. To zewnętrzne oznaki przygotowań. Są one oczywiście ważne, bo Dom Boży powinien wyglądać pięknie.

Bardzo ważne są jednak  przygotowania duchowe. Te, mikstacka wspólnota parafialna rozpoczęła 20 –go lutego. W tym dniu odprawione zostało przed Najświętszym Sakramentem nabożeństwo do Trójcy Przenajświętszej i rozpoczęła się Nowenna Miesięcy przed 100-leciem konsekracji fary. Będziemy ją obchodzili 20. października.

Czas szybko płynie i 20. czerwca przeżywaliśmy V. już Nowennę do Trójcy Przenajświętszej. Poprzedziła ją Msza Święta sprawowana przez ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka i ks. kan. Grzegorza Klapę. Modliliśmy się za zmarłych, którzy tak jak my dziś, modlili się kiedyś w tym kościele, ale także dziękowaliśmy za budowniczych naszej pięknej świątyni. Nie zabrakło także dziękczynienia za niezwykłą determinację ks. Franciszka Ruszczyńskiego, gdyż to właśnie jemu zawdzięczmy to, że możemy modlić się w pięknym murowanym kościele. Pamiętaliśmy  także w modlitwach o kard. Edwardzie Dalborze, który 20. października 1918 roku dokonał konsekracji mikstackiego kościoła.

W słowie skierowanym do wiernych ks. kan. skoncentrował się na wezwaniu z litanii do Najświętszego Serca Jezusowego:  „ Serce Jezusa, w którym mieszka cała pełnia Bóstwa”. Podkreślił, że  ukazane jest w nim  Serce Jezusa w łączności z Trójcą Przenajświętszą.

Zwrócił uwagę, że w mikstackim kościele tuż nad płaskorzeźbą Trójcy Przenajświętszej znajduje się witraż przedstawiający Najświętsze Serce Pana Jezusa i zachęcał do kontemplacji tajemnicy Boskiego Serca.

Po Mszy Świętej przy wystawionym Najświętszym Sakramencie odmówiliśmy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.  Następnie wybrzmiały słowa modlitwy piątego Miesiąca Nowenny do Trójcy Przenajświętszej. Dziękowaliśmy w niej w sposób szczególny za cud przemiany eucharystycznej, za mękę Jezusa na krzyżu oraz za Matkę Jezusa, którą uczynił Matką Kościoła. Ku niebu popłynęły słowa błagania :„Boże Jezu Chryste, czekający w Eucharystii na swoje dzieci, pochłoń nas w swojej miłości i rozpal w nas Twoją miłość”.

Następnie odmówiona została Koronka. Słowa wołania: „Święty, Święty, Święty Pan Bóg zastępów. Pełne są niebiosa i ziemia chwały Twojej” na uwielbienie Trójcy Świętej, Ojca, Syna, Ducha Świętego wybrzmiały w mikstackim wieczerniku. Dziękowaliśmy za naszą piękną świątynie. Nie zabrało czasu na wypowiedzenie w ciszy osobistych słów dziękczynienia Trójcy Przenajświętszej. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem zakończyło kolejne spotkanie modlitewne przygotowujące nas do obchodów 100- lecia konsekracji.Jak już wspomniano, mikstacką farę konsekrował Abp Edmund Dalbor. W dniu, w którym w sposób szczególny trwając na modlitwie przygotowujemy się do obchodów 100-lecia tego wydarzenia na Opoce news ukazał się ciekawy tekst  przybliżający sylwetkę Księdza Arcybiskupa. Przypadek, zapewne nie,  być może zachęta do pochylenia się nad życiem pierwszego Prymasa niepodległej Polski, ale i  do dziękczynienia. Dziękowaliśmy...

Za miesiąc, 20. lipca znowu spotkamy się na kolejnym nabożeństwie ku czci Trójcy Przenajświętszej.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-20 15:59:37
miniaturka
play

Transmisja ze Spotkania Mężczyzn w Krakowie

Dziś (20 czerwca) odbędzie się kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie. Jego temat brzmi: "Powołany do ojcostwa". Zapraszamy na transmisję online.
2018-06-20 18:32:55
miniaturka

Papież krytykuje USA za politykę wobec migrantów i broni swej linii rządzenia Kościołem

Franciszek skrytykował obecną administrację amerykańską prezydenta Donalda Trumpa za jej politykę wobec nielegalnych migrantów, przybywających do Stanów Zjednoczonych.
2018-06-20 18:48:57
miniaturka

Papież na oenzetowski dzień migrantów

Papież przypomina o przypadającym dziś oenzetowskim Światowym Dniu Migrantów.
2018-06-21 00:08:20
miniaturka

Dyrektorzy wydziałów katechetycznych z całej Polski spotkali się w Rzeszowie

W dniach 19-21 czerwca 2018 r. odbywa się Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych. Temat tegorocznego spotkania brzmi: „Katecheza wobec zreformowanej szkoły polskiej”.
2018-06-21 08:20:13
miniaturka

Kard. Zenari: w Syrii trwa najgorsza w dziejach tragedia humanitarna

„Konflikt w Syrii zakończy się dopiero wówczas, gdy zakończy się konflikt w Organizacji Narodów Zjednoczonych. O losie zbyt wielu ludzi decyduje polityka weta i blokowania działań tej organizacji” – wskazuje na to kard. Mario Zenari.
2018-06-21 08:59:05
miniaturka

Papież spotkał się z uczestnikami Rejsu Niepodległości

Na zakończenie audiencji środowej Ojciec Święty spotkał się z uczestnikami Rejsu Niepodległości. Na Darze Młodzieży uczestnicy rejsu płyną do Panamy.