Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-15 11:19
PS

Podsumowanie interwencji kryzysowej Inicjatywy "Zranieni w Kościele"

W ramach programu interwencji kryzysowej, uruchomionego po opublikowaniu raportu dot. Pawła M., zadzwoniło 26 osób - w większości osoby dotknięte przemocą, nie tylko seksualną, ale także psychiczną, w wieku dorosłym.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele”, licząc się z możliwymi emocjonalnymi i duchowymi skutkami ogłoszenia raportu komisji dominikańskiej, zorganizowała dodatkowe dyżury telefonu wsparcia w ramach programu interwencji kryzysowej. Trwały one przez 12 dni, od 15 do 26 września 2021 roku. Pięcioro psychoterapeutów w ciągu ponad 36 godzin odebrało 27 telefonów od 26 osób.

Zdecydowaną większość wśród dzwoniących stanowiły osoby dotknięte przemocą, nie tylko seksualną, ale także psychiczną, w wieku dorosłym. Dwie z nich miały w przeszłości kontakt z Pawłem M., którego sprawy dotyczył raport. Pojawiło się również kilka zgłoszeń dotyczących nadużyć i zachowań przemocowych, do których doszło w czasie egzorcyzmów. Sygnalizowano także nadużycia władzy w grupach religijnych i duszpasterstwach.

Dzwoniący w większości mówili o doznanych krzywdach po raz pierwszy. Opowiadali, że dotychczas obawiali się, że ponieważ do skrzywdzenia doszło, gdy byli dorośli, nie zostaną przez nikogo wysłuchani. Nie wiedzieli również, do kogo w Kościele mogliby się zwrócić ze swoją krzywdą.

Specjalny program interwencji kryzysowej, uruchomiony przez Inicjatywę „Zranieni w Kościele”, został sfinansowany ze środków Fundacji Świętego  Józefa KEP.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą ̨seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary.

Podstawowa działalność Inicjatywy (praca psychoterapeutów i psychoterapeutek telefonu wsparcia, asystentki osób zranionych i koordynatorki Inicjatywy) finansowana jest z dobrowolnych darowizn od osób fizycznych wpływających na konto bankowe Inicjatywy, bezpośrednio lub za pośrednictwem portalu Patronite.pl (https://patronite.pl/zwk). Aktualnie Inicjatywa „Zranieni w Kościele” ma środki na prowadzenie działalności w obecnej formie tylko do końca 2021 roku.

Kontakt dla mediów:

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy (media@zranieni.info)  lub telefoniczny (500 236 269) z rzeczniczką prasową Inicjatywy,  Katarzyną Sroczyńską.

Warszawa, 11.10.2021 r.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-22 09:24:22
miniaturka

PSP: ponad 10,3 tys. interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem

Prawie 10,3 tys. razy interweniowali minionej doby strażacy w związku z silnym wiatrem – poinformował w piątek PAP rzecznik komendanta głównego PSP Krzysztof Batorski. RCB podało natomiast, że bez prądu jest około 121 tys. odbiorców.
2021-10-22 10:17:36
miniaturka

Duszpasterstwo Rodzin tworzy system prewencji przemocy seksualnej w rodzinie

Przygotowanie do prowadzenia w specjalistycznej poradni rodzinnej bezpłatnej psychoterapii dla osób, które doświadczyły wykorzystania seksualnego, a także koordynowania spotkań o bezpieczeństwie małoletnich i uwrażliwiania na istniejące problemy wykorzystania seksualnego w rodzinie – to cele projektu podnoszenia kompetencji doradców życia rodzinnego.
2021-10-22 10:24:47
miniaturka

7 inspirujących cytatów św. Jana Pawła II o prawdzie i Kościele

W dniu 22 października Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Jana Pawła II. Prezentujemy wybrane myśli wielkiego papieża, które odnoszą się do wartości, prawdy i życia Kościoła.
2021-10-22 11:29:17
miniaturka

„Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”. 95. Światowy Dzień Misyjny

W najbliższą niedzielę w Kościele obchodzony będzie 95. Światowy Dzień Misyjny. W tym roku odbędzie się on pod hasłem: „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”. Będzie on nawiązywać do licznych rocznic związanych ze światem misji, zwłaszcza do 200. rocznicy powstania Papieskich Dzieł Misyjnych.
2021-10-22 11:50:33
miniaturka

Kard. Nycz: papież słuchał i odpowiadał na konkretne pytania i na konkretne problemy

Na fakt coraz lepszej znajomości przez Stolicę Apostolską sytuacji Kościoła w Polsce zwrócił uwagę podczas briefingu z dziennikarzami metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Jak zaznaczył, była to jego szósta i ostatnia wizyta ad limina Apostolorum.
2021-10-22 12:09:22
miniaturka

Ewa Kowalewska: jesteśmy samotną wyspą chroniącą poczęte dzieci na terenie całej Europy

„Polska broni dziś ważnych wartości związanych z obroną życia. Musimy mieć jednak świadomość , że w Europie jesteśmy samotną wyspą. To jest sytuacja trudna” – mówi Ewa Kowalewska, prezes Human Life International Polska, komentując sytuację po roku od wyroku Trybunału Konstytucyjnego.