Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-29 18:00
Ewa Kotowska-Rasiak

Powtórne nadanie imienia św. Jana Pawła II szkole w Dębem

Po 11 latach po raz drugi nadano szkole w Dębem im. św. Jana Pawła II. Wcześniej gimnazjum przy Zespole Szkół noszącym to imię zostało zlikwidowane. W uroczystości uczestniczył biskup kaliski Edward Janiak.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W 2006 r. Zespół Szkół w Dębem otrzymał imię św. Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się z udziałem pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały. W 2011 r. zostało zlikwidowane gimnazjum w Dębem. Obecnie w Dębem działa Szkoła Podstawowa i takowa będzie nosić imię św. Jana Pawła II.

- Kiedy zostało zlikwidowane gimnazjum założyliśmy Stowarzyszenie „Za rękę z Papieżem”. Myśleliśmy wówczas o powołaniu szkoły niepublicznej, ale obecny wójt utworzył Zespół Szkolno-Przedszkolny. W 2015 r. w szkole uczyło się 27 uczniów, a obecnie uczęszcza do placówki 116 dzieci – wyjaśnia Krystyna Glapa, dyrektor szkoły.

Św. Jan Paweł II został wybrany na patrona przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Taką decyzję podjęto w 2006 r. – Było kilka propozycji, ale przeprowadziliśmy ankietę wśród dzieci, ich rodziców oraz nauczycieli. 96 procent osób stwierdziło, że Jan Paweł II to osoba najbliższa sercu człowieka i wielki wzór dla młodych pokoleń – dodaje dyrektor placówki.

Akt nadania Szkole Podstawowej w Dębem imienia św. Jana Pawła II odczytał wójt gminy Żelazków Sylwiusz Jakubowski. W dokumencie zaznaczono, że święto patrona szkoły będzie obchodzone 16 października, na pamiątkę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

W homilii wygłoszonej w kościele pw. Zwiastowania NMP w Dębem biskup kaliski przypomniał atmosferę panującą w Polsce w dniu wyboru kard. Wojtyły na papieża. – Był to dzień ogromnej radości, dzień triumfu, bo Bóg uśmiechnął się do narodu polskiego. Gdy z bazyliki watykańskiej padły słowa, że Karol Wojtyła został papieżem, wszystkim zaparło dech. Zapanowała ogromna radość wśród Polaków, entuzjazm, braterskie uściski – zaznaczył bp Janiak.

Podkreślał, że Jan Paweł II uczył Polaków miłości do ojczyzny. – On kochał polski dom, on w nim wyrastał, on znał rany niemieckiej i sowieckiej niewoli, znał kwiaty polne i łąki, góry i jeziora, znał Polaków zniewolonych i sam budował ten dom. Przyjechał do Polski i prosił Boga o prawdziwie ojczysty dom. Modlił się z całym narodem do Ducha Świętego wypowiadając słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” – powiedział hierarcha.

Zachęcał rodziców i nauczycieli do wzajemnej współpracy. - Tylko wtedy będzie dobrze, jeżeli rodzina, szkoła i Kościół będą mówić jednym głosem – przekonywał ordynariusz kaliski.

Prosił wiernych, aby młodym pokoleniom przekazywali wartości. - Ta refleksja o św. Janie Pawle II niech nam dodaje sił w dźwiganiu codziennego krzyża, ale też w odważnym dawaniu świadectwa. Pamiętajmy o przykazaniach Bożych. Uczmy tej nauki młode pokolenie, że kiedy Bóg na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym miejscu – przekonywał bp Janiak.

W uroczystości uczestniczyli: ks. prał. Józef Nowacki, wieloletni proboszcz parafii w Dębem, ks. dr Sławomir Kęszka, obecny proboszcz, ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa, ks. Łukasz Skoracki, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, przedstawiciele władz samorządowych, dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie szkoły.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-29 14:01:10
miniaturka
play

Przewodniczący Episkopatu apeluje o bezpieczeństwo na drogach

O bezpieczne poruszanie się po drogach zaapelował przed uroczystością Wszystkich Świętych i Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
2017-10-29 17:14:22
miniaturka

Lublin: uroczyste otwarcie Kongresu Ekumenicznego

Uroczyste otwarcie Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego „Lublin – Miasto zgody religijnej” odbyło się dziś w Sali Malarstwa Polskiego lubelskiego zamku.
2017-10-29 17:44:52
miniaturka

Papież: bez miłości Boga i bliźniego nie ma wierności przymierzu

Bez miłości Boga i bliźniego nie ma prawdziwej wierności przymierzu z Panem, opartym na dziesięciu przykazaniach – podkreślił Franciszek w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
2017-10-29 18:21:55
miniaturka

Warszawa: zakończyły się centralne obchody jubileuszu 500-lecia reformacji

Modlitwy z udziałem chrześcijan z różnych Kościołów, koncerty, sesja na Zamku Królewskim, wystawy i wiele innych wydarzeń towarzyszyło zakończonym dziś w Warszawie centralnym obchodom 500-lecia reformacji.
2017-10-29 18:48:40
miniaturka

Kraków: tłumy miłośników literatury na 21. Międzynarodowych Targach Książki

Ponad 700 wystawców i tylu autorów z ponad 20 krajów świata gościło na 21. Międzynarodowych Targach Książki, które w dniach 26–29 października odbywały się w Hali EXPO w Krakowie.
2017-10-29 21:12:35
miniaturka

Bp Janiak: pamięć o zmarłych to oznaka wdzięczności chrześcijańskiej

- Pamięć o zmarłych to oznaka wdzięczności chrześcijańskiej wobec tych, którzy odeszli - mówił biskup kaliski Edward Janiak w kościele filialnym św. Michała Archanioła w Zborowie z okazji 290. rocznicy fundacji świątyni.