Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-28 22:05
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Poświęcenie pojazdów i … dziękczynienie za posługę Sióstr

Mikstat: Trzeba umieć dziękować… więc w niedzielne przedpołudnie w mikstackiej farze ku niebu popłynęło dziękczynienie za posługę Sióstr w naszej parafii, ale i za każdy bezpiecznie przejechany przez kierowców kilometr.

28.lipca w mikstackiej parafii
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

28. lipca,  w niedzielę kończącą  XX Tydzień Świętego Krzysztofa, po każdej mszy świętej odbywało się poświęcenie pojazdów. W tym dniu proszono o wszelkie łaski potrzebne kierowcom i podróżującym.

Podczas mszy świętej sprawowanej w tym dniu o godz.10:30  pod przewodnictwem ks. kan. Krzysztofa Ordzinika  dziękowaliśmy za posługę s. Anety i s. Bogusławy w naszej wspólnocie. Siostry niebawem opuszczą Mikstat i podejmą posługę i nowe zadania w innych placówkach. Podczas pobytu Sióstr w naszej parafii doświadczyliśmy od nich tak wiele dobra, życzliwości,  jak więc  nie dziękować Bogu  i oczywiście Siostrom za ten wspólnie przeżyty czas. Dodajmy, że Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, duchowe córki św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego posługują  w mikstackiej wspólnocie od dziewięćdziesięciu ośmiu lat. Wraz z ks. kanonikiem Krzysztofem przy ołtarzu stanęli ks. kan. Grzegorz Klapa i ks. Rafał Kowalczyk.

Rozpoczynając Eucharystię ks. proboszcz podkreślił, że przychodzimy do Jezusa z naszymi prośbami i troskami. Zachęcał do wdzięczności za każdą szczęśliwie odbytą podróż poprzez modlitwę, ale i włączenie się w akcję Święty Krzysztof.

Podczas mszy świętej odczytany został Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc abstynencji 2019.

W słowie skierowanym do wiernych celebrans nawiązując do słów Ewangelii podkreślił, że wiele osób ma problem z modlitwą, nie potrafimy się modlić. Często nasza modlitwa - podkreślił kapłan - jest mechaniczna, albo wcale się nie modlimy. Ks. kan. zaznaczył, że modlitwa często nie ma wpływu na nasze życie, przestała być potrzebą duszy. Kontynuując przywołał słowa św. Augustyna „Jeżeli Bóg czasem nie wysłuchuje naszej modlitwy, to dzieje się tak  dlatego, bo się źle modlimy, albo o złe rzeczy się modlimy, albo sami jesteśmy źli”.  Zaznaczył, że modlitwa pomaga znosić trudności życia. Wiarę, nadzieję i miłość zyskuje się za cenę modlitwy, która sama w sobie jest wielkim skarbem. Kapłan zachęcał, abyśmy tak jak apostołowie prosili Chrystusa: Panie naucz nas modlić się.Słowa skierowane do wiernych pobudziły zapewne wielu do refleksji nad naszą modlitwą i być może staną się impulsem do pracy nad sobą w tym zakresie. Tak wielkie ma ona przecież znaczenie w naszym życiu, w naszym duchowym rozwoju.

W apelu Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych usłyszeliśmy zachętę do podjęcia w miesiącu sierpniu abstynencji, ale także słowa o naszej odpowiedzialności za wzrost liczby osób uzależnionych.

Przed końcowym błogosławieństwem nadszedł czas na słowa podziękowania dla s.  Bogusławy, która przez ostatni rok uczyła religii w szkole i s. Anety, która była wśród nas przez kilka lat opiekując się m.in. dziećmi w  świetlicy środowiskowej, śpiewając i grając w zespole muzycznym. Trudno słowami wyrazić wdzięczność za doświadczone od Sióstr dobro. Jak powiedział ks. kan. Krzysztof  „po prostu: Bóg zapłać! A resztę  Pan Bóg widzi, więc niech Pan Bóg błogosławi naszym Siostrom”. Siostrom dziękowały dzieci i przedstawiciele zespołu charytatywnego.

Następnie została odmówiona specjalna modlitwa przed poświęceniem pojazdów. Odbywało się ono w naszej wspólnocie po wszystkich mszach świętych, także tej sprawowanej w Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha.  Wśród święconych pojazdów były  różne samochody i te mniejsze, i te większe, motocykle, skutery i   rowery. Nie zabrakło na poświęceniu  druhów strażaków, którzy przybyli samochodem, którym udają się na akcje ratownicze, ale  był i kandydat na strażaka, mały chłopiec, który przyjechał poświęcić swój wóz strażacki. W czasie poświecenia zostały zebrane ofiary, które zostaną przekazane organizacji MIVA Polska wspierającej  polskich misjonarzy w zakupie środków transportu potrzebnych do głoszenia Dobrej Nowiny w różnych zakątkach świata.

 Na poświęcenie przybyło wielu kierowców swoimi pojazdami. To wielkie świadectwo wiary i zaufania Bogu.  Jak powiedział  na początku Eucharystii ks. proboszcz wyruszając  w podróż z Bożym błogosławieństwem i zachowując rozwagę dotrzemy do bezpiecznie do celu. Na pamiątkę udziału w poświęceniu pojazdów każdy kierowca otrzymał obrazek przedstawiający św. Krzysztofa ze słowami modlitwy: „Boże błogosław naszej podróży, spraw abym jechał bezpiecznie i szczęśliwie dotarł do celu”. Rozpoczynajmy modlitwą każdą podróż, a gdy dotrzemy do jej celu nie zapominajmy podziękować…Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-28 12:39:17
miniaturka

Franciszek: modlitwa powinna być dialogiem miłości z Bogiem

Modlitwa chrześcijańska jest „dialogiem między osobami, które się miłują, dialogiem opartym na zaufaniu, wspieranym przez wysłuchanie i otwartym na solidarne działanie” – powiedział Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański 28 lipca w Watykanie.
2019-07-28 16:56:39
miniaturka

Jak bezpiecznie przygotować się na wyjazd wakacyjny

Czas wakacyjny już na półmetku, choć wielu z nas dopiero wybiera się na urlop. Wraz z PZU uruchomiliśmy specjalną akcję pt. „Zawsze bezpieczny”, w której będziemy propagować bezpieczne zachowania na drodze, nad wodą i w górach, wskazanie najczęstszych zagrożeń jakie można spotkać podczas wakacji.
2019-07-28 19:56:19
miniaturka

Bp Libera: zawierzmy Matce losy naszej diecezji i ojczyzny

O tym, aby zbliżająca się koronacja koronami papieskimi obrazu Matki Bożej Smardzewskiej w diecezji płockiej, była okazją do zawierzenia Matce losów diecezji i ojczyzny, napisał bp Piotr Libera do księży i diecezjan.
2019-07-28 22:15:41
miniaturka

Gostynin: słynny odpust na św. Jakuba w zabytkowej kaplicy

Msza św. odpustowa była dziś sprawowana w zabytkowej kaplicy pw. św. Jakuba, znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Gostyninie w diecezji płockiej.
2019-07-28 23:04:04
miniaturka

Włoscy biskupi pomogą mieszkańcom Sudanu Południowego

Pomoc żywnościowa, zakup leków i środków medycznych, wsparcie dla uchodźców – między innymi na takie cele przeznaczony zostanie ponad milion dolarów, który episkopat Włoch przekaże do Sudanu Południowego.
2019-07-28 23:07:51
miniaturka

Skauci wyruszyli do Rzymu

Wkrótce rozpoczyna się zlot harcerzy z Federacji Skautingu Europejskiego.